Stary sługa. Hania. Selim Mirza

Wydawnictwo: Glob
Sługa, Rodzina
Arek

Inne wydania

Zbiór trzech nowel Sienkiewicza, powstałych w latach 1875-1877. Nowele z tego zbiorku składają się na tzw. "małą trylogię".

źródło opisu: opis autorski

Thadeus | 2016-07-08
Przeczytana: 07 lipca 2016

Czytając "małą trylogię" jest to jedno z pierwszych moich spotkań jakie chcę nawiązać z literaturą Sienkiewicza.

Są to trzy nowele opowiedziane przez Henryka, jest on zarazem narratorem i głownym bohaterem. Osoby o których opowiada to:
- stary sługa Mikołaj - wierny, ale nieco zrzędliwy sługa rodziny Henryka. Bezwzględnie starał się wykonać wydane mu polecenia,
- Hania - wnuczka Mikołaja. W noweli o tym tytule Sienkiewicz kreśli coś na kształt dramatu obyczajowego, opisując wątek romantyczny pomiędzy trojgiem bohaterów - Henrykiem, Hanią i Selimem - w sposób bardzo realistyczny. Mamy tu pierwsze z poważnych ich zakochań, które swoją gwałtownością nie koniecznie musi prowadzić do happy endu. Taki właśnie scenariusz i wnikliwy opis uczuć głównego bohatera stawiają tenże utwór nie obok zwykłych romansów, ale literatury bliższej współczesnej młodzieży. Polecam.
- Selim Mirza - trzeci z bohaterów i zarazem trzecia nowela o tym tytule, kończąca tą "małą trylogię". Selim jest...

Aneta | 2014-01-06

*Opinia odnosi się tylko do "Hani"*

Jako uczennica gimnazjum czy liceum dość sceptycznie podchodziłam do lektur szkolnych. Owszem, wszystkie obowiązkowe czytałam (dobrze, przez "Krzyżaków" nie przebrnęłam, ale "Potop" mnie pochłonął!) i część naprawdę mi się spodobała to mimo wszystko szło mi dość opornie. Dlaczego? Chyba nikt nie ma satysfakcji z czynności, którą wykonuje pod przymusem. Ale obiecałam sobie, że gdy tylko zdam maturę to zacznę czytać dzieła pisarzy, których miałam okazję poznać w szkole. Jednak bardzo szybko zapomniałam o tym postanowieniu. Ale jakaś wyższa siła czuwała nade mną i podsunęła mi pewną stronę z e-bookami. A, że nie stronię od tej formy przekazu treści to pobuszowałam troszkę i znalazłam kilka perełek, o których do tej pory nie słyszałam. Tak trafiłam na "Hanię" Sienkiewicza.

"Hania" jest nowelką, która wchodzi w skład tzw. "małej trylogii" Henryka Sienkiewicza. Według kolejności stanowi drugą część, a poza nią napisane zostały "Stary sługa" i...

Blanka9Ewa | 2015-08-01
Przeczytana: 26 sierpnia 2015

Książka leżała w domu na półce odkąd pamiętam. W końcu zabrałam się za nią w zeszłą niedzielę w ramach wyzwania czytelniczego, odhaczyłam ją jako pozycję "przeczytane w weekend".
Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, opowiadania nie są od siebie oderwane, łączą się poprzez wydarzenia i konkretne postaci. Najbardziej przydała mi do gustu "Hania", która to przepięknie opisuje męską przyjaźń i próbę, jaką przechodzi, gdy na polu widzenia pojawia się kobieta oraz męska duma. Podobały mi się też realistycznie oddane męskie charaktery, do postaci tytułowej dziewczyny Hani, mam drobne zastrzeżenie, wydaje się mało prawdopodobne, żeby dziewczyna dojrzała tak szybko (w sensie psychicznym) jak zostało to przedstawione w utworze. Na uwagę zasługuje też pierwsze z opowiadań, opisujące starego sługę i jego szorstki sposób bycia, połączony z niesamowitą troską o swoich państwa. Trzecie już niestety niezbyt pamiętam.

Marek | 2012-04-11
Przeczytana: 2009 rok

"Stary Sługa" to moje ulubione opowiadanie.

Kasia | 2016-12-01
Heatcliff | 2016-11-13