Piasek ze szkła

Wydawnictwo: Świat Książki
978-83-247-1800-9
literatura faktu
Marcin Szajda

Dlaczego czasem fajnie być „niefajnym”? Co kryje się w restauracyjnym menu pod nazwą „pulchnica złota boczkiem obcałowana”? Kim są ludzie z „deficytem uwagi”? W książce jeszcze lepiej widać, że felietony Szczepkowskiej nie są „doraźnym” komentarzem do rzeczywistości. To przewrotne, niezwykle kunsztowne i ponadczasowe impresje, osnute wokół naszego życia, które autorka bacznie obserwuje....

To przewrotne, niezwykle kunsztowne i ponadczasowe impresje, osnute wokół naszego życia, które autorka bacznie obserwuje. O uprzejmości i psychoterapii, miłości, eutanazji i seksualnych tabu. Gdy można – z humorem. I zawsze z puentą.

korcia | 2012-05-22
Przeczytana: 22 maja 2012

Sama autorka dzieli własne felietony na błyskotliwe i zupełnie przeciętne. Po przeczytaniu tego zbioru, nie pozostaje mi nic innego, jak się z nią zgodzić. Jedne zachwycają, o innych zapomina się porę minut po przeczytaniu, ale całość i tak czytałam z przyjemnością i zainteresowaniem.

Ewa | 2010-06-29
Na półkach: 2010, Przeczytane
Przeczytana: 27 czerwca 2010

Ciężko mi ocenić tą książkę, bo z reguły nie czytam felietonów. Specyficzny język, czasem ciekawe tematy - to na pewno zasługuje na plus. Ale nic poza tym. Czasem miałam wrażenie, że autorka na siłę próbuje coś napisać, ale nie zawsze jej, moim zdaniem, wychodziło.

Hagenti | 2012-01-05
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 26 marca 2012

"Mhm"...niestety zapowiadała się dużo lepiej niż była. Książka jak dla mnie ciężka. Szczerze to trochę męczyłam ją na siłę, ale stwierdziłam, że ją skończę. No i skończyłam. Dość długo mi to zajęło, bo nie da się jej przeczytac za "jednym zamachem".

Jest to zbiór felietonów, które autorka napisała wcześniej, więc jak by ktos chciał ją przeczytać na raz to powodzenia życzę. Po każdym felietonie trzeba się zastanowić, przetrawić go, gdyż każdy jest inny i do każdego trzeba podejść z innym nastawieniem, a przynajmniej pół godzinną przerwą.

Jak napisałam wyżej, każdy jest inny. Jedne są bardzo zabawne, drugie trochę przytłaczające i dołujące, inne totalnie bezsensowne jak dla mnie, a jeszcze inne po prostu niezrozumiałe mimo wszelkich chęci i przeczytania parę razy. Niektóre bardzo życiowe a niektóre wzięte z kosmosu wręcz.

Bardzo mi się podobały felietony pt "Przepraszam", "Piesek", "Uwagi pod pracą domową", "A'la", "Życzenia dla Patryka" oraz "Zapis rozmowy". Jak na 50...

Kayunia | 2012-02-29
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 29 lutego 2012

Trudno mi ocenic ten zbiorek felietonow, tak, jak ocenilabym powiesc czy zbior opowiadan. Na pewno nie czyta sie tego jednym tchem, ale tez nie z poczuciem meki:)
U Szczepkowskiej cenie sobie "ladny" jezyk i poczucie humoru, a tego, w wiekszosci, felietonom nie brakuje, a zatem - duzy plus. Sama tresc jest, ze tak powiem, rozna i nierowna. Niektore, jak np. "Rzeczy", ktore sa bardzo osobiste i wzruszajace, ale do bolu prawdziwe i dotyczace chyba kazdego, zapamietam na zawsze. Inne ulecialy z mojej glowy tuz po przeczytaniu.
Ocena ogolna - dobra:)

Kinsky | 2015-06-05
Przeczytana: 04 czerwca 2015

Można tu znaleźć ciekawe interpretacje fragmentów ludzkiego życia. Niektóre dają do myślenia, a niektóre są po prostu bełkotem. Jednak są też perełki wśród tych tekstów takie jak "Kreatura".

raeszka | 2012-01-20

Jedne felietony podobały mi się bardziej inne mniej. Jednak warto je przeczytać, bo zwracają naszą uwagę na wiele spraw, które może gdzieś nam umknęły.

Mam też oczywiście cytat do mojego zeszyciku :).
"Żerowanie na ludzkim cierpieniu. Jedna z najstraszniejszych potrzeb człowieka".

Pinova | 2015-09-02
Przeczytana: 20 maja 2015

Amelka | 2012-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2012

W pewnym momencie po prostu doszłam do wniosku, że szkoda mi czasu...

possessed | 2016-05-06
Na półkach: POŻYCZONE, 2016, Przeczytane