Gertruda

Gertrud
83-85081-25-9
hermann, hesse, powieść
UpsyDaisy

„Gertruda” to jedna z ostatnich już, nie publikowanych w Polsce powieści wybitnego pisarza. Pochodząca z wczesnego okresu twórczości Hessego „Gertruda” nastrojem przypomina jego późniejsze, wielkie powieści.

Bohaterem powieści jest młody kompozytor, zakochany w żonie swego przyjaciela. Wybór, przed którym staje — honor czy uczucie, to dylemat nieobcy wielu z nas...

[Wydawnictwo Przedświt, 1991]

adult | 2013-07-19
Przeczytana: 07 lipca 2013

Bardzo dobra,nieznana książka.
Napisana charakterystycznym 'piórem' Hessego,którego się kocha,bądź nie rozumie,lub nienawidzi.
Niby prosta historia: kulawy człowiek spotyka paru kompozytorów,którzy wywierają na niego jakiś tam wpływ,zauważa dziewczynę,która mu się podoba,stara się ją poderwać i.t.d.
Lecz owa 'banalna' fabuła zyskuję dzięki charakterystyce postaci,specyficznym zakończeniu i kompozycji językowej,którą trudno podrobić.
I proszę was-nie zniechęcajcie się pierwszymi 80 stronami,jeszcze tyle zdarzeń przed wami !

Mikosek17 | 2014-03-30

Uwielbiam czytać literaturę Hesse'go - sposób w jaki kreuje postaci, rozterki wewnętrzne głównego bohatera, poszukiwanie szczęścia i spokoju, życie dostarczające albo rozpierającego szczęścia, albo nieopisanego cierpienia. Wszystkie te tematy można było znaleźć w "Gertrudzie", powieści która głównie była skupiona na kwestii miłości i muzyki. Od pierwszej pozycji niemieckiego pisarza imponował mi jego język w utworach. Uważam, że autor posiadł umiejętność niesamowicie przejrzystego przedstawiania stanów wewnętrznych, emocjonalnych. "Gertruda" ma w sobie coś z "Pod Kołami", "Peter Camenzind" i "Demian". Pomimo tak całego mojego uwielbiania do Hesse'go, po przeczytaniu tak wielu pozycji wydobytych spod jego pióra, lektura "Gertrudy" to już nie to samo. Wciąż mogę upajać się pięknymi językiem i wspaniałą tematyką, lecz nie jest to równe z zachwytem, który mi towarzyszył, gdy dopiero odkrywałem przesłania, światopoglądy płynące z jego literatury. Według mnie jest to bardzo dobra...

UpsyDaisy | 2010-03-21
Przeczytana: marzec 2010

To historia pewnej miłości i przyjaźni, jednej opery i kilku pieśni na skrzypce i fortepian, wiecznego pragnienia, tęsknoty i niezaspokojenia. Napisana tak pięknym językiem, że nawet kompletny ignorant muzyczny poczuje w sobie przypływ mocy kompozytorskich.

Safinator | 2016-12-03
Stanisław Czekalski | 2016-12-02