Historie cmentarne

2006-10-01
8373920242
Wiktor Dłuski
cmentarze literatura gruzińska Grigorija Czchartiszwili Pere-Lachaise

Zauroczona od pierwszych stron. Spodobał mi się temat, lekkość pióra, formuła. Niby tylko opowiadania poprzedzone krótkim wstępem na temat danego cmentarza, ale dla mnie książka niezwykła. Chyba zostanę taphofilem.

Myślałam, że będzie to połączenie "Księgi cmentarnej" Gaimana z poetycką grozą Poego. Niestety. Jest to raczej zbiór luźnych przemyśleń autora na temat przemijania i śmierci podparte opowiadaniami. Akunin podróżując po świecie odwiedzał cmentarze m.in. Londynu, Jokohamy i Paryża a przemyślenia o nich przelał na karty książki. Plusik za opowiadania, które dzieją się właśnie na tych cmentarzach, ale niewielki. Wracam do Erasta Fandorina.

Jedyna w swoim rodzaju „współpraca” między Grigorijem Czchartiszwili i Borysem Akuninem. Autor w niepowtarzalny sposób oddaje klimat i historie światowych cmentarzy. To tak naprawdę historie o życiu, a nie o śmierci. A także dzieje narodów, zwrot ku ich mentalności. Opisy te połączone są z opowiadaniami okraszonymi tajemnicą i magią. Wspaniała książka, zwłaszcza, że ja też lubię spacerować po cmentarzach i często uwzględniam je w swoich podróżach.
Jestem fanką Akunina, a teraz także i Grigorija Czchartiszwiliego
Jedyna moja uwaga: chciałabym więcej tych historii!!!

Fantastyczna. Niestandardowa forma, ciekawy temat, realizm przeplatany legendami, podaniami i fantastyką. Wszystko co lubię najbardziej w jednym miejscu.

Dawno nie czytałam tak dobrej książki. Bardzo ciekawa koncepcja, interesująca fabuła, magia niedopowiedzeń. Polecam wszystkim, którzy lubią literaturę "nieoczywistą", wymagającą głębszego zastanowienia i budzącą refleksje. Książka otwiera w głowie różne zapadki, które na co dzień pozostają zamknięte. Jestem zachwycona.

Kapitalne połączenie książki "podróżniczej" z opowiadaniami, a wszystko w klimacie cmentarnym, trochę groteskowym, ale także melancholijnym. Jak wiele mówią cmentarze o danym narodzie! A jak dużo inspiracji dają niejednemu twórcy - o tym można się przekonać, czytając genialne opowiadanka osnute bezwonnymi wstęgami śmierci. Narrator i autor budzi sympatię i zachęca do dalszej eksploracji swojej twórczości.

Bardzo przyjemna i lekka lektura mimo że dotyczy nekropolii odwiedzonych przez AUtora na kilku kontynentach. Dobre i sprawdzone pióro AKunina

Książka przeciętna. Jedynie krótkie opowiadania wplecione w wałęsanie się po cmentarza pozwoliły mi dobrnąć do końca. Momentami były one dość intrygujące.

Lekkie, zaskakujące, zabawne, różnorodne. Pięknie napisane...

Lekkie, zaskakujące, zabawne, różnorodne. Pięknie napisane...

Książkę zaczęłam czytać w pierwszej połowie 2015. Dziś, przeczytawszy gdzieś większą połowę raczej z obowiązku - bo nie lubię książek raz zaczętych nie kończyć - daje sobie spokój i odkładam ją definitywnie, nie wrócę do niej w żadnym wypadku.
Bardzo lubię twórczość Akunina ale to jest dla mnie tak różne a temat tak abstrakcyjny na tle innych tytułów autora, że nie jestem w stanie nawet myśleć o ponownym sięgnięciu i zakończeniu książki w tym stuleciu..

• Literatura rosyjska
  • Boris Akunin