Tak trudno być mną!

Wydawnictwo: W.A.B.
978-83-7414-787-3
obyczajowa
Pistacia

Trudno być dwudziestodwulatką. W dodatku taką, dla której każdy dzień ze zwariowaną rodziną jest wyzwaniem! Matka ciągle wynajduje nowe diety, sposoby na życie i zajęcia, a przy tym bezustannie kłóci się ze swoim mężem. Starszy brat utrzymuje kontakt głównie z komputerem, a młodszy, zwany Smarkiem, jest nieprzewidywalny w realizacjach swoich szalonych pomysłów i ma zdecydowanie zbyt dużo energii.
Na urodziny chłopcy sprawiają swojej siostrze nieoczekiwany prezent - psa Fajfusa, który podejrzanie przypomina bestię z morza. A to dopiero początek niespodzianek. Okazuje się, że dziadkowie, który mieli się rozwodzić - zostali pojmani w Tajlandii w trakcie swojej drugiej podróży poślubnej. Tymczasem matka zdążyła już wpaść na pomysł przygarnięcia mężczyzny poznanego przez Internet. Czy tajemniczy autor przewodników turystycznych, zupełnie nieprzystojny (no, może trochę) okaże się seryjnym zabójcą?
Autorka określiła swoją powieść mianem „romantycznej groteski z dużą dozą absurdu". I rzeczywiście - z urokiem, niezwykłym humorem i dystansem opisuje rzeczywistość, która otacza nie tylko ją i jej bohaterkę, ale nas wszystkich.

[opis wydawcy]

Przeczytana: 05 października 2010

Skapitulowałam. Jeszcze jedna strona i... bojkot przerwany. Żelazna kurtyna zasady: "Takich książek nie czytam" – takich, czyli z kategorii łatwych i przyjemnych, jak się początkowo uprzedziłam, padła pod naporem dowcipu, jakim kipi niemal każde zdanie powieści. Na nic odstraszacze: kiczowata okładka, mało intrygujący tytuł. Tej powieści po prostu nie da się nie czytać!!! Czujecie? Tę wszechogarniającą rozkosz śmiechu? Histerię rozbawienia? Hipereskalację rozchichotania wewnętrznego i zewnętrznego (za co przepraszam moich sąsiadów z ulicy Kochanowskiego i panią z naprzeciwka w autobusie linii nr 27)... Przeżyłam 316 stron orbitowania w stanie unicestwiającej wszelkie stresy, niemal narkotycznej degrengolady... Po kilkunastu pierwszych stronicach straciłam poczucie realności własnego ciała, mięśnie brzucha i mięśnie policzków zaczęły odmawiać mi posłuszeństwa, wycieńczone intensywną aktywnością, do której prowokowała niemal każda scena. Upiłam się (nie alkoholem). Odurzyłam...

Agnesscorpio | 2010-08-16

„W życiu każdego mężczyzny przychodzi taki moment...” - to było ulubione powiedzonko, stosowane na każdą okazję przez ojca głównej bohaterki debiutanckiej książki Dagmary Półtorak, pt.: „Tak trudno być mną!”.
A ja bym rzekła: „W życiu każdego człowieka (bez względu na płeć), przychodzi taki moment, kiedy trzeba spuścić trochę powietrza, wziąć głęboki wdech, napełnić płuca i wybuchnąć głośnym, uwalniającym stres, śmiechem.”
I właśnie takiego oczyszczenia można doznać podczas lektury wyżej wymienionej pozycji.

„Tak trudno być mną!” to opowieść o życiu młodej dziewczyny, która musi się zmagać z codziennym szaleństwem jej nietypowej rodziny: Matki, Ojca, Ojczyma Włodzimierza, brata Michała, potwora w ludzkiej skórze czyli młodszego brata Smarka, a także pewnego podejrzanego typa, który może okazać się psychopatycznym zabójcą przybyłym z Wysp Brytyjskich a okazuje się kimś całkiem innym, aczkolwiek nie mniej pociągającym. Wszystko to jest przekazywane czytelnikowi w formie pamiętnika,...

Montgomerry | 2010-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2010

Mnóstwo na rynku wydawniczym pojawiło się pozycji książkowych o świecie nastolatków czy trzydziestolatków, a co ze światem dwudziestolatków? Dziurę tę niejako zapycha książka „Tak trudno być mną!”. Dzięki prowadzonemu dzienniczkowi, jesteśmy świadkami jednego roku z życia głównej bohaterki: od dnia jej dwudziestych drugich urodzin do dnia jej dwudziestych trzecich urodzin. Jest to dal niej rok wielkich przemian i ciekawych przeżyć emocjonalnych. Nasza bohaterka to studentka, nota bene niezadowolona z wybranego kierunku studiów, która mieszka z rodziną w odległej od centrum miasta dzielnicy, gdzie średnia wieku mieszkańców wynosi 65 lat. W domu mieszka kochająca rodzina: matka, jej drugi mąż Włodzimierz, brat Michał i najmłodszy Smark. Nasza bohaterka utrzymuje też kontakt ze swoim ojcem. Oprócz tego w dniu dwudziestych drugich urodzin dziewczyny pojawia się nowy domownik pies zwany Killerem. Do rodziny należą też dziadkowie, którzy gdy zadecydowali o rozwodzie, odkrywają nagle...

