Rozdziobią nas kruki, wrony

Wydawnictwo: NetPress Digital Sp. z o.o.
Darmowe dodatki Edytuj książkę
powstanie styczniowe, Winrych
klasyka
Arek

Krótka nowela autorstwa Stefana Żeromskiego składająca się z trzech części, pełna aluzji do upadku powstania styczniowego. W opowiadaniu widzimy polskiego chłopa, powstańca, przewożącego na wozie broń. Dzieje się to jesienią, chłop idzie przez pole pełne błota, zacina deszcz. Niestety trafia w pewnym momencie na wojsko, jakie to wojsko i co się z nim stanie, można się dowiedzieć po...

W opowiadaniu widzimy polskiego chłopa, powstańca, przewożącego na wozie broń. Dzieje się to jesienią, chłop idzie przez pole pełne błota, zacina deszcz. Niestety trafia w pewnym momencie na wojsko, jakie to wojsko i co się z nim stanie, można się dowiedzieć po przeczytaniu opowiadania.

źródło opisu: wikipedia

źródło okładki: http://www.nexto.pl/ebooki/rozdziobia_nas_kruki,_wrony_____p26792.xml

Tatiana | 2019-05-01
Przeczytana: 29 kwietnia 2019

Po prostu klasyka.

Beata | 2019-03-24
Przeczytana: 24 marca 2019

Jedna z piękniejszych nowelek Żeromskiego, która choć niesamowicie smutna i nasycona naturalizmem, którego realizacja w utworze może przestraszyć, porusza serce i na długo pozostaje w pamięci.

Kinga | 2019-03-13
Przeczytana: 13 marca 2019

nowela bardzo smutna.
w tym utworze zauważalne jest podobieństwo między upadkiem powstania i upadkiem powstańca, który tak jak powstanie, został okrutnie zamordowany przez wroga.

Hefajstosek | 2018-12-01
Przeczytana: wrzesień 2003

Świetna historia o nieuchronności śmierci i braku możliwości przeciwstawienia się jej oraz temu,co się z ludźmi stanie po tym,kiedy już stracimy kontrolę nad swoim ciałem.

Vemona | 2018-01-25

Lektura, której nie przeczytałam. Męczą mnie tego typu opowiadania, nie odpowiada temat ani forma, może to i wielka literatura - chyba za wielka dla mnie. ;)

Dunya | 2017-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2017

Boże...
Nie rozumiem moich rówieśników. Jeśli nie będą czytać tak wartościowych dzieł to jaką będą mieli wrażliwość i obraz dziejów naszych przodków?
Czy ta pozycja jest brutalna? Tak. Czy smutna? Tak. Czy miała prawo się w przeszłości wydarzyć? TAK!
Taka jest nasza historia! Brutalna, smutna, niesprawiedliwa i trudna, ale przede wszystkim NASZA!
Czytajcie te lektury do cholery! Oni wszyscy byli ofiarami swoich czasów - ten chłop, ten powstaniec i te biedne konie! Naprawdę zasługują, żeby o nich pamiętać...

Lucy | 2017-10-23

Opinie na temat tej noweli nie przestają mnie zaskakiwać. Muszę powiedzieć, że byłam bardzo zdziwiona widząc tak niską ocenę tego utworu. Niestety duża część opinii opiera się na zasadzie:
"Była smutna, więc daje 1/10."
Według mnie, jeśli książka (nowela) wywołuje w czytelniku jakieś emocje, na długo zostaje w pamięci, to oznacza, że jest dobrym utworem. Nie jestem fanką Żeromskiego, ale ten tekst naprawdę zasługuje na więcej uwagi. Jest przejmujący, brutalny i odarty z niepotrzebnej patetyczności. Wywarł na mnie ogromne wrażenie i dogłębnie mnie poruszył. Gorąco polecam zapoznać się z tą nowelą, dzięki której możemy spojrzeć na powstanie styczniowe z odrobinę innej perspektywy, niż ukazane jest to w innych utworach.

książek: 2019
Efemeryda | 2017-09-29
Przeczytana: 29 września 2017

Lektura szkolna. Przeczytana z musu.

πPi | 2017-02-19

Rozdziobią nas kruki, wrony... zdecydowanie z Żeromskim wolę krótsze spotkania - takie jak to.
W swych powieściach mnie męczy w tej oto noweli - wcale.
Jestem na tak!
7/10