Książka Roku 2018

Zapiski na pudełku od zapałek

Tłumaczenie: Adam Szymanowski
Wydawnictwo: Historia i Sztuka
Bustine di Minerva
83-85468-13-7
wildsky

(...)"Zapiski na pudełku od zapałek" to wybór felietonów, pisanych przez autora w latach 80. i 90. w mediolańskim "L'Espresso", to błyskotliwe i pełne finezyjnego dowcipu vademecum współczesnego człowieka.
Obdarzony umiejętnością ironicznej syntezy, przewrotnie acz prawdziwie pokazuje Eco rzeczywistość, ujawniając rządzące nią, często absurdalne, często jedynie komiczne mechanizmy(...)

Łokieć_Pana_D | 2017-01-04

Dobra, Mistrzu. Z całym szacunkiem (ogólnie skądinąd należnym), bajerować to my. Nie nas. Co to za popłuczyny? Wiadomo, nie wszystko w życiu wychodzi, lecz mierne zachować wypada dla siebie. Niech zostaną już na tym pudełku. Albo w gazecie, na stronie z programem. Ale zaraz książka? Przemyślenia, może i trafne, tyle, że poziom jest powiatowy. Przyciężkie i przewidywalne. Bez iskry, charyzmy i fenomenu. Oczywiste puenty, banały, z rzadka zabawne.
Jeden, powtarzam, jeden felieton, który ze stada przypadł mi do gustu, to ten o łososiu. W hotelowej lodówce. Honor ratuje, lecz to dalece za mało.
Pozostaje mieć tylko nadzieję, że to nie wielki Umberto, a pazerny wydawca (tfu, tfu) na publikację nalegał. Tej wersji będę się trzymał.

Medellin | 2016-05-04
Przeczytana: 02 maja 2016

Krótkie felietony Eco dotyczą różnorakich zagadnień współczesnej kultury i radzenia sobie z nimi przez człowieka, który chcąc nie chcąc, musi za nimi nadążać. Eco celowo przerysowuje i wyolbrzymia niektóre problemy a czasami posuwa się do czystej farsy, co nie zmienia faktu, że bardzo celnie wyławia absurdy otaczającego nas świata. 7 gwiazdek za ironię i erudycję, która nie musi wcale być niestrawna dla zwykłego czytelnika.

Witold Lisek | 2014-01-11
Na półkach: Przeczytane, Audiobook, 2015
Przeczytana: 10 stycznia 2015

Mako | 2015-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2015

Zbiór krótkich felietonów napisanych przez Eco w latach 1975-1991. Jak to z felietonami bywa, jedne prezentują wyższe loty i finezję, a inne odbębniają zobowiązania wierszówkowe autora. Ponieważ powstawały one jakieś średnio trzydzieści lat temu, te poświęcone nowinkom technicznym nie tyle trącą myszką, co wonieją dinozaurem. Wiele z nich pozostaje jednak uniwersalnych czasowo i geograficznie, tak jak uniwersalna jest natura ludzka i absurdy cywilizacyjne. Przy niektórych uśmiałam się do łez, niektóre mnie znakomicie uśpiły, ale ogólnie lektura mnie usatysfakcjonowała. Polecam miłośnikom krótkich form pisanych no i oczywiście fanom intelektu Umberto Eco.

skiatos | 2016-03-27
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 27 marca 2016

Wzorzec z Sèvres dla felietonistów wszelakiej maści.

Magdalena | 2013-05-09
Przeczytana: 02 lutego 2013

"Poprosiłem o adwokata, a pomyśleli, że chcę awocado i przynieśli mi mango" - czyli absurd na absurdzie

„Zapiski na pudełku od zapałek” Umberto Eco to zbiór krótkich felietonów, które ukazywały się od 1986 roku w mediolańskim „L’Espresso”. W tym dziele autor zajął się pokazywaniem paradoksów codzienności. Zwracał wielokrotnie uwagę na to, jak ludzie sami sobie komplikują życie. Mimo nowoczesnych technologii, urządzeń, które powinny ułatwiać wykonywanie wielu zadań – tak się nie dzieje. Nasuwa się pytanie: „Dlaczego?”. Eco udziela jasnej odpowiedzi. To ludzie, a właściwie ich niechęć do innych oraz lenistwo powodują, że wiele spraw dotyczących różnych sfer życia nie można załatwić w prosty i szybki sposób.

„Zapiski na pudełku od zapałek” jako książka zostały wydane w 1993 roku. Jednak tematy w niej poruszane są nadal aktualne. Jest rok 2013, a ludzkość nadal nie wyzbyła się absurdów codziennego życia, które Eco zauważył ponad 20 lat temu.

Felieton pt. „Jak urządzić bibliotekę...

Mario | 2017-10-20

Zapewne wszyscy to czytali 20 lat temu, tylko ja dopiero teraz. Założyłem, że będą to w jakimś stopniu rozważania intelektualne, myliłem się oczywiście. Błyskotliwe felietony o zjawiskach charakterystycznych dla współczesnej cywilizacji, a często już zapomnianych, dzięki intelektowi autora suto okraszone wykwintnym dowcipem. Rozrywka dla inteligentnych, momentami skłaniająca do własnych rozmyślań nad współczesnością.

MontyP | 2016-03-13
Przeczytana: 13 marca 2016

Możliwe, że po Umberto oczekiwałem więcej. Jakiegoś szkieletu dookoła którego ta opowieść powstała w formie książki. Jakiegoś związku, Jeśli robi się zbiór opowiadań czy esejów, to nie powinien to być śmietnik. Tutaj niestety jest. A może się nie znam? Niektóre fragmenty zabawne, lekkie, ale na zbiór to się nie nadaje. Chyba, że wychodzi się z założenia, że samo nazwisko sprzeda wszystko, nawet spis paragonów ze sklepu spożywczego. Masz jakieś notatki? Jakiekolwiek, np. listę zakupów? Tak pewnie spytał wydawca. Zrobimy z tego książkę. I zrobili. Jako czytelnik czuję się zlekceważony, choć podkreślę raz jeszcze- niektóre fragmenty są faktycznie niezłe i zabawne.

Wrzos | 2012-03-11
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 27 marca 2012

Co to za nieporozumienie? Pomyślałam: wszyscy zachwalają tak ten zbiór felietonów, że naprawdę głupio byłoby ich nie przeczytać. A tu się okazuje, że pomimo chęci autora i różnorodności tematów jest to po prostu słabe. Parę razy się uśmiechnęłam, ale chyba z radości, że wreszcie udało mi się znaleźć coś, co inni uznaliby za śmieszne. Spodziewałam się po ,,Zapiskach..." zupełnie czegoś innego.

Grażyna | 2013-02-02
Przeczytana: 28 lutego 2014