Dudziak

"A co ciebie obchodzi, co myślą inni?" Dalsze przypadki ciekawego człowieka

Tłumaczenie: Rafał Śmietana
Wydawnictwo: Znak
What Do You Care What Other People Think?
978-83-240-0911-4
noblista, naukowiec,
Jakub

Kontynuacja kultowej książki „Pan raczy żartować, panie Feynman!” Tym razem pan Feynman – jeden z najwybitniejszych fizyków XX wieku i laureat Nagrody Nobla – jedzie do Waszyngtonu i Warszawy. W stolicy Stanów Zjednoczonych wyjaśnia przyczyny katastrofy promu kosmicznego Challenger i walczy z naciskami polityków, a w Polsce... Cóż, pisze list, w którym dzieli się swoimi obserwacjami z...

Kontynuacja kultowej książki „Pan raczy żartować, panie Feynman!”

Tym razem pan Feynman – jeden z najwybitniejszych fizyków XX wieku i laureat Nagrody Nobla – jedzie do Waszyngtonu i Warszawy. W stolicy Stanów Zjednoczonych wyjaśnia przyczyny katastrofy promu kosmicznego Challenger i walczy z naciskami polityków, a w Polsce... Cóż, pisze list, w którym dzieli się swoimi obserwacjami z Warszawy.

W tej książce czytelnik znajdzie również opowieść o wizycie u belgijskiej pary królewskiej, wycieczce do Japonii, konflikcie z feministkami i niezwykłe przemówienie Wartość nauki. Na szczególne wspomnienie zasłużyły też dwie ważne osoby w życiu noblisty – ojciec i Arlene, pierwsza miłość Feynmana.

veinylover | 2017-10-02
Przeczytana: 02 października 2017

Muszę przyznać, że nieomal uwielbiam narracje tego autora.
Podoba mi się jego sposób myślenia i rozwiązywania różnych zagadnień zarówno z życia codziennego, jak i naukowego, choć widzę pewne luki w myśleniu społecznym i w niektórych aspektach zagadnień filozoficznych.
Najciekawszą jest opowieść o udziale autora w komisji do zbadania przyczyn katastrofy promu kosmicznego, w tym nie tylko aspekt naukowy i poznawczy, ale także aspekt wpływów politycznych, delikatnie zawoalowany.
Najciekawszy pod względem emocjonalnym jest wątek wielkiej miłości autora, tragicznej. Mimo wszystko autora cechuje pogoda ducha, optymizm, a wszystko doprawione szczyptą ironii i autoironii.
Książkę bardzo polecam każdej osobie, którą cieszy myślenie.

Kolejne mistrzostwo w wykonaniu tego autora. Sposób pisania, gdzie o poważnych rzeczach pisze się w tak ulotny i żartobliwy sposób jest niesamowite. Ponadto wydarzenia z życia wydają się czasem tak nieprawdopodobne jak wzięte z jakiegoś filmu. Polecam gorąco! I dziękuję za polecenie mi tego autora! ;)

Felzmann | 2015-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2015

Nie umywa się do "Pan raczy żartować...". Tylko dla fizyków, a szczególnie tych, którzy interesują się katastrofą Challengera.

Po książkę sięgnęłam z ciekawości, jaki jest człowiek, który sam zbudował schody do dalszego rozwoju fizyki, poszerzył granice myślenia i władał pojęciami nauki, jakby były tak przyziemne i proste jak dyskusje o pogodzie. Pozostawił po sobie wiedzę ujętą w słynnych wykładach, które są tak interesujące jak trudne.
Kluczem do posiadania takiego umysłu jak Richarda jest wnikliwość, ciekawość świata, która najlepiej wyraża się czasem irytującym zadawaniem pytań. W pierwszej części książki podzielonej na podrozdziały Feynman wraca do dzieciństwa i postaci ojca, który rozbudzał w nim pragnienie poznawania. Opowiada o sytuacjach szkolnych, jak i koleżeńskich.
Być może odległość czasowa do poruszanych momentów życia sprawiła, że nie odczułam jego zbyt dużego wkładu emocjonalnego w tworzenie zapisu o nich. Lub stanowi poszlakę na tropie, jakim był człowiekiem- konkretnym i nieprzeżywającym, niewylewającym swoich uczuć, tylko kryjącym je dla siebie i rozprawiającym się z nimi sam na sam....

