Katriona

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
Catriona
83-207-0822-2
przygodowa

Historia prostego i szlachetnego szkockiego młodzieńca i jego perypetii życiowych. Znany z "Porwanego za młodu" młodzieniec, Dawid Balfour, młodzieniec szlachetny lecz naiwny, nabiera w niniejszej powieści cech światowca i staje się dziedzicem wielkiego majątku, lecz zachowuje nadal szczere i dobre serce. Popadając w coraz to nowe kłopoty może jednak zawsze liczyć na pomoc wiernych przyjaciół i kobiet o czułych sercach. Znakomita powieść dla każdego miłośnika przygód.

Ewa | 2016-06-27
Przeczytana: 26 czerwca 2016

"Katriona" to dalsze losy głównego bohatera z książki "Porwany za młodu".
David Balfour, dorosły już mężczyzna, powraca do Anglii, aby zaświadczyć, iż jego przyjaciel Alan Breck Stewart, poszukiwany przez wymiar sprawiedliwości, nie jest zamieszany w zabójstwo poddanego króla Jerzego Colina Campbella z Glenure, jak również uwięziony James Stewart z Glen.
Na swojej drodze spotyka Katrionę, córkę jednego uwięzionego także szlachcica. Losy Davida ściśle związały się z piękną acz skromną dziewczyną. Szlachetny młodzieniec przeżywa dramatyczne chwile, zostaje wplątany w intrygę pewnego prokuratora, by w końcu walczyć o cześć i miłość swojej ukochanej.
Kto czytał poprzednią część, zauważy że " Katriona" nieco odbiega tempem i brawurą akcji.
Mimo wszystko na tyle ciekawa, że czyta się z przyjemnością , język nieco archaiczny lecz bardzo przystępny w świetnym tłumaczeniu Jana Meysztowicza.
Autor w powieści ukazuje społeczeństwo XVIII wiecznej Anglii, zwalczające się klany ...

gorzka | 2013-02-05
Przeczytana: styczeń 2013

Lektura "Katriony" była dla mnie prawdziwą przyjemnością. Podoba mi się poczucie humoru autora i język, którym napisano książkę. Niejeden dialog ubawi czytelnika, a lekka nieporadność głównego bohatera może przywołać wspomnienia nas samych w okresie dorastania, kiedy to brakowało zupełnie doświadczenia życiowego, ale nietrudno było się zapalić do jakiejś dobrej idei.

roulucy | 2014-07-21

Świetna kontynuacja awanturniczej powieści przygodowej "Porwany za młodu"

Grzegorz | 2016-09-24
Varg | 2016-07-25