Świat zabawy

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Seria z Krokusem, Fortuna [Świat Książki]". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Świat Książki
The House of Mirth
arystokracja, bogactwo, życie
klasyka

Inne wydania

Powieść z życia wyższych sfer nowojorskich na przełomie XIX i XX wieku. Olśniewające bogactwo, wystawny sposób bycia, luksusowa beztroska, cały rytuał konwenansów - wszystko to składa sią na tytułowy świat zabawy, fascynujący i okrutny jednocześnie. Bohaterką jest wykwintna, piękna dziewczyna z podupadłego rodu arystokratycznego, która z trudem stara się utrzymać w tym świecie nie tylko swoją pozycję towarzyską, ale i godność osobistą. Wplątana jednak w sieć intryg, bezbronna wobec eleganckiej bezwzględności środowiska, a także po trosze wobec własnej pustki wewnętrznej, kończy tragicznie, stając się jeszcze jedną ofiarą świata pozornych wartości i straconych złudzeń.

Katarzyna Bartnicka | 2016-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2016

Zaprawdę, to przepiękna i wzruszająca historia młodej amerykanki, wychowanej w zbytku i wiary we własną urodę. Lily Bart, która poza oczekiwaniami, zbyt wielkimi jak na swoje możliwości, nie miała nic więcej. Edith Wharton z zegarmistrzowską precyzją rysuje obraz postaci ludzkich, ich niegodziwości, przebiegłość i fałsz. W gruncie rzeczy to bardzo prosta historia i trudno tu cokolwiek napisać by więcej nie zdradzić, warto zwrócić uwagę na kunszt literacki autorki, bo stworzyła tu taką gamę postaci, o zróżnicowanych charakterach i typach, ze nie sposób nie docenić w tej sentymentalnej, naiwnej ale też sympatycznej historii.

Nikto | 2016-09-07
Na półkach: Rok - 2016, Przeczytane
Przeczytana: 19 sierpnia 2016

'' Lili była w tak oczywisty sposób produktem pewnej określonej kultury , że jej bransoletki można by uważać za kajdany którymi skuta była ze swym losem ''

Nigdy nie lubiłam czytać o czasach bezwolnych kobiet i tak zwanych dżentelmenów na pokaz . W dobrze skrojonych smokingach czy garniturach od wiodących krawców , pełnych nienagannych manier , a w rzeczywistości , zwykłych pospolitych samców , przynajmniej w większości . Kobiety dla których liczy się tylko kasa i które są w stanie kupczyć sobą do granic możliwości , by tylko bywać i brylować w tak zwanym '' towarzystwie ''. Czasy kiedy nikomu nie należało ufać i kupić można było wszystko . Milczenie , względy i każde łotrostwo . W takim właśnie świecie przyszło żyć osieroconej przez rodziców młodej , choć już dwudziestodziewięcioletniej Lily Bart . Owa młoda dama lubi zbytek i blichtr . Lubi '' bywać '' i błyszczeć i mimo że nie jest zwyczajną pustą laleczką , nie potrafi wyrwać się z sideł konwenansów , plotek i intryg , co...

Dociekliwy_Kotek | 2011-09-29
Przeczytana: wrzesień 2011

Sama jestem zaskoczona tym, że ta powieść tak mi się spodobała - w fabule jest w niej coś z "Lalki" (związek uczuciowy między parą głównych bohaterów, te same materialne problemy, jednak Lily Bart jest niezrównanie bardziej dojrzała od panny Łęckiej), podobne problemy społeczne (niezależność kobiet albo raczej ich zależność od pozycji społecznej męża), a opisy realiów życia codziennego i subtelne zmiany w położeniu Lily mogą przywodzić na myśl "Buddenbrooków" Manna.
To, co poza opisami i rysunkiem bohaterów przykuwa uwagę do tej powieści, to sama konstrukcja opowieści i wyczucie, z jakim autorka przedstawiła mechanizm działania plotki, pomówienia, oszczerstwa, konsekwencje powolnego tracenia pozycji towarzyskiej, szereg naturalnych decyzji podejmowanych niejako mimochodem, które nie niosą z sobą żadnych wielkich katastrof, tylko małe potknięcia - małe potknięcia, które zaważyły na losach Lily Bart.
Nie sądziłam, że to napiszę, zwłaszcza w kontekście niezbyt, przyznajmy,...

Mela | 2014-02-17
Przeczytana: 11 lutego 2014

Bardzo dobra. Tak, ta książka zasługuje na taką opinię. Czyta się ją lekko, w kilka wieczorów. Zaskakuje, smuci.
Bohaterka wplątana w intrygę. Uwięziona w konwenanse. Jest ponad to, ma klasę i styl. Jest godna podziwu, dokładnie tak - godna podziwu bo nie chce być jedną z wielu nijakich i szarych. Ma prawo być tam gdzie była dotychczas, ma prawo przynależeć do tych sfer. A jednak poprzez zrządzenia losu zostaje wykluczona, wbrew sobie - tak to odbieram.
Nie walczy o to, nie zniża się do motłochu. Dla mnie czapka z głowy dla bohaterki choć to opinia subiektywna i niejednoznaczna.
Bardzo polecam bo bardzo warto.

KsiążeczkowyPotwór | 2010-03-25
Przeczytana: 25 marca 2010

Zdecydowanie polecam! Uważam, że " Świat zabawy" jest o wiele lepszy niż "Wiek niewinności". Jak dla mnie najlepsza powieść Edith Wharton:-)

tlu | 2011-04-03
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Zdecydowanie polecam! Książka początkowo wydaje się mało wciągająca, jednak z kolejnymi stronami coraz ciężej się od niej oderwać. Historia Lily wzbudza wiele emocji i prowokuje liczne pytania, a świat oraz kolejne postaci zostały wspaniale opisane...

aplut | 2014-06-25
Przeczytana: 2011 rok

Mi osobiście ta powieść bardzo przypominała (choć pewnie nie tylko mnie) "Lalkę". Główna bohaterka Lily Bart to nomen omen amerykańska Izabella Łęcka. W obydwu książkach zostały poruszone podobne problemy; młoda kobieta z wyższych sfer wybrzydza przy wyborze kandydata na męża. W "Świecie zabawy" brak tylko Wokulskiego. Laurence Selden (tak sie chyba nazywała pokrewna dusza Lily Bart) na pewno nie pretenduje do jego roli. Oczywiście "Świat zabawy" nie mógł być plagiatem "Lalki" choćby z tego względu, że "Lalka" nie była wtedy przetłumaczona na angielski. Polską literaturą raczej nikt się w USA nie interesował. Jak więc wytłumaczyć zbierzności? Myślę że archetyp Łęcka/Bart wpisuje się w jakiś szerszy kontekst kulturowy drugiej połowy XIX wieku. Znany w większości krajów Zachodu.
Ogólnie "Świat zabawy" wybitny nie jest ale warto było przeczytać. Co ciekawe dowiedziałem się o tej książce z książki historycznej o XIX wiecznych Stanach w rozdziale poświęconym...

Ewa | 2016-12-06
Na półkach: 2016, Przeczytane