Amerika
Kafka
Krzysiek

Inne wydania

Pierwsza powieść Kafki, której jednak nigdy nie ukończył. Za życia autora drukiem ukazał się tylko pierwszy rozdział, pt. „Palacz”, całość ujrzała światło dzienne dopiero w 1927 r. Max Brod, przyjaciel i wydawca pisarza, nazwał „Amerykę” pierwszą częścią "trylogii samotności", której dopełnienie stanowią „Proces” i Zamek”. Powieść Kafki ma charakter książki przygodowej. Opowiada historię niewinnego chłopca, przybysza z Europy, którego przypadek rzucił w tętniący życiem, ale obcy i bezwzględny świat "Ameryki".

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

| 2014-05-06
Przeczytana: 06 maja 2014

Muszę przyznać,że nie było lekko.
Mimo ,że to pierwsza,niedokończona i przez większość uznana za najmniej przygnębiającą,to jednak cały czas wymagająca skupienia.Bohater to młody chłopiec,rzucony przez rodziców za karę na "szeroką wodę",bo aż do Ameryki.Przeżywa rozczarowanie,zadziwienie nowym krajem,trudno mu się zasymilować.Nie chcę zdradzać fabuły,ale wyobrażenie Kafki o hotelu,nawet w amerykańskim stylu,trochę mnie rozśmieszyło...Teraz zostały mi do przeczytania jeszcze dwie z trylogii samotności,ale muszę zrobić mały odpoczynek.Niemniej,cieszę się z lektury,to jednak klasyka,która niezaprzeczalnie ma wpływ na dzisiejszą kulturę i literaturę.Często,właśnie czytając klasykę, nie bierzemy pod uwagę czasu,w którym została napisana,a to ma przecież zasadniczy wpływ na odbiór.

Marija | 2014-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2014

Warto sięgnąć po tę kiążkę. Po Procesie i Zamku to kolejna pozycja autora, która pobudza do granic możliwości naszą wrażliwość i obnaża granice absurdu. Choć zdecydowanie bardziej lekka w przekazie, bardziej optymistyczna, to momentami musiałam ją odkładać, by uspokoić własne emocje, wyciszyć je. Dla mnie mistrzostwo! Trafił do mnie bardzo mocno i dogłębnie pobudził moją wrażliwość wobec samotności, odizolowania, poniżania, odtrącenia, bycia obcym i innym. Co więcej przedstawiając obraz głównego bohatera KARLA (z gruntu rzeczy prawego, młodego człowieka "gnojonego" po raz kolejny przez "życie" pozostawia nam jakąś nadzieję na nowe jutro. POLECAM

wicher_Lab | 2010-11-24

Prostota języka jest równa prostocie bohatera. W ten sposób Kafka pokazuje, o co chodzi w życiu. Prawdziwy bluesman wśród literatów :)

Przedziwne wrażenie wywołał we mnie autor "Ameryką". W zasadzie czułem, że jestem w głowie głównego bohatera, a zdarzenia, dziejące się wokoło niego, są tylko tłem o ważności znikomej, fototapetą, backgroundem dla wyborów wewnętrznych postaci.

Doskonałe pokazanie, jak małą wartość ma zmienność warunków życia, na jego treść.

KiNGa | 2016-04-09
Przeczytana: 24 lutego 2016

„Ameryka” jest chronologicznym początkiem trylogii samotności, na którą składa się „Proces” i „Zamek”. Powieść nie została przez autora dokończona ani zatytułowana.

Bohaterem jest młody chłopiec, Karl Rossmann, który za romans ze służącą zostaje wysłany przez rodziców za karę do Ameryki. Spotyka tam dobrze sytuowanego wuja, który decyduje się nim zaopiekować, zająć się jego wykształceniem i wprowadzić w odpowiednie towarzystwo. Jednak jako emigrantowi z czeskiej Pragi ciężko mu się tam odnaleźć.

Tak samo szybko jak zyskał, Karl stracił opiekę wuja i został wysłany na kolejną tułaczkę. Po drodze poznał dwóch kompanów podroży – Robinsona i Delamarche'a. To typki spod ciemnej gwiazdy, którzy na każdym kroku wykorzystywali Karla – korzystali z jego skromnych zaskórniaków, zjedli jego posiłek kiedy spał i mało go nie zgładzili, gdy zwrócił im na to uwagę. Uratowała go Starsza Kucharka z hotelu Occidental, w którym jadł posiłek, a która widząc, że dobry chłopak obraca się w takim...

Nikto | 2016-07-14
Na półkach: Rok - 2016, Przeczytane
Przeczytana: 01 lipca 2016

Ot i cały Kafka,co prawda w swoim lżejszym wydaniu,ale już z widocznymi znamionami charakterystycznymi dla jego późniejszej twórczości.Wyalienowana klaustrofobiczna samotność Karla Rossmanna wyziera z każdej karty tej lektury. A zderzenie młodziutkiego chłopca nie mającego bladego pojęcia o tym kraju z wielką Ameryką musiało być nieuchronne i bolesne. Karl przybywa do Ameryki statkiem,wysłany przez rodziców ,chyba za karę ?,gdyż pozwolił się zgwałcić służącej. Mało tego,owa służąca zaszła w ciążę. Cały gwałt został dokładnie przez autora opisany,na szczęście bez anatomicznych szczegółów. Kiedyś Ignacy Karpowicz w jednej ze swoich powieści (nie pamiętam dokładnie której) napisał '' Każdy dobry uczynek zostanie prędzej czy później ukarany.'' Mam nieodparte wrażenie że to zdanie doskonale oddaje charakter '' przygód '' Karla za Wielką Wodą. Jakkolwiek dobre i przejrzyste byłyby jego zamierzenia czy uczynki i tak w efekcie wszystko obracało się przeciwko niemu i za każdym razem zbierał...

michall_1985 | 2015-11-25
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: lipiec 2003

Pierwsza częśc nieoficjalnej trylogii Kafki.

