Ucieczka z Tobruku

83-11-10078-0
Whiting, Harding, Tobruk
historyczna
Marcin

Książka opisuje fikcyjne wydarzenia osadzone w historycznym kontekście walk w Afryce północnej w czasie II wojny światowej. Wprowadza nas w świat wojny w Afryce widzianej zarówno oczami żołnierzy brytyjskich, marynarzy, jak i cywilów. Egzotyczna sceneria pustyni przeplata się z obrazami wojny toczonej na morzu i scenami z twierdzy w Tobruku. Z napięciem śledzimy kolejne kroki misji majora...

Z napięciem śledzimy kolejne kroki misji majora Harda i kapitana Christiana, postaci tak różnych a jednocześnie połączonych wspólną ideą i podobnie oddanych jej wypełnieniu. Dynamiczne opisy starć z nieprzyjacielem, prujących morze torped i wybuchających samolotów tonują obrazy cichego napięcia: spoconych twarzy żołnierzy pochylających się nad rozbrajaną miną, oczekiwania na sygnał do walki, trudnych pożegnań, skupionych nad mapami dowódców.

Osnową akcji jest misja odbicia dwójki cywilów, ale główny walor tej powieści stanowią obrazy z życia ludzi: walczących, bojących się, pomagających sobie mimo niebezpieczeństwa, ludzi w dramatycznych chwilach walki o życie, podejmowania niechcianych decyzji, ale też w wojennej codzienności, w żartach, przyjaźniach i wzruszeniach.

Kowalikowy | 2013-08-28
OneDaySoon | 2011-08-22