Koń i jego chłopiec

Tłumaczenie: Andrzej Polkowski
Cykl: Opowieści z Narnii (tom 5)
Wydawnictwo: Media Rodzina
1 038
1 902
1 011
The Horse and his Boy
Koń, Dzieci, Podróż, Przygoda, Pustynia
Arek

Narnia to pełna uroku i niezwykłych tajemnic kraina, którą czwórka młodych ludzi próbuje uratować przed siłami władców zła. Stworzył ją i opisał w siedmiotomowym cyklu „Opowieści z Narnii” C. S. Lewis (1898 – 1963), profesor uniwersytetu w Cambridge, zainspirowany zapamiętanym z dzieciństwa obrazem fauna idącego przez zaśnieżony las z parasolem i paczkami. W tomie piątym, zatytułowanym „Koń...

W tomie piątym, zatytułowanym „Koń i jego chłopiec”, śledzimy pasjonującą ucieczkę z Kalormenu do Narnii dzielnego Szasty, pięknej księżniczki Arawis oraz mówiących koni: Briego i Hwin. Kim naprawdę jest Szasta i jaki to lew krąży wciąż wokół uciekinierów, odkrywamy dopiero na ostatnich stronicach książki...

W tej części trochę się cofniemy w czasie, nie będzie Eustachego i Julii, a wróci znane nam rodzeństwo Pevensie, tyle, że w wydaniu bardziej dystyngowanym - jako król Piotr, królowa Zuzanna, król Edmund i królowa Łucja. Koronowane rodzeństwo i jego sprawy nie będą jednak głównym wątkiem tej historii, będzie nim ucieczka biednego chłopca Szasty, pełna niespodziewanych przygód. Rozpocznie się ona od przypadkowej rozmowy z pewnym koniem, który jako mówiący koń z Narnii, takie właśnie pogawędki mógł odbywać. Szasta i Bri, bo tak nazywał konia chłopiec, niezadowoleni ze swojego losu postanowią wyruszyć razem, gdyż razem wzbudzą mniejsze zainteresowanie, niż gdyby mieli podróżować osobno.

Co będzie dalej - trzeba się przekonać samemu, a opowieść ta pełna jest różnych przygód i tym razem nie nudziła mnie wcale. Może dlatego, że bardzo lubię konie i jako dziecko dałabym się pokroić za mówiącego konia, który woziłby mnie na swoim grzbiecie :)

GraceSuarez | 2017-08-28
Przeczytana: 29 sierpnia 2017

Zdecydowanie lepsza od poprzedniczki! Nareszcie czytałam tak jak za pierwszym razem - z zainteresowaniem. Byłam ciekawa jakie przygody spotkają bohaterów. Bardzo ich wszystkich polubiłam, w przeciwieństwie do Eustachego i Julii, Szasta oraz gadające konie a także tajemnicza Arawis tworzą niezrównany duet. Mamy tutaj także wzmiankę związaną z moimi ulubieńcami - rodzeństwem Pevensie.

Reasumując wszystko czego chciałam otrzymałam w tej książeczce! Miałam czasami pewne zahamowania i momenty zniechęcenia, ale i tak było nieźle w porównaniu z tym jak męczyłam się przy poprzedniej części. Jeśli dalej będzie tak samo ekscytująco jak tutaj to myślę, że będę wspominać cały cykl Narnii dość malowniczo i kolorowo:)

Ksychopata | 2015-03-25
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 23 marca 2015

Clive Staples Lewis, wielki prosor uniwerystetu w Cambridge stworzył niezwykłą baśniową sagę...znaną niemalże każdemu miłośnikowi książek. Żył w latach 1898-1963...
Były to przecież czasy, w których nie było tak wielkich możliwości jak dziś...dziś myślą za nas, w coraz większym stopniu maszyny. Język człowieka staje coraz bardziej prymitywny, prosty, pełen chaosu. Człowiek zatraca swe relacje z otoczeniem, najbliższymi osobami. Tonie w portalach społecznościowych, ogranicza swe kontakty ze światem , przyrodą.
W czasach kiedy żył i tworzył swe Opowieści Lewis człowiek w dużo większym stopniu potrafił docenić wartość książki. Miała ona o wiele większe znaczenie niż dzisiaj.
Obecnie bardzo wielu pisze książki, lecz w większości są to same śmieci, Bowiem talent bierze się z potęgi wyobraźni..., z siły i kreatywności umysłu, myśli, pomysłów. Tego nie da się kupić, nie da się obejść, nauczyć, skopiować, odtworzyć. To trzeba mieć gdzieś w środku w głębi siebie...pójście na łatwiznę...

