Zapach owocu guawy

Tłumaczenie: Anna Trznadel-Szczepanek
Wydawnictwo: Muza
El olor de la guayaba. Conversaciones con Gabriel Garcia Marquez
83-707-9977-9

Czy czarne koty przynoszą szczęście? Dlaczego najtrudniej jest napisać pierwsze zdanie książki? Jak zostać szczęśliwym mężem i ojcem? Czy pisarz jest równie samotny co dyktator? Plinio Apuleyo Mendoza w długiej przyjacielskiej rozmowie z Gabrielem Garcią Marquezem streszcza cztery główne etapy biografii kolumbijskiego noblisty. Czytelnik ma szansę zajerzeć za kulisy warsztatu pisarskiego Garcii Marqueza, poznać jego poglądy na temat literatury, polityki i kobiet. Nie zważając na swoją światową sławę, autor "Stu lat samotności" twierdzi, "że w gruncie rzeczy nie jest ani nie będzie nikim więcej niż jednym z szesnaściorga dzieci telegrafisty z Aracataca".

Ania Kostorz | 2014-01-15
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 15 stycznia 2014

Wywiad z Gabrielem Garcią Marquezem jest jedną z tych pozycji, która jest bardzo ważna dla czytelnika wyżej wymienionego autora. Mendoza, będąc swego rodzaju przyjacielem Marqueza, potrafi odkryć tajemnice, które są zawarte we wszelkich powieściach autora "Stu lat samotności". Brakuje mi w tej książce jedynie nawet napomknienia a'propos "Miłości w czasach zarazy", która gdzieś łączy się z Defoe, a także szerszej analizy którejkolwiek z powieści, co w takiej książce powinno być wypowiedziane przez samego Marqueza.

ChodziGdyMyśli | 2018-01-21
Energumentka | 2016-01-10