Barnaba Rudge - t. 1/2

Wydawnictwo: Czytelnik
Barnaby Rudge
powieść angielska, XIX wiek
historyczna

Powieść historyczna Karola Dickensa, publikowana w odcinkach w 1841 roku. Akcja utworu rozpoczyna się w roku 1775 i trwa aż do rozruchów, które miały miejsce w Londynie w 1780, kiedy to mieszkańcy stolicy spalili więzienie Newgate.

Floyd | 2016-03-01
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Klasyka
Przeczytana: luty 2016

Pan Dickens na blisko ośmiuset stronach swojej powieści obrzuca swoich bohaterów najgęstszym błotem i każe tarzać im się w najbardziej odpychającym bagnie. Nie szczędzi im bólu, cierpienia, odbiera wiarę w ludzi...

Wszystko po to, aby miłość, przyjaźń, nadzieja czy honor lśniły na tym odrażającym tle jak najpiękniejsze diamenty.
Książka ta utwierdziła mnie w przekonaniu, że Karol Dickens to mistrz słowa, artysta pióra... Buduje swą fabułę na tle historii o rozruchach gordonowskich, które do dziś pozostają czarną plamą na honorze stolicy Anglii. Opis płonącego Londynu, obalanego Newate, czy (szczególnie) opis rowów wypełnionych płynnym ogniem zostaną przeze mnie zapamiętane na długo.
Dokładna relacja ze stawiania gilotyny na miejskim placu i powolne odliczanie godzin do mających odbyć się przy niej wydarzeń nikogo nie pozostawią obojętnego.

Nie tylko tytułowy bohater wart jest uwagi. Dickens jak zwykle zaopatrzył swoją powieść w pełnokrwiste postaci, jak choćby szlachetny Józef...

aga | 2014-10-31
Na półkach: Przeczytane, Do 2012

Klasyka, nic dodać nic ująć.

Babcia Gąska | 2017-03-19
morrell84 | 2016-09-28