Ksiądz, Powstanie
poezja
Arek

Inne wydania

Tematem książki uczynił poeta niezwykle ważny dla pokolenia polistopadowych wychodźców dramatyczny epizod pierwszego polskiego zrywu narodowościowego - konfederacji barskiej - którego spadkobiercami czuli się romantycy. Miejsce akcji - Bar staje się współczesną Golgotą i zyskuje symboliczne znaczenie, a czas akcji osadzony jest w kalendarzu świąt kościelnych, tak że na rzeczywistość historyczną nałożona zostaje rzeczywistość transcendentalna. Konwulsje ginącego świata nie pozwalają dostrzec sensu rozgrywających się wydarzeń. Ich ład i celowość można rozpoznać dopiero z perspektywy boskiej, a jedyną osobą, która to potrafi, jest natchniony prorok konfederacji - ksiądz Marek.

Bluszczokrzew | 2017-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2017

Wspaniałe wiersze, mocne obrazy, mroczne wizje, szaleństwo i rozpacz. Sama treść jest jednak dyskusyjna. Jestem w stanie czytać ten poemat tylko z historycznego punktu widzenia, jako wyraz romantycznej wiary w moc opatrzności, gorących uczuć i czystości postawy. Wiary, że droga do wybawienia wiedzie przez ofiarę i cierpienia, a gorące serca starczą tam, gdzie brakuje szabel, armat i trzeźwej myśli. Piękny to, ale bardzo szkodliwy nurt kultury polskiej. Nawet Słowacki nie do końca w to wierzy, bo wspiera Marka cudami i znakami.

Świetne są opisy różnych warstw i postaw szlachty, w szczególności przeciwstawienie magnatów i pospolitaków. Bardzo interesujące i pogłębione są też postacie żydowskie. Widać, że Słowacki próbuje rozpisać im nowe role, choć nadal jest tu wiele tradycyjnych uprzedzeń. Nadal też Judyta, by móc zostać bohaterką, musi przyjąć chrzest.

Midsummer12 | 2015-03-05
Przeczytana: 2010 rok

Ciężko się czyta ten dramat, bo jest niezwykle symboliczny i nawiązuje do wielu dzieł, ale mimo to uważam, że jest zdecydowanie lepszy niż chociażby "Kordian".

Wabi | 2016-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2016

Ksiądz jest gotowy poświęcić się dla dobra ojczyzny.

izomorfia3 | 2013-06-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Poezja, 2013
Przeczytana: 05 czerwca 2013

Te 3 gwiazdki to i tak za dużo...

don_savastano | 2017-06-23
KasiaRU | 2017-06-20