Przenajświętsza Rzeczpospolita

Wydawnictwo: Red Horse
zbr

Inne wydania

Polska za lat trzydzieści — całkowicie zdewastowane państwo rządzone przez skorumpowanych i zdegenerowanych polityków sterowanych przez mafie, koterie, zagraniczne koncerny oraz wrogie służby specjalne. Kraj pogrążony w wiecznych oparach kwaśnych deszczów. Śląsk zamieniony w jeden wielki obóz koncentracyjny. Wszechwładnie panujący religijny fanatyzm. Doświadczenia medyczne na ludziach, handel żywym towarem, epidemie nieuleczalnych chorób, nieustająca propaganda sukcesu. Autor tak mówi o swojej powieści: „wyobraźcie sobie sojusz osobników pokroju Rydzyka, Millera i Michnika i co z tego sojuszu wyewoluowałoby za lat -dzieści. Fanatyzm religijny połączony z totalną degeneracją państwa i jego urzędników, a wszystko w fałszywie moralizatorskim, ideologicznym sosie, mającym zakłamać każdy aspekt życia”.

Fabuła Przenajświętszej Rzeczpospolitej rozpoczyna się w przełomowym dla zrujnowanego państwa momencie: pod uschniętymi lasami Suwalszczyzny geologowie odkrywają pokłady ropy naftowej. Porównywalne z zasobami arabskimi. Rozpoczyna się Wielka Gra, w której nie będzie litości dla pokonanych, a stawką jest istnienie całego państwa. Jednak czytelnik śledzić będzie nie tylko losy znanych polityków, dostojników kościoła, czy agentów wywiadu. Bohaterami są również zwykli ludzie: sprostytuowany pisarz, poeta zesłany do obozu koncentracyjnego, drobny urzędnik marzący o wielkiej karierze. W oparach nieustającej orgii alkoholowo-narkotyczno-seksualnej każdy próbuje wyszarpać dla siebie chociaż odrobinę władzy…

Łędina | 2017-03-04

"Przenajświętsza Rzeczpospolita" to antyutopijna wizja niedalekiej przyszłości Polski wykreowana przez Jacka Piekarę. Zapoznając się z pozycją powinno się pamiętać, że prezentowane w niej przeświadczenia nie należą do wydawnictwa oraz jego pracowników.

Jacek Piekara - studiował psychologię i prawo na Uniwersytecie Warszawskim, ale został pisarzem fantastyki i dziennikarzem czasopism o grach komputerowych. Pisarz debiutował na początku lat osiemdziesiątych na łamach miesięcznika "Fantastyka", obecnie znanego pod mianem "Nowa Fantastyka". Podczas swojego twórczego cwału napisał wiele dzieł, jednakże najczęściej wiąże się go z przygodami o Mordimerze Madderdinie.

Michał Piela - aktor, sprawdzający się w rolach charakterystycznych. W serialu "Ojciec Mateusz” gra po­stać aspi­ran­ta No­cu­la i trze­ba przy­znać, że to jedna z bar­dziej wy­ra­zi­stych i za­baw­nych po­sta­ci w tym se­ria­lu. Nic dziw­ne­go, że dzię­ki tej kre­acji aktor zy­skał sze­ro­kie grono za­go­rza­łych fanów....

Shimik | 2015-07-23

Polska za parę lat to według tej książki jest jeszcze większe bagno niż obecnie! Bezprawie, klerycy mający władzę, zabójstwa na ulicach i wiele innych okropnych rzeczy. Po prawdzie można w tej książce dostrzec wydarzenia które mają miejsce już w obecnych czasach tylko tam nabierają jeszcze większego rozpędu. Scenariusz bardzo prawdopodobny ale mimo wszystko mam nadzieję że tak się nie stanie!

słoneczko | 2017-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2017

Bardzo podobał mi się cykl Inkwizytorski Pana Piekary.
Postanowiłem spróbować z innymi jego książkami.
Antyutopijna wizja niedalekiej przyszłości Polski, w której panuje fanatyzm religijny, przemoc i korupcja dosyć ciekawa. Wizja może trochę skrajna, przejaskrawiona i wręcz przerażająca, ale czasami trzeba przeżyć „wstrząs”, żeby dostrzec otaczający nas świat.
Plusy:
- świetnie wykreowany brutalny antyutopijny świat (robi wrażenie i zmusza do myślenia);
- idealnie dopasowane nazwiska do postaci;
- niektóre „wizje” prawie już się spełniły (szariat we Francji);
- pokazanie, że żaden ekstremizm czy fanatyzm religijny nie są dobre (autor niszczy mit idealnego systemu i religii);
- pokazanie naszych narodowych przywar i nawyków;
- głupota dotyczy wszystkich, nie tylko rządzących, każdy dostaje za swoje.
Minus, miejscami trochę za dużo wulgaryzmów i makabry.
Wolę jednak w fantastyce wizję Polski jako mocarstwa (np. u Ziemiańskiego) niż tego typu antyutopie.
Czy to utopia, czy nasza...

