Pożoga

Cykl: Miecz Prawdy (tom 9) | Seria: Fantasy
Wydawnictwo: Rebis
Chainfire
NameLess

Dziewiąty tom cyklu fantasy "Miecz Prawdy". Książka od razu trafiła do pierwszej piątki bestsellerów „Publishers Weekly” oraz na listy bestsellerów „New York Timesa” i internetowej księgarni Amazon. Poważnie ranny Richard stwierdza, że Kahlan zniknęła. Wyrusza na poszukiwania. Ku jego zdumieniu nikt nie pamięta kobiety, którą desperacko stara się odnaleźć. Co gorsza, nikt nie wierzy, by ona w...

Poważnie ranny Richard stwierdza, że Kahlan zniknęła. Wyrusza na poszukiwania. Ku jego zdumieniu nikt nie pamięta kobiety, którą desperacko stara się odnaleźć. Co gorsza, nikt nie wierzy, by ona w ogóle istniała oraz by on miał żonę. Richard musi odszukać ukochaną Matkę Spowiedniczkę. Jeśli ta jeszcze żyje. Jeśli kiedykolwiek żyła...

Krzysztof Baliński | 2015-08-29
Na półkach: Przeczytane, Kcnk
Przeczytana: 29 sierpnia 2015

Ciąg dalszy literackiej wędrówki po fantastycznym uniwersum Goodkinda trwa. Kolejna część zatytułowana „Pożoga” mam wrażenie jest bardzo mroczna. Oczywiście w całym cyklu „Miecz prawdy” autor doświadcza Richarda i pozostałych swoich bohaterów, a jednak ta część zaskakuje owa mrocznością. Wcale nie dlatego, że ginie więcej ludzi, bo nie sądzę, żeby ta liczba była tutaj oszałamiająca. Ot chociażby parę magicznych popisów Nicci, które zdrowo dały się we znaki wojskom Imperialnego Ładu. Ten transfer Nicci na stronę D’Hary i Midlandów był niezwykle korzystny, bo dotychczas wszyscy bardziej bali się Nicci, zwanej też panią śmierci, niż samego Jaganga, a więc wytrącenie tego oręża z rąk wroga to jest sukces. Coś takiego tylko Richardowi mogło się udać. Bitwa o Altur Rang, miasto z którego pochodzi imperator Jagang była owszem ciekawa. To było jasne, że po rewolcie w tym mieście imperator ściągnie armię, żeby zrobić porządek.

Jednak mrok tej książki polega na czym innym, to...

deana | 2011-04-17
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 17 kwietnia 2011

Zaczynając czytać kilkakrotnie sprawdzałam czy na pewno wzięłam dobrą część cyklu. Na czytelnika czekają w tym tomie już na wstępie ogromne zmiany i nowe wyzwania. Nic nie jest tak jak było. Wydawać by się mogło, że sama walka z wojskami Jaganga to dużo dla Richarda a tutaj jeszcze atak ze strony, z której nigdy by się nie spodziewał. Tom ten wnosi ogromne odświeżenie do cyklu. Mimo, że to już dziewiąty tom czyta się go tak samo świetnie jak początkowo. Polecam gorąco szczególnie tym, których już powoli zaczął męczyć lord Rahl i jego walka.

Kotkad | 2014-03-09
Przeczytana: 09 marca 2014

Kolejny już 9 tom Miecza prawdy rozpoczyna się w momencie gdy Richard poważnie ranny niesiony jest do Nici. Wokół niego nie ma Kahlan, zniknęła i nikt nawet nie pamięta że istniała.
Tom jest bardzo dobry. Historia na tyle dobrze ubrana w słowa że sama wielokrotnie się zastanawiałam czy faktycznie Kahlan istniała a może wszystkie poprzednie tomy to wprowadzenie do akcji i urojeń Richarda która wymyślił Goodkind.

Goodkind prowadził akcję tak że spotkaliśmy wszystkich wszystkich naszych bohaterów, Nathana, Ann, Zedda, Carę, Nicci. Znów w akcji są szkatuły Ordena a sama Kahlan spotykamy dopiero na ostatnich stronach książki.

