Ksiądz, Powstanie
poezja
Arek

Inne wydania

Tematem książki uczynił poeta niezwykle ważny dla pokolenia polistopadowych wychodźców dramatyczny epizod pierwszego polskiego zrywu narodowościowego - konfederacji barskiej - którego spadkobiercami czuli się romantycy. Miejsce akcji - Bar staje się współczesną Golgotą i zyskuje symboliczne znaczenie, a czas akcji osadzony jest w kalendarzu świąt kościelnych, tak że na rzeczywistość historyczną nałożona zostaje rzeczywistość transcendentalna. Konwulsje ginącego świata nie pozwalają dostrzec sensu rozgrywających się wydarzeń. Ich ład i celowość można rozpoznać dopiero z perspektywy boskiej, a jedyną osobą, która to potrafi, jest natchniony prorok konfederacji - ksiądz Marek.

Midsummer12 | 2015-03-05
Przeczytana: 2010 rok

Ciężko się czyta ten dramat, bo jest niezwykle symboliczny i nawiązuje do wielu dzieł, ale mimo to uważam, że jest zdecydowanie lepszy niż chociażby "Kordian".

Wabi | 2016-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2016

Ksiądz jest gotowy poświęcić się dla dobra ojczyzny.

izomorfia3 | 2013-06-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Poezja, 2013
Przeczytana: 05 czerwca 2013

Te 3 gwiazdki to i tak za dużo...

Dominika | 2016-11-09
Przeczytana: 2015 rok