Kosmiczne związki. Spojrzenie na Ziemię z kosmicznej perspektywy

Okładka książki Kosmiczne związki. Spojrzenie na Ziemię z kosmicznej perspektywy Carl Sagan
Carl Sagan Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Z maszyną [Prószyński i S-ka] popularnonaukowa
popularnonaukowa
2000-01-01
Karol Pesz
kosmos gwiazdy SETI

Okładka książki Comet Ann Druyan, Carl Sagan
Comet Ann Druyan, Carl Sa...

Sagan jak zwykle pokazuje otaczający nas świat w sposób dosadny, rozsądny i krytyczny, aż w prwnych momentach robi sie człowiekowi smutno gdy czyta rozdział o delfinach. Poza tym pokazuje wizję z lat 70 którą łatwo jest zweryfikować co okazało się być prawdą a co nie, ale nie można powiedzieć że jest to książka z błędami logicznymi etc, wręcz przeciwnie- widać sceptycyzm w niektórych momentach więc summa sumarum mogę szczerze książkę polecić

Cóż, Carl Sagan wyznacza dla mnie najwyższy standard literatury popularnonaukowej. Powiem więcej - książki S. Hawkinga wyglądają przy tym słabiuteńko. O ile Hawking jest w swoich książkach belfrem, który zniża się do poziomu czytelnika i tłumaczy zawiłe zagadnienia, to Sagan jest przede wszystkim pasjonatem swoich tematów i to się czuje. Zgłębia jakieś zagadnienie nie tylko dlatego, że to jest cel naukowy, akademicki, ale dlatego, że jest to kluczowe dla (może odległej) przyszłości ludzi, kolejnych pokoleń. Ale jego wyjątkowość nie polega tylko na tym. Wspaniała jest pozycja, którą prezentuje i którą proponuje czytelnikowi, a mianowicie stanowisko mieszkańca kosmosu, wszechświata i gospodarza jednej z planet. Rozszerzenie horyzontu dokonuje się za sprawą Sagana bardzo skutecznie i jest świetnym doświadczeniem. Sposób rozumowania autora jest bardzo błyskotliwy, i choć dotyczy zagadnień wielokrotnie kompromitowanych i upraszczanych, w jego słowach i argumentach staje się to nie tylko najwyższej klasy dyskusją naukową, ale i zagadnieniem najwyższej wagi dla ludzkości i przyszłości. Nie mogę się nachwalić Carla Sagana, a wiem, że najlepsze jego książki prawdopodobnie jeszcze przede mną. Niemniej jednak "Cosmic Connection" była dla mnie rewelacją. Polecam

Na półkach: , , , , , , ,

Bardzo przyjemna lektura. Carl Sagan szeroko omawia temat istnienia życia pozaziemskiego. Porusza kwestię warunków koniecznych do zaistnienia życia. Czy dysponujemy dostatecznymi możliwościami technicznymi do nawiązania kontaktu z wysoko rozwiniętą cywilizacją. Czy mentalnie jesteśmy na to gotowi, skoro nie potrafimy utrzymywać pokojowych relacji z sobą i innymi gatunkami ziemskimi.
Ciekawy jest entuzjazm i optymizm widoczny u Carla Sagana kiedy pisze o perspektywach eksploatacji kosmosu. Chociaż sam stawia warunek takiej świetlnej przyszłości w postaci stworzenia stabilnej cywilizacji, której działania nie są krótkowzroczne. Jak to wygląda obecnie to widzimy.
Kiążkę polecam.

Bardzo udana książką autora, jedna z pierwszych która zyskała popularność. Nie wiem dlaczego jest trochę niezauważana wśród fanów astronomii, ponieważ pomimo swojego wieku (wydana w 1973) wciąż jest ponadczasowa, jak i pozostałe książki autora.
Dzięki tej pozycji możemy cofnąć się w czasie, poczuć atmosferę, która towarzyszyła pierwszym odkryciom w Układzie Słonecznym, jakie były przeszkody dla każdej z misji i jakie pokładano w nich nadzieje. Dowiemy się także co dokładnie zawierała plakietka dołączona do sondy Pioneer, jaka była reakcja społeczeństwa i dlaczego właśnie takie informacje zostały zamieszczone.
Pod koniec książki pojawiają się rozważania na temat życia poza Ziemią, istnienia innych cywilizacji, są to ciekawe wątki, wciąż aktualne.
Carl Sagan to wielka postać. Popularyzator, który posługuje się językiem zrozumiałym dla każdego. W jego słowach widać pasję i nadzieję, na inne, lepsze jutro.
Książka obowiązkowa dla wszystkich fanów autora. Szczególnie jeśli ktoś już czytał Kosmos lub Błękitną Kropkę.

• Popularnonaukowe i naukowe
  • Do kupienia
  • Naukowe i popularnonaukowe różne
  • Popularnonaukowe

Carl Sagan Kosmiczne związki. Spojrzenie na Ziemię z kosmicznej perspektywy Zobacz więcej