Znakomicie przedstawiony świat.Poetyka snu powoli wdziera się w życie bohaterów zapowiadając kolejne,mroczniejsze opowieści rodem z "Procesu" czy "Zamku".

Autor nie dokończył powieści przez co jej zakończenie jest jeszcze bardziej fascynujące i daje do myślenia.

Pozycja obowiązkowa dla fanów tego typu klimatów.

króliki | 2014-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2014

Dowiedziałam się właśnie, że jest to pierwsza część trylogii Kafki, zwanej "trylogią samotności" złożonej z tego utworu, "Procesu" i "Zamku". I faktycznie, nie jest trudno się dopatrzeć związku pomiędzy tymi utworami, w każdym z nich bohaterem jest jednostka samotna, ciemiężona czy też wyobcowana przez jakiś system, jak w "Procesie" i "Zamku", czy też coś w rodzaju fatum, jak właśnie w "Ameryce". Czytając Kafkę staram się jak najbardziej nie przywiązywać do bohaterów, bo autor robi z nimi co chce, nie przejmując się absurdalnością i nienormalnością opisywanych przez siebie zdarzeń. I mówię to oczywiście na jej korzyść, bo właśnie w tym braku logiki możemy znaleźć najgłębszy sens tych książek.

Ilona K | 2013-10-31
Przeczytana: sierpień 2013

Podobno najbardziej optymistyczna powieść Kafki, ale czy można sobie wyobrazić kafkowski optymizm? Powiedzmy,że tak i że miarą ludzkiego życia jest doświadczenie: tu mamy bohatera młodego, emigranta z Pragi, co by dużo nie mówić trochę wygnańca z rodzinnego domu, a to za sprawą romansu ze służącą (choć to niezbyt fortunne słowo, nastoletni Karl raczej został uwiedziony) i słabej sytuacji finansowej rodziny. Jak to zwykle u Kafki: nieoczekiwane zbiegi okoliczności wydarzają się nieustannie, a to po przybyciu do portu Karl spotyka swojego niezwykle majętnego wuja, który decyduje się nim zaopiekować,a to w równie dziwnych wypadkach traci dach nad głowa i zaprzyjaźnia się z dwoma innymi emigrantami - typami spod ciemnej gwiazdy, by wreszcie znaleźć posadę, za wstawiennictwem Starszej Kucharki, w wielkim hotelu Occidental z opisu przypominającym wieżę Babel. Oczywiście Karlowi nie udaje się oswobodzić od natrętów Robinsona i Delamarche'a, zostaje zwolniony z pracy i "uratowany" przed...

ka_dyl | 2014-06-27

Z pewnością nie jest to książka, którą czyta się szybko i z łatwością. Fabuła momentami ciągnie się z uwagi na drobiazgowe potraktowanie problemów, które powinny być błahe. Powinny być, a nie są - dla głównego bohatera. W "Ameryce" mamy do czynienia z tak charakterystycznym dla Kafki bohaterem, który jest prostolinijny, uczciwy i naiwny. Te cechy nastręczają mu problemów i mnożą je, gdyż w sytuacjach, kiedy należy dokonać wyboru zawsze wybiera praworządność. Czytając tę powieść denerwowałam się bardzo na owego krystalicznego bohatera znoszącego wszystko, co mu los przynosi i mimo, że wiedziałam, że raczej niemożliwym jest, aby skłamał z egoistycznych pobudek, życzyłam mu tego mocno. Sam fakt wzbudzenia niezwykle silnych emocji u mnie jako odbiorcy przez tak z pozoru monotonną powieść stanowi o wysokiej klasie autora.

Bartek | 2015-06-02
Przeczytana: 02 maja 2015

Franz Kafka - Ameryka
Mały chłopiec w wielkim kraju. Powieść nieskończona.

Pamiętam jak książka ta leżała, w małym, zacienionym pokoju wiejskiego domu mojej cioci już dekadę temu. Zainteresowałem się tytułem – Ameryka, jakie to wieloznaczne, wręcz nieograniczone. Amerykański sen, wolność, różnorodność, brak ograniczeń…
Przedwojenna Ameryka poznana w opowieściach, jest jak młoda i piękna schizofreniczka, w której bez pamięci się zakochałeś. Twoje myśli oplatają ją, w nocy nie pozwala zaznać snu, a dźwięk jej imienia każdorazowo rozpala twoją twarz. Fascynuje cię i podnieca, każdorazowo poddając w wątpliwość zdrowy rozsądek. Sparzysz się na niej, ale żałować emocji nie będziesz. Miną lata, płomień fascynacji zgaśnie, ale tego gorąca już nie zapomnisz.

Młody, wzburzony kapitalizm, wylewające się z transatlantyków rzesze emigrantów, brudne ulice miast, powstające fortuny i imperia gospodarcze, dziesiątki języków słyszanych na ulicy. W takie środowisko trafia nasz przybyły z Europy...

Gra komputerowa oparta na powieściach Kafki

Podobają wam się gry oparte na dziełach literackich? Jeśli tak, to wkrótce będziecie mieli okazję zagrać w grę wideo, której podstawą stały się powieści Franza Kafki. Gra nazywa się po prostu The Franz Kafka Videogame.