Beremis | 2014-03-13
Na półkach: Przeczytane, EBooki
Przeczytana: 11 marca 2014

Niby fajnie, antyutopia pełną gębą. Wizja przyszłości Polski bez owijania w bawełnę, wytkanie wszystkich naszych przywar, wad. Ale, no miałem wrażenie, że autor nie mógł się zdecydować, co tak na prawdę chce osiągnąć. Świat jest jednobarwny, jest tylko czerń i to bardzo głęboka. Nawet Ci przy władzy nie mają tak na prawdę różowo. Opisy są wulgarne, sporo drastycznych scen. I tu miałem dylemat. Bo gdyby dokręcić śrubę, rozbudować opisy powstała by ciekawa powieść gore. Autor się zatrzymuje, urywa dość nagle sceny, przerzuca na inne postacie. Nie chciał gore? Bał się rozkręcić? Ale ta wulgarność i mocne opisy niektórych scen, jednak w moim odczuciu przeszkadzają książce jako antyutopii. Kończąc książkę pomyślałem, no fajnie, ale niemożliwe. Już wolałbym gore pełną gęba. I bez tych dziwnych zakończeń, jakiś takich... optymistycznych.

Noemi | 2012-12-07

Ohydna, wulgarna, budząca zgorszenie, dosadna, tak bardzo antyutopijna, że już chyba bardziej się nie da. Prawdziwie obrzydliwa i całkowicie bezlitośnie napisana - bez krzty zmiłowania dla (anty)bohaterów książki oraz jej czytelników. A jednak niesamowicie mnie urzekła. Myślałam, że nie mamy w swojej literaturze dość brutalnych i plastycznie przedstawiających wykreowaną rzeczywistość powieści antyutopijnych, myliłam się. Nazwiska są dopasowane do postaci, przypisując je, autor pobawił się z czystą, radosną złośliwością godną choćby Witkacego. Uwielbiam każde plugawe słowo w tej książce, a największym zainteresowaniem (bo przecież nie sympatią) darzę postać Światłoniesienia. Warto także przeczytać miniwywiad dotyczący książki - i może lepiej, żeby ci delikatni zaczęli od niego, bo przybliża nam punkt widzenia samego pisarza.

Krzysztof Baliński | 2011-05-09
Przeczytana: 09 maja 2011

Mam wrażenie, że mamy tu do czynienia oprócz klasycznego fantazy z publicystyką polityczną. Piekara odpowiada na pytanie co z tą Polska za jakieś 30 lat? Jest to wizja przerażająca i przejaskrawiona.

Polska gdzieś połowie wieku w koncepcji Piekary to państwo typowo teokratyczne, raczej jest to mieszanka Kuby z Afganistanem niż kraj który był w Unii Europejskiej, tak był, bo ponoć nas albo z niej wywalili, albo sami wystąpiliśmy. Zresztą i Unia będzie nieco inna, bardziej Islamska. Zamiast katedry Notre Dam w Paryżu mamy meczet i obowiązuje tam szariat, prawo Islamskie. Po za tym nie ma państwa Izrael, bo Żydzi zostali wymordowani przez Islamistów na stadionie w Hajfie, i zapewne Al. Dżazira lub Al Arabija puściła z tego wydarzenia transmisje live na cały świat. Ale wróćmy do wydarzeń w kraju, Polska jest krajem zrujnowanym gospodarczo, mamy tu nędzę i kosmiczne bezrobocie. Bo to jest w interesie Polskiego katolicyzmu. Zdaniem rządzących im ludzie są biedniejsi tym skłonni...

