We mgle zbrodni

2008-05-01
2008-01-01
Ewa Błaszczyk
list morderstwo obraz zabójca

Bardzo dobry thriller romantyczny trzymający w napięciu od początku do końca. Połączenie wątku sensacyjnego z romansowym sprawia, że od książki ciężko się oderwać, akcja gna na łeb na szyję a wydarzenia następują po sobie z prędkością lawiny nie dając chwili oddechu. Mnóstwo tutaj ciekawostek ze świata sztuki, malarstwa, co ja bardzo lubię i chętnie na ten temat czytam. Dlatego wielki plus dla autorki za to i za znajomość tematu.
Mi ta historia bardzo się podobała, jest to moim zdaniem jedna z lepszych książek tego typu. Czyta się z przyjemnością i z dreszczykiem emocji, ekscytacji i wypiekami na twarzy. Jednym słowem rewelacja. Polecam gorąco!

Kolejna książka, która okładką zupełnie nie zachęca do sięgania po nią. Zresztą co tu się dużo dziwić. Wydana ona została w Polsce w 2008 roku, więc już kilka lat temu. Wtedy zdecydowanie inna panowała moda na okładki. No ale cóż.... brzydką okładkę rekompensuje nam treść.

To oczywiście klasyczny romans ale w połączeniu z sensacją. Z góry uprzedzam że nie jest to romans historyczny, jak sugeruje nam to okładka. Dwa wspomniane wcześniej główne wątki się ze sobą przeplatają tworząc miłą lekturę do poduszki. Krótkie rozdziały sprawiają, że akcja nie jest sztucznie przeciągana przy długimi opisami. Więc w sumie zupełnie nie żałuję że po nią sięgnęłam. Udało mi się ją zakupić na jakiejś wyprzedaży za około 5 zł, więc według mnie to był dobry zakup, rekompensujący brzydką okładkę.

Co mogę wam powiedzieć o treści. Młoda dziewczyna, Jillian dziedziczy po swojej zamordowanej ciotce ziemię, dom i tajemniczą skrzynię w której znajdują się rodzinne obrazy. Szybko okazuje się, że obrazy te niosą ze sobą wielkie ryzyko i niebezpieczeństwo. Dla pieniędzy i skandalu wiele osób jest w stanie popełnić najgorszą zbrodnię. Jill postanawia odebrać swój dług od Joe Faroa i zwraca się do niego o pomoc. A to odpowiedni człowiek na odpowiednim stanowisku do takiego zadania. Wysyła jej najlepszego swojego człowieka, Zacha, który zapewnić ma jej bezpieczeństwo i dowiedzieć się kto za tym stoi.

No i oczywiście tych dwoje obcych ludzi, jak to w każdym romansie przypadnie sobie do gustu. Ona młoda, ładna i inteligentna. On równie przystojny i nadający na podobnych falach co Jill. Razem przeciwstawią się tajemniczemu mordercy czyhającemu na obrazy.

Prosta, lekka i nie skomplikowana opowieść, po którą sięgamy jak chcemy się wyluzować. Nie wymaga zbytniego zaangażowania intelektualnego, gdyż wszystko autorka nam powolutku podaje. Nie ma tu wulgaryzmów ani mocnych scen erotycznych. Typowa książka na jeden raz, czytamy i zapominamy o niej. To klasyczny przykład harleqinowego romansu, w którym na pierwszym miejscu zawsze znajdują się uczucia i emocje. Nie ma ograniczenia wiekowego w przypadku odbiorcy. Zarówno nastolatka jak i kobieta dojrzała znajdzie w niej coś dla siebie. Oczywiście nie eliminuje zupełnie mężczyzn, jeżeli gustują w klimacie romansu to także powinni do niej zajrzeć. Dla mnie zasługuje ona na sześć punktów w skali dziesięciopunktowej. Poniżej jeszcze tylko kilka linków do podobnych pozycji i do zobaczenia następnym razem....

1.. P O L E C A N E K O B I E T O M : Nora Roberts "Czarne Wzgórza"

2. P O L E C A N E K O B I E T O M : "Poszukiwania" Nora Roberts

3. "Błękitny Dym" NORA ROBERTS

4. "Poszukiwania" Nora Roberts

5. P O L E C A N E K O B I E T O M : "Lasy w płomieniach" Nora Roberts

6. Jayne Ann Krentz "Złota Szansa"

7. Jayne Ann Krentz "Mgły Tajemnic"

8. P O L E C A N E K O B I E T O M : "Nie ufaj nikomu" Jayne Ann Krentz

Gdy Jill dowiaduje się o śmierci dawno niewidzianej ciotki, postanawia wrócić na stare rancho, gdzie przed laty wraz z matką znalazły schronienie. Znajduje tam tajemniczy list od zmarłej, który stanowi początek serii niebezpiecznych zdarzeń. Wszystko się zmieni, a ktoś będzie się starał, aby stare tajemnice nigdy nie wyszły na jaw. Rozpocznie się śmiertelnie niebezpiecznie gra, w której stawką będą nie tylko cenne obrazy.

Jill to całkiem przyjazna czytelnikowi postać. Nie irytuje, chociaż... Chociaż nie rozumiem, jak mogła studiować historię sztuki, a zarazem tak niewiele o niej wiedzieć. Zachowi może brak wykształcenia, ale jest znacznie bardziej obyty od niej. To on mówi jej wszystko o świecie, w którym nie powinna być nowicujszką.

Książka wciągająca, ale moim zdaniem za dużo w niej odniesień do malarstwa, sztuki itp. Trochę irytujące jest czytanie, co cenią w sztuce poboczni bohaterowie, których wątki nic nie wnoszą do akcji.

Super

Super

Bardzo wciągająca książka. Nie mogłam się od niej oderwać.

Bardzo wciągająca książka. Nie mogłam się od niej oderwać.

• Elizabeth Lowell
  • Romans