Szczurojorczycy. Podsłuchowisko

8372005613
powieść polska
agasta

Inne wydania

Kolejna powieść wybitnego prozaika, dramaturga, reportera. Autor sławnej "Konopielki ", "Krfotoku". Zasadą jego pisarstwa zdaje się być wynalazczość. Co książka to niespodzianka. Żaden kolejny utwór nie powtarza poprzedniego. Ni formalnie, ni treściowo.

wabag | 2016-06-03
Na półkach: Beletrystyka, Przeczytane
Przeczytana: 31 maja 2016

„Szczurojorczycy” to historia dobrze znana z filmu „Szczęśliwego Nowego Jorku”. I po jej przeczytaniu mam kilka wniosków. Po pierwsze obejrzenie filmu skutkuje tym, że wyobraźnia z góry nakłada twarze aktorów pod konkretne postaci i widzimy tak naprawdę nie to co sobie wyobrażamy czytając powieść, ale to co zobaczyliśmy kiedyś w kinie czy telewizji. Drugi wniosek jest przeciwstawny- można się bardzo zdziwić, gdy zakończenie filmu jest znacząco odmienne od zakończenia filmu. Wniosek jest jeden- przeczytać książkę zawsze warto, obejrzeć film- już niekoniecznie.

Przede wszystkim przy odczytywaniu „Szczurojorczyków” skupić się na tym, jak wyglądało lub wygląda życie naszych rodaków na emigracji. Zamieniać się w szczura na obczyźnie, naginać kark po to, aby dolar pomógł w lepszym życiu w kraju. To przykre, ale ten łańcuszek jest oczywisty: Polak pracuje za marne pieniądze w Stanach, wykonując te zadania, których nie podejmie się Amerykanin. W Polsce tanią siłą roboczą są przybysze z...

Zapiekanka kulturalna | 2012-11-28
Przeczytana: 27 listopada 2012

Szczuroameryka

American dream to w Polsce wciąż drażliwa kwestia, wielu nadal w niego wierzy, nieustannie porównując naszą rzeczywistość do Zachodu. Zachód nie przez przypadek jest przez wielkie z, bo to synonim tego co lepsze: lepszego kina, lepszej gospodarki, lepszego społeczeństwa. I choć od ponad 20 lat sami mamy już kapitalizm, nadal nie otrząsnęliśmy się z tego kompleksu wschodniego. Piszę o tym dlatego, że nawet dziś książka Edwarda Redlińskiego "Szczuropolacy" mogłaby wzbudzić niemałe kontrowersje (choćby za stawanie naszej emigracji w negatywnym świetle), a co dopiero w 1994 roku, kiedy została po raz pierwszy wydana. Tak wtedy pragnęliśmy tego kapitalizmu, po latach spędzonych w szarości Rzeczpospolitej Ludowej. I co? Redliński śmie twierdzić, że ten wymarzony kapitalizm nie jest rajem, jest szczurowiskiem.

Bohaterowie Redlińskiego wpadli w pułapkę amerykańskiego snu. Zamiast szybkiej kariery od pucybuta do milionera, czekała na nich ciężka i słabo opłacana praca na...

pietrych | 2015-11-18

Ta książka jest jak pies, który ściąga z nas kołdrę w zimową noc i liże po stopach. Śmieszy ale również obnaża i powoduje pewien dyskomfort.

kingagaja | 2015-05-10
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: luty 2015

Ameryka, oh Ameryka. Mimo, że sytuacja ekonomiczna i gospodarcza w Polsce znacząco się zmieniła to dla wielu "Amerykański sen" nadal jest czymś do czego trzeba dążyć, za czym warto biec.
Pieniądze, wielkie bogactwo, kariera, sukces kryją się tak naprawdę za biedą, odczłowieczeniem i ciężką pracą. W Ameryce pieniądze nie leżą na ulicy. Nie wystarczy zdobyć wizę, kupić bilet i polecieć za ocean.
Powieść Redlińskiego fantastycznie ukazuje przygody Polaków w Ameryce w latach 90. Brak pracy, załamanie psychiczne, cwaniactwo, marzenia o wielkiej karierze, naiwność, tęsknota za rodziną, nieznajomość języka oraz, to co rzuca się najbardziej w oczy, traktowanie siebie nawzajem. Redliński pokazuje, że owszem Polacy potrafią trzymać się razem, ale i tak będą na siebie naskakiwać, zazdrościć sobie, obgadywać po kątach. To takie polskie kłócić się o jajko, które kosztuje 30 centów.
"Szczurojorczycy" są bardzo zabawną powieścią. Napisaną lekkim, prostym językiem z domieszką amerykanizmów;...

bgrzeniewska | 2016-06-23
Przeczytana: 22 czerwca 2016

Jakby tu zacząć??? Po tytule spodziewałam się czegoś lepszego. Sposób napisania książki i dziwne dialogi mnie powaliły. Strasznie ciężko się czyta coś takiego. Choć samo przesłanie jak najbardziej prawdziwe no i nieco smutne.

mara1009 | 2012-11-28

uwielbiam tę książkę. czytałam ją wiele razy. świetna rozrywka, która pod pozorem prostego i banalnego języka stawia pytania o sens życia i pogoni za lepszym.

Misia | 2011-10-21
Przeczytana: 15 października 2009

Ponadczasowa. Realna. Dowcipna. Ukazuje życie Polaków na obczyźnie (w Stanach Zjednoczonych) w sposób śmieszny, ale tez tragiczny:)

danielbk | 2016-08-30
Na półkach: Przeczytane, Polskie