Katriona

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
Catriona
83-207-0822-2
przygodowa

Historia prostego i szlachetnego szkockiego młodzieńca i jego perypetii życiowych. Znany z "Porwanego za młodu" młodzieniec, Dawid Balfour, młodzieniec szlachetny lecz naiwny, nabiera w niniejszej powieści cech światowca i staje się dziedzicem wielkiego majątku, lecz zachowuje nadal szczere i dobre serce. Popadając w coraz to nowe kłopoty może jednak zawsze liczyć na pomoc wiernych przyjaciół i kobiet o czułych sercach. Znakomita powieść dla każdego miłośnika przygód.

Ewa | 2016-06-27
Przeczytana: 26 czerwca 2016

"Katriona" to dalsze losy głównego bohatera z książki "Porwany za młodu".
David Balfour, dorosły już mężczyzna, powraca do Anglii, aby zaświadczyć, iż jego przyjaciel Alan Breck Stewart, poszukiwany przez wymiar sprawiedliwości, nie jest zamieszany w zabójstwo poddanego króla Jerzego Colina Campbella z Glenure, jak również uwięziony James Stewart z Glen.
Na swojej drodze spotyka Katrionę, córkę jednego uwięzionego także szlachcica. Losy Davida ściśle związały się z piękną acz skromną dziewczyną. Szlachetny młodzieniec przeżywa dramatyczne chwile, zostaje wplątany w intrygę pewnego prokuratora, by w końcu walczyć o cześć i miłość swojej ukochanej.
Kto czytał poprzednią część, zauważy że " Katriona" nieco odbiega tempem i brawurą akcji.
Mimo wszystko na tyle ciekawa, że czyta się z przyjemnością , język nieco archaiczny lecz bardzo przystępny w świetnym tłumaczeniu Jana Meysztowicza.
Autor w powieści ukazuje społeczeństwo XVIII wiecznej Anglii, zwalczające się klany ...

gorzka | 2013-02-05
Przeczytana: styczeń 2013

Lektura "Katriony" była dla mnie prawdziwą przyjemnością. Podoba mi się poczucie humoru autora i język, którym napisano książkę. Niejeden dialog ubawi czytelnika, a lekka nieporadność głównego bohatera może przywołać wspomnienia nas samych w okresie dorastania, kiedy to brakowało zupełnie doświadczenia życiowego, ale nietrudno było się zapalić do jakiejś dobrej idei.

UKmiś | 2017-02-18

Aby przebrnąć przez tę książkę należy naprawdę kochać... no dobra, przynajmniej mocno lubić, Roberta Louisa Stevensona. Ja się do takich osób zaliczam iiiii pomimo tego uczucia było mi naprawdę trudno pokonać to tomisko.
Uffff udało się!
Sama nie wiem czy mnie ta pozycja zawiodła? Chyba nie, nieco wymęczyła i z pewnością do niej nie wrócę.
Czy warto? Jak już wspomniałam ... dla Stevensona WARTO.
6/10 na tę ocenę składa się i moja sympatia do autora i podziw dla jego talentu oraz wyobraźni, lecz czy fabuła mnie zachwyciła - nie.

roulucy | 2014-07-21

Świetna kontynuacja awanturniczej powieści przygodowej "Porwany za młodu"

dziulfix | 2017-02-23
Grzegorz | 2016-09-24