Kinga Kulig | 2015-03-16

Od razu zaznaczę, kto lubi formę pamiętników i uwielbia je wchłaniać, każde słowo - bo jest się ciekawym dalszego rozwoju wydarzeń- zdecydowanie polecam. Sama autorka teraz ma około 30 lat, skończyła kierunek amerykanistykę na UJ w Krakowie. Ujęcie dziewczyny na okładce ( od środka ) doskonale odzwierciedla osobowość bohaterki ;)
Powiem tak, książka o tyle mnie ujęła, bo miałam wrażenie, że czytam o sobie. Zwariowana i na sposób specyficzna rodzina. Każdy żyje według zasady "każdy sobie rzepkę skrobie". Oprócz naszej bohaterki w domu mieszka Smarkacz- najmłodszy z braci, starszy brat,którego zamiłowaniem są no..zgadnijcie! Gry i komputery. Ojczym jest takim ciapą,nie za wiele go interesuje co wokół się dzieje. Ojciec mieszka gdzie indziej,z natury jest filozofem, lubi kontemplować, a matka? Na jej głowie jest utrzymanie całego domu i tego "burdelu" .Pewnego dnia matka odkrywa możliwości internetu,loguje się na chat-roomie i poznaje młodego Anglika o polskich korzeniach -jest sporo...

Lenka | 2014-07-25
Na półkach: Rok 2014, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 25 lipca 2014

Miała być „rozbrajająco zabawna opowieść o chaotycznej rzeczywistości, w której wszyscy żyjemy”, a nie do końca tak było, a szkoda, bo zapowiadało się nieźle…w zasadzie wydawało mi się, że od połowy książka była mniej nudna niż wcześniej, ale to były tylko takie przebłyski…bo mnie nie rozbawiła…i myślę, że nie żyjemy w tak chaotycznej rzeczywistości, jak to zostało opisane w tej książce. Plus to forma pamiętnika, ale to trochę za mało, żeby uznać tę książkę nawet za przeciętną…szkoda…

Joanna | 2015-07-01

Ilość stron: 317
To pierwsza książka tej autorki jaką przeczytałam. Do lektury zachęcił mnie opis na okładce. Bardzo dobrze się to czyta i szybko. Jest to pamiętnik, a ja lubię ten gatunek. Zawiera wiele śmiesznych sytuacji. Myślę, że byłaby z tego świetna komedia w kinie.
Bardzo udany debiut. Mam nadzieję, że autorka napisze coś więcej.
Polecam każdemu

Rose | 2011-07-06
tuniowa | 2015-01-01
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 31 grudnia 2014

"Tak trudno być mną!" była ostatnią przeczytaną przeze mnie książką w 2014 roku. Szukałam czegoś luźnego, wesołego i właśnie taka jest ta książka.

Początkowo denerwował mnie styl pisania - dużo porównań, brzmiały jakby autorka na siłę chciała je wcisnąć. Na szczęście dalej było lepiej i czytanie stało się o wiele przyjemniejsze. To, co znajdziemy w tej książce to także ciekawi bohaterowie i wydarzenia. Oczywiście nie mogło zabraknąć wątków miłosnych, ale według mnie były one dobrze wyważone, nie były bazą do całej historii, a jedynie kolejnym motywem.

Podsumowując, książka w sam raz, gdy szuka się czegoś do luźnego poczytania, do pośmiania się (wielokrotnie parskałam śmiechem) i wyluzowania przy czymś, co nie ma skomplikowanej fabuły.

Ewa | 2011-01-12
Przeczytana: styczeń 2011

Ta książka to świetny sposób na oderwanie od rzeczywistości (zwłaszcza w czasie sesji ;-)). Główna bohaterka, to 22latka, studentka poszukująca swojego życiowego powołania, mieszkająca, jak sama mówi w "Domu Wariatów", którego pozostałymi rezydentami są członkowie jej nietypowej rodziny. Na domiar tego wszystkiego, matka, odkrywając możliwości internetu, nawiązuje znajomość z polskim Anglikiem, i nie zastanawiając się nad tym dłużej, zaprasza go do wspólnego zamieszkania.

"Tak trudno być mną!" pokazuje rzeczywistość przerysowaną, w krzywym zwierciadle - autorce zabieg ten wychodzi świetnie. Ciężko się od tej pozycji oderwać, a narratorkę cechuje tak duże poczucie humoru, że czytając jej pamiętmnik można popłakać się ze śmiechu. Polecam !

Emilia | 2015-05-25
Na półkach: 2011, Przeczytane, Posiadam, Sprzedam
Przeczytana: wrzesień 2011

Tak trudno uwierzyć we wszystko co się przytrafia bohaterce.
Do kupna tej książki zachęciły mnie pozytywne recenzje w prasie. Miało być śmiesznie, a wyszło tak sobie. Chyba moja rzeczywistość nie jest aż tak absurdalna. Czasem zastanawiałam się czy bohaterka pisząc co jej się przytrafiło żartuje czy to tak na poważnie. Czy jest ironiczna czy może rzeczywiście aż tak dziecinna i po prostu głupia. Jakoś ani ona ani jej rodzina nie przekonały mnie do siebie. Jedyną postacią, którą polubiłam jest Martin.