Okładka książki Ksiądz Marek

poezja
typ
papier
Arek
5,67 (132 ocen i 1 opinia)

Opis książki

Tematem książki uczynił poeta niezwykle ważny dla pokolenia polistopadowych wychodźców dramatyczny epizod pierwszego polskiego zrywu narodowościowego - konfederacji barskiej - którego spadkobiercami czuli się romantycy. Miejsce akcji - Bar staje się współczesną Golgotą i zyskuje symboliczne znaczenie, a czas akcji osadzony jest w kalendarzu świąt kościelnych, tak że na rzeczywistość historyczną nałożona zostaje rzeczywistość transcendentalna. Konwulsje ginącego świata nie pozwalają dostrzec sensu rozgrywających się wydarzeń. Ich ład i celowość można rozpoznać dopiero z perspektywy boskiej, a jedyną osobą, która to potrafi, jest natchniony prorok konfederacji - ksiądz Marek.

Gdzie kupić?

Opinie czytelników
izomorfia3 | 2013-06-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Poezja, 2013
Przeczytana: 05 czerwca 2013

Te 3 gwiazdki to i tak za dużo...

martahol | 2014-09-21
Mamobab | 2014-09-14