Rozdziobią nas kruki, wrony

Okładka książki Rozdziobią nas kruki, wrony Stefan Żeromski
Okładka książki Rozdziobią nas kruki, wrony
Stefan Żeromski Wydawnictwo: NetPress Digital Sp. z o.o. klasyka
11 str. 11 min.
klasyka
NetPress Digital Sp. z o.o.
2012-01-01
2012-01-01
11 min.
powstanie styczniowe Winrych

Żeromski świetnie czuł swoje czasy, pisał zadziornie i z metaforą, ale jednak na dziś trąci to myszką

Czytane lata temu, w szkole, no i nie porwało niestety...

Czytane lata temu, w szkole, no i nie porwało niestety...

Naturalistyczne opisy sprawiły, że książka wywołała we mnie dużo emocji, dodatkowo postać Chłopa świetnie ukazuje dbanie o siebie oraz obojętność na los innych i społeczeństwa.

Ja po prostu nie trawię Żeromskiego

Ja po prostu nie trawię Żeromskiego

Gościa zabili, potem chłop przyszedł go okraść, a na koniec jego zwłoki dziubały wrony (fuj). Lektura ukazuje to, że tylko konik interesuje się zmarłym Winrychem. Definitywnie zostanie moją ulubioną postacią.
A tak na serio. Lektura ukazująca ciężką śmierć Andrzeja Boryckiego (Znanego jako Szymon Winrych),który nie przeżył napadu Moskali. Umierał na błocie, uprzednio przeżywszy śmierć konia, który prowadził wóz (mimo że próbował go oraz drugiego konia wypuścić),w którym Szymon woził broń. Znalazł ich chłop, który postanowił okraść Winrycha ze wszystkiego (choć nie było tego dużo),a nawet później zdejmuje skórę z umarłego konia. Tego żywego próbuje udusić, jednak mu się to nie udaje. Zakopuje mężczyznę oraz nieżywego konia oraz planuje, że po śmierci drugiego, chłop zdejmie skórę również z niego. Odchodzi bez refleksji, dziękuje Bogu, że zesłał mu tyle dobroci.
Lektura, mimo że z licznymi opisami, moim zdaniem, napisana jest bardzo ładnie (choć to absurdalnie brzmi, skoro opisuje to krwawe śmierci). Oddaje ponury klimat sytuacji oraz ukazuje mentalność biedoty, która nie ma moralności, a stara się o swoje przeżycie. Opowiadanie podkreśla również odwagę mężczyzny (wcześniej wysoko postawionego),który mimo że czuł, że Polska przegra, chciał pomóc, dowożąc broń.

Daje szersze pojęcie na życie podczas powstania. Nie każdy był powstańcem, nie każdy żył chwałą bohaterów zrywu, nie każdy chciał by śmierć i strach stały się codziennością. Nie trzeba było zostawać powstańcem, żeby pozostać Polakiem, niestety nie trzeba też było zostawać nim, żeby odczuć represje. Życie szarego człowieka, w świecie, o którego szarość wcale nie zabiegał.

nie spodziewałam się, że mi się spodoba

nie spodziewałam się, że mi się spodoba

z początku trochę się gubiłam (o to nie trudno będąc daydreamer w dodatku z muzyka na sluchawkach, jedzeniem jablka rownoczesnie i nie koncentrowaniem sie nalezycie na czytaniu) itp., ale ofc zrozumiałam, bardzo dobre ocena na 9 (zanizam jak zwykle na 8),najlepszy fragment - duszenie konia i jego bieg - szczególnie ♥♥♥♥

Na półkach: , , , , , , ,

Postanowił przesłuchać ten audiobook tylko ze względu dla tego że trwał niecałe dwadzieścia minut. Jest to opowiadanie przepełnione trupami, drastycznymi opisami ciał ofiar wojny, w końcu biologia jest nieubłagana i ludzkie ciało podlega rozkładowi. Jest to dobra nowela i nie spodziewałam się że jakikolwiek twór Żeromskiego może mi nawet w małym stopniu podobać.

"Okropności Wojny" Francisco Goi - tyle, że w formie literackiej.
"Sumienie narodu", jako zatroskany patriota, porównuje stan polskiego społeczeństwa do rozkładających się zwłok oraz deheroizuje romantycznych bojowników o wolność ojczyzny.

"Okropności Wojny" Francisco Goi - tyle, że w formie literackiej.

• Lektury
  • Lektury szkolne