Powracająca fala

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Książka Nowego Czytelnika". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Czytelnik
kapitalizm, krzywda ludzka
klasyka
Arek

Inne wydania

Książka z samego tytułu pachnie filozofią. Autor mówi że wszystko ma swój skutek i prędzej czy później do nas wróci jak "Powracająca fala".

źródło opisu: opis własny

źródło okładki: zdjęcie własne

Danway | 2012-01-15
Przeczytana: 1996 rok

Powracająca fala to w sumie dość brutalna i bardzo prawdziwa nowela, ale ukazująca problem wyzysku biednych przez bogatych...

Głównym bohaterem jest Gosłowski, Polak pracujący w fabryce tkanin, należącej do Niemca Gotlieba Adlera... W zasadzie jest to dobry pracodawca, lecz ma złego syna, który trwoni ciężko zdobyty majątek ojca, by później jako marnotrawny syn wrócić do rodziny... Niestety jego powrót ma zły wpływ na przyszłość robotników... Najpierw tracą część pensji i zakładowego lekarza... Na szczęście Adler nie czyni to dla własnych zysków, lecz dla próby odrobienia strat...

Na wynik jego decyzji nie trzeba czekać długo... By móc tyle samo zarobić robotnicy pracują więcej i ciężej, przez co są przemęczeni, a w takiej sytuacji łatwo o błąd... Taki los spotyka naszego bohatera, który w wyniku tragicznego wypadku traci rękę, a przez brak pomocy lekarskiej traci życie...

Innym problemem, który porusza "Powracająca fala" jest to, że konsekwencję naszych decyzji oraz wyrządzone...

Dunya | 2014-09-14
Przeczytana: 13 września 2014

"Powracająca fala" to idealny tytuł dla tej nowelki, która do mnie naprawdę przemówiła!
Od zawsze wierzyłam, że zło kiedyś i jakoś w końcu wraca do osoby je wyrządzającej, tak samo dobro.
Dlaczego ta pozycja jest ponadczasowa?
Bo pokazuje, do czego może doprowadzić nie liczenie się z ludźmi, co ciągle mnie zasmuca, bo dostrzegam to na każdym kroku na różne sposoby.

Polubiłam nowelę pana Prusa wraz z jej smutnym przekazem.

| 2013-02-19
Na półkach: Przeczytane, Proza

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Oceniając "Powracającą falę", należy wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów, z których najwyraźniej zarysowuje się umiłowany przez pozytywistów motyw "pracy u podstaw". Widzimy kultystę pracy, starszego Adlera - chociaż powinnam nazwać go raczej czcicielem pieniędzy - który poświęca większość życia mozolnemu acz konsekwentnemu zdobywaniu fortuny. Widzimy nakreśloną pospiesznie postać szlachcica, oferującego przygarniętym pod skrzydła chłopskim dzieciom wszechstronne wykształcenie. Wreszcie widzimy także owoc owej edukacji, odznaczający się pracowitością i wytrwałością na tle nieoświeconej tłuszczy.

To właśnie postać Gosławskiego najmilej zapisała się w mojej pamięci. Spokojny, skromny człowiek, dobry mąż i ojciec, dążący krok po kroku do spełnienia największego marzenia i jednocześnie zapewnienia rodzinie lepszego, pewniejszego bytu - cóż można mu zarzucić? Jego nagła, niefortunna śmierć wzruszyła mnie do głębi. Żelazna obręcz zacisnęła się wokół mojego serca, kiedy wraz z tym...

aliska | 2014-03-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014

Nieco wstrząsająca opowieść o tym, że krzywda do nas zawsze kiedyś wróci, więc należy się z tym liczyć. Odnalazłam w lekturze również wartości rodzinne, które pokazują, jak ważne jest pielęgnowanie relacji między rodzicami a dziećmi i że żadne pieniądze nie są w stanie tego zastąpić.
Wrócę na pewno do tej noweli, może nie w najbliższym czasie, ale za parę lat.

Maryszka Chod | 2011-05-06
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: maj 2002

Jedna z moich ulubionych nowel, którą do tej pory pamiętam i której przesłanie do dziś pamiętam i biorę pod uwagę, gdy podejmuję jakąś decyzję.
Jak trzeba być mądrym, żeby tak proste słowa doskonale ubrać w niewielką powieść, która później przez lata będzie pamiętana i ceniona.

Dal Kurpiel | 2011-03-14

"Krzywda jest jak powracająca fala" jedno z moich kanonów postępowania w życiu!

Inferia | 2013-02-01
Przeczytana: 31 stycznia 2013

Fala krzywd wróciła.
Cudowne podsumowanie sprawiło, że dostałam dreszczy.

LifeOnMars | 2011-08-26
Na półkach: Jest moc!, Przeczytane
Przeczytana: 30 sierpnia 2011

Cudo!

Adrian Szydlik | 2013-09-22
Przeczytana: 22 września 2013

Świetne, bardzo mi przypadła do gustu i narracja i miejsce, w którym wszystkie wydarzenia się ogrywają i kreacja postaci. Do tego ciekawy motyw karmy, czy jak kto woli 'powracającej fali'. Jestem zaskoczony, że któryś polski pisarz z kanonu lektur w szkole tak do mnie jeszcze trafił ;)

wletniejsukience | 2015-03-23

Chyba mój ulubiony utwór Prusa. Lubię tę metaforę, że zarówno dobro jak i zło powraca do nas.