żabot | 2013-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2013

Książka mnie rozczarowała. Nie to, że w ogóle nie jest ciekawa. Jest bardzo ciekawa. Czyta się szybko i lekko. Niemniej jednak została wydana jako kontynuacja „Pan raczy żartować, panie Feynman” i spodziewałbym się podobnego stylu. Tymczasem nie ma ona nic wspólnego z poprzednią. Pierwsza, choć nie jest autobiografią, ma trochę jej cech. Przepełniona jest dowcipem autora i różnymi anegdotami. W drugiej owego humoru tyle, co kot napłakał. Połowę książki (drugą) stanowi relacja autora z jego udziału w komisji mającej wyjaśnić katastrofę promu Challenger. Owszem, temat ciekawy, ale jeśli kogoś nie interesują sprawy techniczne, może to zanudzić. Feynman pokazuje kulisy dochodzenia, uwikłanie osób decyzyjnych w sprawy polityczne i ambicjonalne.
W pierwszej połowie książki zaś autor opisuje swoje dorastanie i młodość w kontekście znajomości ze swoją przyszłą żoną a następnie jej chorobę i przedwczesną śmierć. Ten fragment jest chyba najciekawszy, sporo tam bardzo mądrych przemyśleń....

| 2011-02-17
Przeczytana: 2008 rok

Ciąg dalszy "Pan raczy żartować...". Feynman taki jak w pierwszej książce, a więc pozycja obowiązkowa.

Maciej Chojnacki | 2010-10-02
Na półkach: Przeczytane, Nauka, Posiadam

Jeśli sądzicie, że laureat nagrody Nobla z dziedziny fizyki, twórca relatywistycznej elektrodynamiki kwantowej musi być śmiertelnie nudnym gościem, przeczytajcie. Ja już jestem po lekturze „Pan raczy żartować, panie Feynman!” i muszę przyznać, że byłem potężnie zaskoczony. Jedna z najbarwniejszych postaci nauki, jaka kiedykolwiek stąpała po tej planecie, na zabój zakochana w wiedzy.

Kamil | 2014-06-06
Przeczytana: 01 maja 2014

Tę książkę należy traktować jako uzupełnienie do "Pan sobie raczy żartować..." - utrzymana w takim samym stylu, jednak prócz kilku nowych historii z życia fizyka, resztę dominuje komisja katastrofy Challengera.

Warto wynieść z tej książki podejście Feynmana do świata.

Michał-Tarnowski | 2016-09-20
Przeczytana: październik 2015

Co tu dużo pisać – przyjemne i krótkie uzupełnienie „Pan raczy żartować (…)”. Sporo uwagi poświęca katastrofie misji kosmicznej „Challengera”. Dla polskiego czytelnika może być smutne to, jak Feynman narzeka na swoją wizytę w Warszawie w latach 60., np. „polscy budowniczy mają talent do wznoszenia starych budynków” albo skarżenie się, że uczestnicy konferencji w Jabłonnej (m.in., jeśli nie głównie z Polski) wygadują nonsensy i ich badania nad teorią względności prowadzą donikąd.

Przy okazji 100-lecia Ogólnej Teorii Względności w listopadzie 2015 roku na Wydziale Fizyki UW odbyła się konferencja z tej okazji. Przedostatni z sześciu wykładów prowadził prof. Marek Demiański, autor przedmowy do polskiego wydania „Pan raczy żartować (…)”. Mówił o rozwoju teorii względności w powojennej Polsce – m.in. o konferencji w Jabłonnej. Po wykładzie spytałem, dlaczego Feynman tak się skarżył na tę konferencję w tej książce i czy na żywo był równie niezadowolony. Głos zabrał prof. Iwo...

RyBy RyBy | 2018-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2018

Trudno ocenić tę książkę jednoznacznie. Na szczęście nie zawsze trzeba wszystko i wszędzie oceniać. Pierwsza część zdecydowanie pokazuje prof. Feynmana jako ciekawą postać i mimo że nie ma to być autobiografia, to wątki biograficzne są największym atutem książki. A list do żony ze stolicy pewnego dużego państwa bloku wschodniego z lat 60. z opisem odbudowy powojennej - mniam :)

Trochę nie rozumiem, czemu wiekszą część książki zajmuje opis badania wypadku promu kosmicznego z 1986 roku. Ale może jak ktoś jest fascynatem kosmicznego przemysłu, to go interesuje.

Z chęcią sięgnę po książkę, której ta jest kontynuacją szukając więcej "mięska", anegdot i historii tego znanego uczonego.