Stajemy w obliczu groźby wyczyszczenia czarem umysł Richarda z urojeń o Kahlan i co ciekawe po raz pierwszy Goodkind zostawił główny watek na kolejne tomy. Po przeczytaniu ostatniej kropki Kahlan nadal nie istnieje dla świata, a Richarda ściga mordercze "zło"

Rose | 2011-02-28
Przeczytana: 27 lutego 2011

Jedna z lepszych moim zdaniem części cyklu "Miecz Prawdy". To już 9 część, a pomysłowość nie opuszcza Terry'ego Goodkinda. Cała książka trzyma w napięciu. Zwątpienie wszystkich wobec Richarda sprawia, że w końcu i samemu zaczyna się wątpić, kto ma rację (nawet po przeczytaniu 8 poprzednich tomów, gdzie jasno było pokazane, że to Richard ma rację).

Doskonały pomysł z "ogólnym" zapomnieniem! Także wprowadzenie Jillian - młodej kapłanki zsyłającej sny, głównych składnic i grobów z nazwiskami Rahlów dodaje wiele plusów fabule. Akcja coraz bardziej wciąga. "Pożoga" doskonale pokazuje, jak ważna jest wiara w siebie i w swoje przekonania. Determinacja w dążeniu do słusznego celu, koronuje wszystkie wysiłki.

Książka jak najbardziej godna polecenia - oczywiście tym, którzy mają za sobą poprzednie 8 tomów.

Temptation | 2015-06-15

Moim zdaniem najlepsza część cyklu, który w poprzednich tomach stawał się już nieco nużący. Ciężko napisać opinię tak by nie zdradzić fabuły, ale w końcu mamy powiew nowości i naprawdę trzyma w napięciu. W którymś momencie już przestajemy być pewni co jest prawdą. Zakończenie nie przynosi pełnego rozwiązania, więc polecam mieć w zanadrzu następny tom.

Baś | 2015-06-21
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 21 czerwca 2015

Muszę stwierdzić, iż ta część Miecza Prawdy jest naprawdę ciekawa. Co prawda głównym wątkiem, jak w wielu poprzednich częściach, było chronienie/odnalezienie Kahlan, ale w tej części wydawało mi się do całkowicie zrozumiałe. No i takie.. życiowe. Nic nie było idealizowane, wszystko przedstawiono - przynajmniej według mnie - tak, jak powinno to wszystko wyglądać. Determinacja, poświęcenie, wiara we własne siły...
A także to, jaki wpływ może mieć na nas druga osoba i co może się stać, gdy o niej zapomnimy. Zapomnienie.. Najgorsze, co może nas spotkać...

Monika | 2016-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2016

"Pożoga" to już kolejny tom przygód Richarda oraz Kahlan, którzy zmagają się z groźnym i nieustępliwym przeciwnikiem, którym Imperator Jagang. Tym razem do gry dołączają cztery Siostry Mroku, które dzięki sprytowi wymknęły się spod władzy Nawiedzającego Sny, tym samym przysparzając kłopotów całej ludzkości. Wymazanie z pamięci Matki Spowiedniczki ma ogromne konsekwencje lecz jest jedna jedyna osoba, która o niej wciąż pamięta. Oczywiście jest to nie kto inny jak Richard. Chłopak spotyka się z okrutnie ciężką wędrówką do poznania Prawdy, a jego droga usiana jest brakiem wiary w jego przekonania, a najbardziej boli brak ufności w jego słowa ze strony najbliższych mu osób. Poszukiwacz staje także przed wieloma ciężkimi wyborami lecz uparcie brnie w swoje. Czy słusznie?

To już dziewiąty tom z serii Miecza Prawdy i dziewiąty tom, w którym autor ciągle przypomina nam o wielkiej miłości Richarda oraz Kahlan. Zrobiło się to już irytujące poniekąd, a ja osobiście mam już w pamięci wyryte...

Kevorkian | 2013-05-07
Przeczytana: 2004 rok

Kolejne tomy zlewają mi się już w jedną całość, pamiętam głównie z całej akcji, że Richard wiecznie szuka Kahlan i vice versa, a groźny Jagang szczerzy zęby. Za mało na dobrą książkę, a co dopiero cały cykl.

Kamil Misztal | 2014-02-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 28 lutego 2014

Trylogia się rozpoczęła, szkoda że najważniejsza akcja jest tylko na ostatnich 100 stronach.

Arcasto | 2012-10-28
Przeczytana: 20 października 2012

Oderwanie od walki z Imperialnym Ładem i Jagangiem wyszło cyklowi na dobre - Richard musi się zmierzyć z nowym wyzwaniem, a śledzenie jego poczynań skłania czytelnika do refleksji nad wszystkim, co do tej pory się dowiedział. Udane rozpoczęcie trylogii kończącej cały cykl.