Tajemnica szepczącej mumii

Tłumaczenie: Anna Iwańska
Cykl: Przygody Trzech Detektywów (tom 3)
Wydawnictwo: Siedmioróg
The Mystery of the Whispering Mummy
młodzieżowa, horror
farfallam

Przygody Trzech Detektywów to amerykańska seria książek kryminalnych dla młodzieży, które mają kilku różnych autorów (Robert Arthur - twórca postaci Trzech Detektywów, William Arden, Mary V. Carey, Nick West, Marc Brandel, Megan Stine & H. William Stine, G. H. Stone, William MacCay, Peter Lerangis), jednak sygnowane są nazwiskiem Alfreda Hitchcocka. Kilka książek serii wydanych tylko w Polsce napisało dwóch polskich autorów (Krystyna Boglar oraz Aleksander Minkowski).

źródło opisu: opis własny

| 2014-03-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: marzec 2014

Miło jest wracać do serii, które się lubi, nawet jeśli jest to seria dla młodzieży, a ty jesteś osobą dorosłą. Cykl o Trzech Detektywach to mój ulubiony cykl młodzieżowy, do którego wracam, bez względu na wiek.

W tej oto małej książeczce zamknięte jest wszystko, co lubię - starożytny Egipt, mrożące krew w żyłach tajemnice, śledztwo, sympatyczni i inteligentni (i często zabawni!) główni bohaterowie. Co prawda niektóre pomysły są lekko naiwne, a styl jest jaki jest - przeznaczony dla młodszego czytelnika - jednak to wszystko znika, gdy zaczynam czytać i daję się ponieść fabule. To świetna książka, a jeśli ktoś lubi mumie i egipskie eksponaty, tym bardziej powinna mu się spodobać.

I jeszcze jedno. Annubis ;)

PABLOPAN | 2012-06-24

Świetna seria dla młodzieży. Naturalnie polecam :)

katka | 2018-03-01
Przeczytana: 02 stycznia 2018

Młodzieżówka, która powinna zachęcić najbardziej opornych czytelników w wieku 11-13 lat, gdyż bohaterami są trzej młodzi detektywi, Jupiter Jonas, Pete Crenshaw i Bob Andrews którzy mają masę przygód momentami przerażających jaki i zabawnych.

Tym razem nasi bohaterowie otrzymują dwa listy do swojego biura na złomowisku.
Jeden o profesora Andy'ego Chandlera, a drugi od Pani Banfry.
Detektywów poleciła panna Waggoner, której chłopaki kiedyś też pomogli.
Pani Banfry prosi więc o pomoc w znalezieniu cennego kota abisyńskiego, który nazywa się Sfinks.
Profesor natomiast napisał o... szepczącej mumii która ma trzy tysiące lat....

Nie jest to codzienne zjawisko więcej jak się domyślacie trzech młodych, ambitnych chłopaków, zaskoczyło i zaciekawiło owe wyzwanie.

Więcej zdradzić nie mogę, bo zepsułabym lekturę ;)

Natomiast serdecznie polecam i to wcale nie tylko młodzieży, bo i nie jedną dorosłą osobę książka ta może zaciekawić:)

Sam Jane | 2012-09-29
Przeczytana: 21 września 2012

Wczoraj przeglądając wikipedię w celu sprawdzenia, która część Przygód Trzech Detektywów jest następna po szepczącej mumii zauważyłam, że wiek docelowy tej historii to 11-13 lat. Smutna prawda runęła na moje barki, zawsze kiedy mówię "czytałam to w pierwszej klasie gimnazjum" miałam przed oczyma widok trochę starszej osoby. Ale nie w wieku zauważam problem, ponieważ moim zdaniem nigdy nie jest się za starym na jakąś książkę. Po prostu nie mogę uwierzyć, że minęło tak wiele czasu a ja nadal nie przeczytałam całości. Jakiś czas temu podjęłam się misji skompletowania i przeczytania wszystkich historii trzech detektywów i właśnie to odkrycie pokazało mi, że nigdy nie jest na to za późno.

Część jak zwykle ciekawa, trzyma dobry poziom choć zagadki rozwiązują się same przy małej pomocy dobrego pomysłu i szczęścia. Jeżeli chodzi o te naiwności fabuły są one do zniesienia (biorąc pod uwagę kto powinien być odbiorcą). Cieszę się, że tym razem Bob miał szansę dobrnąć z kolegami "osobiście"...

Lexie | 2016-09-11
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 11 września 2016

Kolejna dobra część serii. Zawsze lubiłam wątki egipskie, wydają się takie fascynujące i lekko (a nawet i bardzo) przerażające.
Czytając przygody trzech detektywów wielu bohaterów wydaje się być w kręgu podejrzanych. To dobry sposób na lekkie zakręcenie czytelnikiem, żeby od razu nie odkrył, co jest na rzeczy.
Ta seria wywołuje we mnie taki sentyment!

Paulina | 2017-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2017

Przygody trzech młodocianych detektywów mieszkających w Kalifornii. Każda książka to osobna detektywistyczna zagadka. Każda jedna wciąga. Polecam.

Agniecha | 2011-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2011

Dwa poprzednie tomy powieści o przygodach trzech detektywów zrobiły taką furorę pod koniec lat 60tych, że cały świat domagał się więcej! Tym sposobem, podający się za potomka znanego detektywa Sherlocka Holmesa – Andy Chandler, postanowił sprawić radość czytelnikom tworząc kolejny tom o tytule „Tajemnica szepczącej mumii”, której powstanie zasygnalizował już w drugim tomie. Jednakże nowa zagadka, która staje przed młodymi bohaterami, nie robi aż takiego wrażenia, a przez to powieść jest zdecydowanie mniej fascynująca od poprzednich.
Grupa detektywistyczna składająca się z Jupitera, Pete'a i Boba podejmuje się każdego zadania, które da im możliwość rozwiązania zagadki i przy okazji pomocy innym. Teraz stają przed wyborem, czy pomóc staruszce odnaleźć zaginionego kota, czy egiptologowi w problemie z szepczącą do niego mumią. Po raz pierwszy przyjaciele rozdzielają się i to Pete próbuje dowiedzieć się czegoś o zaginionym kocie, podczas gdy Jupiter i Bob towarzyszą profesorowi...

elendil | 2017-08-16
Przeczytana: 1999 rok

Ciekawa seria dla młodzieży. Czytałem te książki na przełomie 7/8 klasy,prawie 20 lat temu. Bibliotekarka dziwiła się, że wypożyczam tak dużo książek. Pytała czy na pewno czytam.:)

Seria opowiada o trzech młodych przyjaciela, którzy starają się być dedektywami. Każdy z nich jest różny i ma inne podejście do tego "fachu". Dzielnych tropicieli wspiera stary przyjaciel pan Alfred Hitchcock. :)

elendil | 2017-08-16
Przeczytana: 1999 rok

mononoke | 2010-06-17
Przeczytana: 2010 rok

tak jak wszystkie z dreszczem grozy