Zapiski na pudełku od zapałek

Tłumaczenie: Adam Szymanowski
Wydawnictwo: Historia i Sztuka
Bustine di Minerva
83-85468-13-7
wildsky

(...)"Zapiski na pudełku od zapałek" to wybór felietonów, pisanych przez autora w latach 80. i 90. w mediolańskim "L'Espresso", to błyskotliwe i pełne finezyjnego dowcipu vademecum współczesnego człowieka.
Obdarzony umiejętnością ironicznej syntezy, przewrotnie acz prawdziwie pokazuje Eco rzeczywistość, ujawniając rządzące nią, często absurdalne, często jedynie komiczne mechanizmy(...)

Medellin | 2016-05-04
Przeczytana: 02 maja 2016

Krótkie felietony Eco dotyczą różnorakich zagadnień współczesnej kultury i radzenia sobie z nimi przez człowieka, który chcąc nie chcąc, musi za nimi nadążać. Eco celowo przerysowuje i wyolbrzymia niektóre problemy a czasami posuwa się do czystej farsy, co nie zmienia faktu, że bardzo celnie wyławia absurdy otaczającego nas świata. 7 gwiazdek za ironię i erudycję, która nie musi wcale być niestrawna dla zwykłego czytelnika.

Mako | 2015-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2015

Zbiór krótkich felietonów napisanych przez Eco w latach 1975-1991. Jak to z felietonami bywa, jedne prezentują wyższe loty i finezję, a inne odbębniają zobowiązania wierszówkowe autora. Ponieważ powstawały one jakieś średnio trzydzieści lat temu, te poświęcone nowinkom technicznym nie tyle trącą myszką, co wonieją dinozaurem. Wiele z nich pozostaje jednak uniwersalnych czasowo i geograficznie, tak jak uniwersalna jest natura ludzka i absurdy cywilizacyjne. Przy niektórych uśmiałam się do łez, niektóre mnie znakomicie uśpiły, ale ogólnie lektura mnie usatysfakcjonowała. Polecam miłośnikom krótkich form pisanych no i oczywiście fanom intelektu Umberto Eco.

Witold Lisek | 2014-01-11
Na półkach: 2015, Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 10 stycznia 2015

skiatos | 2016-03-27
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 27 marca 2016

Wzorzec z Sèvres dla felietonistów wszelakiej maści.

Magdalena | 2013-05-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Uczelnia, 2013
Przeczytana: 02 lutego 2013

"Poprosiłem o adwokata, a pomyśleli, że chcę awocado i przynieśli mi mango" - czyli absurd na absurdzie

„Zapiski na pudełku od zapałek” Umberto Eco to zbiór krótkich felietonów, które ukazywały się od 1986 roku w mediolańskim „L’Espresso”. W tym dziele autor zajął się pokazywaniem paradoksów codzienności. Zwracał wielokrotnie uwagę na to, jak ludzie sami sobie komplikują życie. Mimo nowoczesnych technologii, urządzeń, które powinny ułatwiać wykonywanie wielu zadań – tak się nie dzieje. Nasuwa się pytanie: „Dlaczego?”. Eco udziela jasnej odpowiedzi. To ludzie, a właściwie ich niechęć do innych oraz lenistwo powodują, że wiele spraw dotyczących różnych sfer życia nie można załatwić w prosty i szybki sposób.

„Zapiski na pudełku od zapałek” jako książka zostały wydane w 1993 roku. Jednak tematy w niej poruszane są nadal aktualne. Jest rok 2013, a ludzkość nadal nie wyzbyła się absurdów codziennego życia, które Eco zauważył ponad 20 lat temu.

Felieton pt. „Jak urządzić bibliotekę...

MontyP | 2016-03-13
Przeczytana: 13 marca 2016

Możliwe, że po Umberto oczekiwałem więcej. Jakiegoś szkieletu dookoła którego ta opowieść powstała w formie książki. Jakiegoś związku, Jeśli robi się zbiór opowiadań czy esejów, to nie powinien to być śmietnik. Tutaj niestety jest. A może się nie znam? Niektóre fragmenty zabawne, lekkie, ale na zbiór to się nie nadaje. Chyba, że wychodzi się z założenia, że samo nazwisko sprzeda wszystko, nawet spis paragonów ze sklepu spożywczego. Masz jakieś notatki? Jakiekolwiek, np. listę zakupów? Tak pewnie spytał wydawca. Zrobimy z tego książkę. I zrobili. Jako czytelnik czuję się zlekceważony, choć podkreślę raz jeszcze- niektóre fragmenty są faktycznie niezłe i zabawne.

