Interwencja

Tłumaczenie: Maciej Szymański
Cykl: Laurie Montgomery/Jack Stapleton (tom 9) | Seria: Thriller
Wydawnictwo: Rebis
Intervention
kryminał, sensacja, thriller, horror, robin, cook
dona

Minęło ponad trzydzieści lat, odkąd Jack Stapleton ukończył studia i stracił kontakt z przyjaciółmi z tamtych czasów: Shawnem Daughtrym i Jamesem O'Rourke. Niezwykłe wydarzenia sprawiają jednak, że ich losy znowu się łączą. Shawn, archeolog na kairskim targu odnajduje starożytny kodeks, a nim ukryty dokument, którego treść może mu przynieść międzynarodową sławę. Idąc tropem znaleziska, wyrusza do Rzymu, by tam szukać ossuarium sprzed dwóch tysięcy lat, którego zawartość zaszokuje nie tylko hierarchię kościelną, ale też miliony wierzących na całym świecie. James O'Rourke, arcybiskup Nowego Jorku, chcąc za wszelką cenę chronić Kościół, zwraca się do Stapletona z prośbą o pomoc w zachowaniu odkrycia w tajemnicy. Jego opublikowanie może pociągnąć za sobą nieobliczalne skutki...

Melancholia | 2013-01-25
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 25 stycznia 2013

Od razu się przyznam, że uwielbiam książki Robina Cooka, a już szczególnie jego świetne thrillery medyczne. Choć, nie ukrywam, że dobrze czytało mi się też "Rok interny" (a jest to książka typowo medyczna, a nie thriller) oraz "Sfinksa" (który jest thrillerem, ale nie medycznym). "Interwencja" też niby jest thrillerem, ale takim bardziej w stylu Dana Browna niż samego Cooka.

Początek zapowiada się ciekawie... Wielokrotny, i chyba ulubiony, bohater Cooka, Jack Stapleton, anatomopatolog z nowojorskiego Inspektoratu Medycyny Sądowej, podczas sekcji zwłok młodej kobiety odkrywa, że do jej przedwczesnej śmierci przyczyniły się zabiegi u kręgarza. A że Jack jest człowiekiem bezkompromisowym (i na dodatek dręczonym przez potężne wyrzuty sumienia związane z chorobą swego synka), od razu wyrusza na osobistą krucjatę przeciwko wszelkim przejawom medycyny alternatywnej. Niestety, zniechęcony przez brak odzewu, a nawet ogólne uwielbienie dla tego typu zabiegów, porzuca walkę z wiatrakami i...

Darek DTSG | 2013-08-30
Przeczytana: 2013 rok

Bardzo dobra książka, łatwo i szybko się czyta. Nie specjalnie dużo tutaj wątków medycznych a raczej klimat rodem z powieści Deana Browna.
W każdym razie serdecznie POLECAM

Ella | 2017-04-15

Dziwna ta książka trochę jak na Cooka - mało tu thrillera medycznego, a więcej starożytnej archeologii. Czułam się w sumie jakbym czytała "Kod da Vinci". Czyta się bardzo dobrze - Cook wie, jak zaciekawić, budować napięcie. Czytałam więc w trakcie gotowania jaj i w przerwach między wielkanocnymi wypiekami czekając na sensowne zakończenie.Ale tu się srogo zawiodłam - Kościół jak zwykle zamiata pod dywan niewygodny dla siebie temat - nie liczą się koszty, nie liczą się ofiary, nie liczy się prawda - liczy się dobro Kościoła. Cook wpisał się w ten schemat niestety. Przekonajcie się sami czy to zakończenie Was nie zirytuje.

Sławomir | 2015-08-06
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 06 sierpnia 2015

Mój entuzjazm dla niewymagającego mózgu czytania dzieł tego autora przygasł przy drugiej pozycji z rzędu. Niby fajnie tak poczytać dla samego czytania i móc bezmyślnie przelatywać całe akapity nic nie tracąc. Nie zastanawiać się nad intrygą ponieważ jej nie ma. Nie ekscytować się akcją gdyż to taka akcja jak w terrarium dla żółwi. Jednak... Stało się już to dla mnie irytujące lekko. Ponad to mam wrażenie, że autor nie miał koncepcji na tą książkę. 2/3 książki nacisk na inny wątek, porzuca go, zakańcza innym a samo zakończenie to spiżowy pomnik banału.
Rozmyślnie jednak daje wyższą ocenę ponieważ uczciwość mi nakazuje przyznać, że jednak odprężyłem się przy tej lekturze a o to też przecież chodzi.

wiejskifilozof | 2013-08-26

Temat, troszkę pachnie Brownem.Ale to plus,przynajmniej dla mnie.Czyta się naprawdę dobrze.I nie jest to książka o niczym,to przemyślana od samego początku do końca.

Grace | 2011-01-05
Przeczytana: 04 stycznia 2011

Odrobina humoru, kropla dramatu, namiastka tajemnicy,...
i jak zwykle zaskakujące zakończenie. Cały Robin Cook :)

Przemek | 2012-12-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 29 listopada 2012

Najlespsza z cyklu ze Stapleton'ami.Po jej skończeniu musiałem chwilę dochodzić do siebie i uprzytomnić sobię że to tylko fikcja literacka...Cook spisał się na 5 z plusem przez co stanowczo i z przekonaniem mogę polecić tę książkę.

Natalia | 2015-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

No jednak chyba mnie nie przekonało to uzdrowienie JJ- al;e fakt faktem książkę fajnie się czytało- taka inna od wcześniejszych w serii

Weronika | 2011-07-28
Przeczytana: 14 lutego 2010

Moja recenzja:

kasia | 2014-11-27
Przeczytana: grudzień 2011

Trójka przyjaciół ze studiów Jack, Shawn i James od ponad trzydziestu lat nie utrzymywali kontaktów. Każdy z nich obrał swoją drogę życiową, spełniając się zawodowo. Los sprawił, że za sprawą nietypowego znaleziska ich drogi ponownie się skrzyżują. Shawn, archeolog, znajdując starożytny dokument marzy o światowej sławie. James, arcybiskup Nowego Yorku truchleje na samą myśl o publikacji tego znaleziska. Jack ma stanąć między przyjaciółmi i na prośbę Jamesa zachować w tajemnicy przed ogromną rzeszą wiernych treść odnalezionego dokumentu. Autor zabiera nas na wycieczkę po kairskich targach, tajemniczych podziemiach Rzymu a także zapoznaje nas z tajnikami Kościoła.