Drugie oblężenie

Wydawnictwo: Świat Książki
Second siege
powieść amerykańska
Bernadeta

Tajemnicza księga, złe moce i podróż, niebezpieczna jak ciemne lasy Schwarzwaldu – oto, co wypełnia drugą część fantastyczno-przygodowej trylogii, pełnej zaskakujących zdarzeń i emocji. Max i David, koledzy ze szkoły, podejmują wielką wyprawę, by odnaleźć Księgę Thotha – ukryte arcydzieło o sekretach tworzenia. Muszą to zrobić, nim księga wpadnie w ręce demona Astarotha, bo inaczej świat czeka...

Max i David, koledzy ze szkoły, podejmują wielką wyprawę, by odnaleźć Księgę Thotha – ukryte arcydzieło o sekretach tworzenia. Muszą to zrobić, nim księga wpadnie w ręce demona Astarotha, bo inaczej świat czeka katastrofa. Chłopcy wyruszają do Europy, a nawet jeszcze dalej, poza granicę Ziemi... Czy pokonają Zło? Największy przebój czytelniczy od czasów „Harry’ego Pottera”!

Tulkas | 2014-08-03
oxfordka | 2016-03-11
Przeczytana: 08 marca 2016

W dalszym ciągu ubolewam, że opowieść napisana przez Henrego H. Neffa jest jeszcze wielu osobom mało znana. Ja sama natrafiłam na nią całkiem przez przypadek kiedy to mój znajomy powiedział, że jest iście podobna do Harrego Pottera. Słysząc to z ust kogoś kogo znam, byłam bardziej ufna niż jakiejkolwiek recenzji którą znalazłabym na Internecie, dlatego by sprawdzić, czy słowa kolegi są prawdziwe, wypożyczyłam ją z biblioteki. "Gobelin. Drugie oblężenie" jest drugą częścią przygód chłopaka o imieniu Max. Nie bójcie się. Nie będę się tu rozpisywać :)

W drugiej odsłonie przygód Maxa McDanielsa wyraźnie zauważyć można jak bardzo chłopak wydoroślał chociaż ma on zaledwie 13 lat. Przekładając jego wiek na życie w realiach, nie każdy rodzic pozwoliłby swojemu dziecku paradować z bronią, zabijać przeciwników, czy podejmować decyzje, z którymi nawet starsi mają problem, jednak nie przeszkadzało to widocznie ojcu chłopca. Zarówno Max jak i jego przyjaciel David Menlo zostali w tej pozycji...

Druga część jest dla mnie lepsza niż pierwsza. Szkoda, że w książkach dla trochę młodszej młodzieży jest dużo uogólnień, bo z niektórymi kwestiami związanymi z Maksem i Dawidem chciałabym zapoznać się bardziej dogłębnie; więcej się dowiedzieć o ich przygodach, szkoleniu.
Tłumaczenie w pewnych momentach potrzebuje wygładzenia. Dobrze, że tłumacz korzystał z klasycznych polskich tłumaczeń literatury pięknej. Zresztą zawarte w tej książce cytaty z Szekspira, Ulissesa podwyższają jej wartość. Młodzież ma dzięki temu okazję przeanalizować pasujący do nastroju danej chwili wiersz. Kurcze.... ale to zabrzmiało. W każdym razie chodzi mi o to, że nie tylko czytają książkę, ale też dowiadują się, że istnieją inne utwory, bogatsze, piękniejsze. Książkę warto przeczytać. Również z tego względu, że jest w niej coś innego niż w cyklu HP.

dilbi | 2015-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2015

Jest lepsza niż część pierwsza. Dzieje się mnóstwo, dzieje się szybko, nie zawsze dobrze. Łatwy język, sporo tematów, nowe, ważne postacie.

I oczywiście od razu zabieram się za część 3 - mam nadzieje, że się nie zawiodę.

Justilla | 2010-10-03
Przeczytana: 2010 rok

Książka jest trzy razy grubsza niż pierwsza część, ale stron ma tak naprawdę niewiele więcej. Jednak "Drugie oblężenie" czyta się długo, jest w nim pełno nagłych zwrotów akcji, mnóstwo wątków, tajemnic i przygód. Nie nudziłam się w żadnym momencie książki, ani nawet nie przeskakiwałam opisów jak czasem to robię, gdy coś mnie nuży. Tutaj nie było miejsca na nudę!

Ten tom wyjaśnia całkiem sporo rzeczy - kim jest David i jaka jest przyczyna jego słabego zdrowia. Co się stało z matką Maxa. Kim jest sam Max. Jednak stawia też wiele innych pytań - co się stanie ze światem?; jakie są prawdziwe cele Astarotha?; no i nurtujące mnie od początku pytanie, a raczej zagadka "Imię dziecka, które otrzyma tego dnia do ręki broń...". Czy chodzi o Maxa? Czy w takim razie chłopiec ma zginąć? Czy tak właśnie zakończy się ostatni tom?