Wrzos | 2012-03-11
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 27 marca 2012

Co to za nieporozumienie? Pomyślałam: wszyscy zachwalają tak ten zbiór felietonów, że naprawdę głupio byłoby ich nie przeczytać. A tu się okazuje, że pomimo chęci autora i różnorodności tematów jest to po prostu słabe. Parę razy się uśmiechnęłam, ale chyba z radości, że wreszcie udało mi się znaleźć coś, co inni uznaliby za śmieszne. Spodziewałam się po ,,Zapiskach..." zupełnie czegoś innego.

Marzena | 2014-02-14

Zapiski na pudełku od zapałek to zbiór pisanych do gazety felietonów, które w żartobliwym tonie ukazują absurdy życia codziennego.

Felietony te pełne są specyficznego, absurdalnego poczucia humoru. Eco inspiracje czerpie ze swojego otoczenia oraz życia codziennego, z powodzeniem stosując ironię i karykaturę. Jego felietony pełne są błyskotliwych spostrzeżeń i inteligentnych uwag. Jest to lektura lekka i dowcipna, ale z pewnością nie można nazwać jej banalną. Czytelnik chłonie kolejne teksty uśmiechając się pod nosem, wybuchając co jakiś czas śmiechem, a także zastanawiając się nad podjętymi tematami. Mimo, że dzieło ma już swoje lata, to czytając wcale się tego nie odczuwa. Tematy takie jak biurokracja, podróżowanie, przemysł filmowy, nowoczesna technika czy wszechobecna reklama są ciągle, nawet bardziej niż kiedyś aktualne. Z powodzeniem można też znaleźć liczne analogie do życia w Polsce.

Eco, jak na noblistę przystało, po mistrzowsku operuje słowem - pisze lekkim piórem,...

Kali | 2015-09-24
Przeczytana: 24 września 2015

Otóż zabawa była co najmniej przednia. Eco nie od dziś intryguje zaskakująco trzeźwym podejściem do rzeczywistości, któremu nieprzerwanie towarzyszy mrugnięcie okiem do czytelnika.
"Jak uzasadnić posiadanie biblioteki domowej", czy "Jak rozplanować czas" to dla mnie zdecydowane numery jeden, choć treści o taksówkarzach lub fanach piłki nożnej również porywają do paru głębszych wdechów by zdusić przychodzący, na samą myśl o nich, chichot.
Nie da się ukryć, iż znalazłam także treści nie przypadające do gustu. "Jak kupować gadżety" było dla mnie nieco "przeładowane" i w rezultacie nużyło. Jednak morze tekstów intrygujących bez problemu spowodowało szybkie odejście tej wadliwej kropli w niepamięć.
Już wiem, że może nie dziś i nie jutro, ale z pewnością kiedyś sięgnę po części kolejne.

Natalia Kowenia | 2016-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2016

Pomimo tego, że felietony były pisane już jakiś czas temu, to nadal są bardzo aktualne. Momentami śmiałam się do łez, momentami przysypiałam, a były i takie momenty, że musiałam fragment przeczytać kilka razy, żeby zrozumieć co autor miał na myśli. Na duży plus zasługuje w miarę prosty język i spora dawka humoru. Teksty są bardzo różnorodne i oprócz absurdów rządzącego nami świata jakie Eco w trafny sposób pokazuje, nie znalazłam między nimi punktów wspólnych. Może to i dobrze, bo całość dzięki temu czyta się bardzo luźno.

Nie tylko Umberto Eco

Dawniej byli Dante i Petrarka, kilka stuleci później objawili się Italo Calvino i Umberto Eco. Włoscy pisarze od zawsze wiedli prym w świecie literatury. Dziś właśnie o nich – o pięciu autorach w (niemal) pięciu akapitach.