byrcyn11 | 2015-10-13
Przeczytana: 13 października 2015

Paanie Jacku kochany ! Ale niech pana dunder świśnie z tymi pana wizjami ;) Książka odlotowa, ale jakby przyziemna, żeby nie powiedzieć dziwnie znajoma. Za 30-40 lat, a dlaczego nie za 20, przecież wiele rzeczy już cię dzieje, żeby nie powiedzieć jest standardem. Chociaż nie ze wszystkimi przepowiedniami autora się zgadzam, ale z przykrością stwierdzam, że ... z za wieloma ! Piekara pisał to w ~ 2005 r., a już przewidział, że we Francji panuje szariat, a z Rosji pozostały tylko księstewka wokół Moskwy i Leningradu, utrzymywane twardą ręką przez mafie - co za przenikliwość umysłu ;) Jeśli dodamy do tego naprawdę ostre teksty i wulgaryzmy, oraz ostry seks, to wychodzi książka na jaką z całą pewnością szybko ponownie nie trafimy. Dlatego warto poczytać lub posłuchać (chyba nawet lepiej), choć to jednak nie arcydzieło.

deana | 2011-10-22
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 22 października 2011

Jeszcze dobrze nie opadły emocje po ostatnich wyborach parlamentarnych. Nadal mamy w pamięci wszystkie obietnice, plany zmian i reform, wizje na przyszłość Rzeczpospolitej. Wszystkie ona zakładają, że w niedługiej przyszłości nasza ojczyzna nadgoni wszelkie braki, usunie niedociągnięcia i będzie istnym rajem na ziemi. Słyszeliśmy już, że będzie drugą Irlandią, drugą Szwecją, ostatnio Budapesztem.

Jakże odmienna jest wizja stworzona kilka lat temu przez Jacka Piekarę w powieści ,,Przenajświętsza Rzeczpospolita”. Prezentuje on obraz Polski za zaledwie trzydzieści lat (a gdyby się uprzeć i wziąć pod uwagę fakt, że pierwsze wydanie wyszło w 2006 roku – to już za 25 lat). Jest to kraj, w którym rządzą katoliccy ekstremiści, panuje fanatyzm religijny, wszystko co cenne zostało już rozsprzedane przez kolejno zmieniających się posłów, prezydentów, premierów. Jedyną deska ratunku, aby zachować pozycje na arenie międzynarodowej okazują się niedawno odkryte na Suwalszczyźnie złoża ropy...

Lota | 2011-06-08
Przeczytana: czerwiec 2011

Antyutopia na rodzimym podwórku - czyli Polska przyszłości, w której władzę sprawuje Kościół, większość społeczeństwa żyje w skrajnym ubóstwie oraz porzucone zostały wszelkie wartości.
Autor pławi się w ohydzie, wulgarności i makabrze. Miałam wrażenie, że postawił sobie za punkt honoru przedstawienie jak nabardziej przerażających scen. Tylko po co? Wystarczyłoby 20-50% tego, by przekazać to, co zapewne miał na celu. Co więcej, akcja zbudowana jest z luźno powiązanych scen, które do niczego absolutnie nie prowadzą. Owszem, można silić się na jakieś wnioski, szukać przesłania, ale moim zdaniem zwyczejnie ich nie ma. Powieść nie ma początku, nie ma tak naprawdę zakończenia oraz niewiele z niej wynika.
Można przeczytać jako ciekawostkę, ale rezygnując z tej akurat lektury niewiele się straci.

Wasylisa | 2013-05-15
Przeczytana: 27 lutego 2013

Piekara w pełnej krasie: jest brutalna wizja otaczającego nas świata, są sceny, które oburzają i szokują swoją dosadnością. Ba, już sama okładka może wywoływać niekoniecznie pozytywne emocje: orzeł z obciętą głową? No, no, no... Nieładnie. Jednak, co tu ukrywać, dobra okładka to połowa sukcesu, a ta na pewno czytelnika zaintryguje.

Muszę przyznać, że początki z tą książką były dla mnie trudne, być może ze względu na fakt, iż każda strona ociekała cynizmem. Nie mówiąc już o brutalności. A może powinnam powiedzieć: realnością, którą media ukrywają i z jedynie małą szczyptą cynizmu oraz literackiej fikcji? To już czytelnik sam oceni. Była chwila, że jakiś wredny głosik nieśmiało popiskiwał, żebym odłożyła tę pozycję z powrotem na półkę. Jak dobrze, że cię nie posłuchałam, Głosiku! Coś, jakaś chora ciekawość, kazała czytać mi dalej, brnąć przez kolejne rozdziały. Z czasem przyzwyczaiłam się do stylu tej książki i czytanie szło mi mniej opornie.

"Przenajświętsza Rzeczpospolita" na...