Przyznam się szczerze, nie pisałam tego ostatnio, że najpierw te książki nie podobały mi się tak bardzo jak teraz. Dopiero za drugim razem doceniłam je, a gdy je czytam...

Recenzja pochodzi z http://ksiazki-moim-okiem.blogspot.com/

Znów spotykamy Maxa McDanielsa. Tym razem chłopak jest już o wiele bardziej dojrzały. Jest także jednym z najsilniejszych uczniów w szkole. Przed nim nowe, niebezpieczne zadanie. Razem ze swoim przyjacielem - Davidem Menlo, Cooperem, panną Boon i Mamuśką wyrusza do Europy. Muszą znaleźć Księgę Thotha, która na swoich kartach zawiera tajemnicę stworzenia. Jednak księgi pożąda także Demon. W jego rękach będzie jeszcze bardziej niebezpieczna.

Demon terroryzuje cały świat. Max i David wyruszą do krainy, gdzie czas płynie całkiem inaczej. McDaniels w końcu dowie się kim naprawdę jest. Rowan upada. Zdrajcy są wszędzie.

Kolejny raz bardzo pozytywnie zaskoczyłam się książką z serii "Gobelin". Księga druga jest jeszcze lepsza niż pierwsza. Postacie są naprawdę fantastycznie stworzone od początku do końca. Henry H. Neff fajnie też opisał Demona. Z jednej strony Astaroth jest straszny, chce rządzić całym światem, jest...

Insane | 2015-08-24
Na półkach: Książki, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 24 sierpnia 2015

Pierwszą część trylogii przeczytałam parę miesięcy temu i, muszę przyznać, że podchodziłam do niej parę razy. Wydawała się nudna i monotonna, a kiedy już coś się zaczynało dziać to wątek się urywał na rzecz czegoś nowego.
Z wielkim sceptyzmem sięgnęłam po "Drugie Oblężenie", choć i ono mnie nie zachwyciło. Akcji może i było więcej niż w pierwszym tomie, ale autor z tym przesadził. Cały czas się coś działo. W pewnym momencie miałam wrażenie, że autor pragnie wszystko rozwinąć i zakończyć.
Nie wspomnę o fakcie jak trudno kogoś polubić. Każda z postaci, jak dla mnie, przy pierwszym spotkaniu kreowana jest na "tego złego". Cieszę się, że mogłam znaleźć chociaż dwie, ludzkie, postaci, które polubiłam.
I tak jak w pierwsze części, tak i tutaj nie zdołałam się przemóc i polubić głównego bohatera. Max McDaniels to dziecko, na którego barkach spoczywa tak wiele. Dziecko, które nagle staję się kimś, w kogo wszyscy wierzą i pokładają nadzieję. Czy ktoś tu zapomniał, że to trzynastolatek? Nie...

Noelle | 2015-10-04
Przeczytana: 15 września 2015

"Drugie Oblężenie" przeczytałam praktycznie w chwilę po odłożeniu "Psa z Rowan". W tej części piekące porównanie w którym autor w pewien sposób inspiruje się sagą J.K. Rowling czy Eoina Colfera, nie jest już tak bardzo namacalne. Autor pozwala sobie na wprowadzenie własnego (moim zdaniem całkiem udanego) pomysłu, rozwija świat, wprowadza wartką, pełną przyjemnych zaskoczeń akcję. Tym razem porywa czytelnika o wiele lepiej niż tom I.

Pojawia się zupełnie nowa historia. Następują zmiany, których czytelnik może się nie spodziewać. Wkraczają na scenę nowi - starzy bohaterowie, którzy w momentach wypływają na pierwszy plan. W Drugim Oblężeniu, akcja jest zdecydowanie bardziej wartka, choć daleko jej do wywołującej przyśpieszenie bicia serca. Mile porywa. Język jest prosty, przystępny dla każdej grupy wiekowej. Pozbawiony zbyt wielu metafor jednak radzi sobie z opisami. Wybija się jednak negatywne wrażenie, że w tym całym natłoczeniu postaci takich jak choćby Cooper, Panna Boom, czy...

AgnElsha | 2015-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2015

Po prostu KOCHAM tą książkę. Idealnie rozłożona akcja ( tak że przy czytaniu mózg się nie męczy). Genialni bohaterowie. I wg super całość, a zakończenie całkowicie nie spodziewane więc polecam wszystkim którzy lubią czuć niepewność (co do zakończenia) do ostatniej strony w książce.

Saszen | 2013-04-12
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2013
Przeczytana: 11 kwietnia 2013

Na pewno ,,Drugie oblężenie" jest znacznie lepsze od ,,Psa z Rowan", który chwilami wydawał mi się nieco... nudny. Ale w tym tomie serii wyraźnie widać rozwój autora. Oby tak dalej:) Już się nie mogę doczekać kolejnej części!