Weronika | 2014-08-30

Koń i jego chłopiec to piąta część z cyklu Opowieści z Narnii . Książka już od samego początku wciąga by czytać dalej . Tym razem głównymi bohaterami są dwoje dzieci Szasta i Arawis oraz ich konie : Bri i Hwin . Ich celem jest dotrzeć na Północ do Narnii . Szasta jest synem biednego rybaka , ale nie kocha go tak jak dziecko kocha syna . Pewnego dnia nad zatokę przyjeżdża Tarkaan i zaczyna targować się z rybakiem o jego syna . Chłopiec wszystko podsłuchuje i wraz z mówiącym koniem Bri postanawia uciec . Na swojej drodze spotyka piękną księżniczkę Arawis oraz drugiego mówiącego konia Hwin , które też postanowiły uciec . Zawsze też na ich drodze NA Północ pojawia się lew . Dzieci przeżywają wiele przygód przed dojściem NA Północ jak i w samej Narnii . Szasta spotka też chłopca bardzo podobnego do siebie , który jest księciem . Czy dzieciom uda dotrzeć się do Narnii ? Czy zdążą powiadomić króla Lune o niespodziewanym ataku ? Jak potoczy się bitwa ? Czy Szasta i książę mają ze sobą coś...

Mam dobre wspomnienia gdy myślę o tej wspaniałej powieści. Żałuję jedynie tego że nie zrozumiałem jej głębszego sensu, może przez to że autor go ukrył. Jest napisana takim pogodnym, ciepłym stylem a do tego mamy dużo zwrotów akcji. To jest to!!!

MarCyśka | 2010-11-19

Ta część podobała mi się najbardziej :)

FannyBrawne | 2018-03-24
Na półkach: Narnia, Przeczytane

,,Koń i jego chłopiec” to piąta część z cyklu ,,Opowieści z Narnii” i zdecydowanie wyróżnia się na tle wcześniejszych książek Lewisa o Narnii.

,,Koń i jego chłopiec” różni się przede wszystkim tym, że nie jest to kolejna historia o dziecku z naszego świata, które trafia do Narnii. Nie jest też kontynuacją ,,Srebrnego Krzesła”. Akcja dzieje się w Narnii i krajach sąsiednich w czasie, gdy Narnią władało rodzeństwo Pevensie. Głównym bohaterem jest Szasta, syn rybaka z Kalormenu, który pewnego dnia zostaje sprzedany przez ojca(który okazuje się wcale nie być jego ojcem). Na szczęście, chłopiec ucieka razem z mówiącym koniem Bri i wspólnie postanawiają udać się do Narnii, ojczyzny Bri. Wkrótce dołączy do nich księżniczka Arawis, która uciekła przed niechcianym małżeństwem, i jej klacz Hwin.

Zmiana konwencji wyszła powieści na dobre. Dzieje się tu chyba najwięcej z całej sagi – jest mniej gadania, a więcej przygód i zwrotów akcji. Pojawianie się silnej, upartej dziewczynki jako jednej...

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Piąty tom z cyklu Opowieści z Narnii. Nawet mi się bardzo spodobała. Można ten tom przeczytać i w pełni wszystko zrozumieć po przeczytaniu tylko pierwszej części, a nawet i bez tego. Lubię powieści, w których jest nawiązanie do sytuacji z poprzednich odcinków, części, coś co kiedyś miało miejsce, po prostu wspomnienia. Końskie postacie bardzo wyraźnie pokazuje, że stosunki międzyludzkie różnią się od stosunków między zwierzętami tej samej rasy. To ludzie są źli, a nie zwierzęta.
W piątym tomie cyklu „Opowieści z Narnii” śledzimy pasjonującą ucieczkę z Kalormenu do Narnii dzielnego Szasty, pięknej księżniczki Arawis oraz mówiących koni. Kim naprawdę jest Szasta i jaki to lew krąży wciąż wokół uciekinierów, odkrywamy dopiero na ostatnich stronicach książki.

Asheraa | 2013-07-12
Przeczytana: 10 lipca 2013

Dawno, dawno temu, gdy w Narnii panował Wielki Król Piotr wraz ze swoim rodzeństwem, na świat przyszło dziecko, które niebawem miało odmienić losy magicznego świata. Na imię mu było Szasta. Odkąd pamiętał, wychowywał go stary rybak o imieniu Arszisz. Byli dla siebie jak ojciec i syn, dopóki u progu ich chaty nie pojawił się nieproszony gość, z zamiarem wykupienia chłopca. Jedyne co Szaście pozostało, to uciekać na Północ - do Narnii - na grzbiecie gadającego konia bojowego...a to oznaczało początek wielkich przygód.

Bardzo cenię sobie powieści, w których główny bohater obiera sobie jakiś znaczący cel.
W wypadku Szasty była to ucieczka do wolnego kraju. I to pierwsza rzecz, dzięki której powieść czytałam z zapartym tchem. Po stylu wypowiedzi bohaterów od razu widać, że "Koń i jego chłopiec" kwalifikuje się już bardziej pod literaturę młodzieżową niż dziecięcą, więc może również to wpłynęła na moje dobre nastawienie do tej książki.

Główny bohater od razu przypadł mi do gustu....

Cezar Kolcz | 2018-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2018

Książka bardzo ciekawa i wciągająca. Postacie są barwne i ciekawe. Boli fakt, że tomy nie są ułożone chronologicznie a występuje skakanie w czasie. Książka pokazuje, iż od przeznaczenia nie da się uciec i żadne złe siły nie mają na to wpływu. Został mi jeszcze ostatni tom historii.