Dujawica

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Bracia Gąsienicowie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
8310081901
obyczajowa, góry, Tatry, Zakopane
Ania

Druga część trylogii góralskiej o losach braci Gąsieniców, ich działalności konspiracyjnej w czasie okupacji. Bogaty materiał dotyczący góralskiego folkloru, dziejów Zakopanego, legend, gwary.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Gerreth | 2014-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2014

We wrześniu 1939roku Niemcy zajęli Podhale. Wówczas przedwojenny działacz polityczny dr Henryk Szatkowski, popierany przez Wacława Krzeptowskiego, zaczął propagować ideę głoszącą, że górale są pochodzenia niemieckiego.
W kwietniu 1940 roku, podczas wizyty w Zakopanem, gubernator Frank oficjalnie ogłosił górali odrębnym szczepem. Tak powstał Goralenvolk, do którego akces zgłosiło tylko 23% mieszkańców Zakopanego, z czego jedynie część świadomie wyrzekła się polskości. W większości ludzie ci nie wiedzieli nawet, co podpisują. Później działacze Goralenvolku wszelkimi sposobami próbowali namówić opornych do wstąpienia w szeregi zdradzieckiej organizacji. Grozili represjami, imali się podstępów, podsuwając niepiśmiennym ludziom deklaracje niby to na przydział nafty czy innych deficytowych dóbr. Zakopane okopało się w biernym oporze.

I w tym niezbyt szczęśliwie dobranym czasie w Zakopanem pojawiają się Lucyna i Paweł Komorowscy, dobrzy znajomi braci Gąsieniców. To właśnie Paweł...

Małgosia | 2018-01-27
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane