rozwiń zwiń

Niepokorna córka

Okładka książki Niepokorna córka
Daniele MazingarbeXuan Phuong Wydawnictwo: Świat Książki biografia, autobiografia, pamiętnik
205 str. 3 godz. 25 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
Ao Dai Du couvent des oiseaux a la jungle du Viet-minh
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2004-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2003-01-01
Liczba stron:
205
Czas czytania
3 godz. 25 min.
Język:
polski
ISBN:
83-7391-477-3
Tłumacz:
Monika Warneńska
Tagi:
pamiętniki wietnamskie Wietnam Wojna 1946-1954 r francusko-wietnamska
Średnia ocen

                6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
224 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
283
276

Na półkach: , , , , ,

Wietnam do niedawna kojarzył nam się głównie z zacofaniem, biedą i państwem niewolników. Ma na to wpływ historia wojny w Wietnamie, znana nam głównie z perspektywy amerykańskich filmów. I nie ma się co dziwić, wszak Wietnamczycy w tych filmach to banda barbarzyńców, którzy atakują niewinnych wyzwolicieli z lepszego świata. Nikt nie wpadnie przy tym na to, że to Amerykanie byli w tej sytuacji agresorami i że wtargnęli tam, gdzie nikt ich nie zapraszał, żeby siłą wprowadzić swoją wizję demokracji w kraju, który chciał dążyć do niepodległości własną drogą.

Na szczęście mam wrażenie, że ta niezbyt pochlebna opinia została już częściowo odczarowana, a Wietnam, zamiast wzbudzać politowanie, coraz bardziej fascynuje. Zaczynamy interesować się egzotycznymi krajobrazami, pasjonującą fuzją kultur azjatyckiej i francuskiej, miastami, którym Warszawa jeszcze długo będzie mogła pozazdrościć architektury centrów biznesowych.

Takie właśnie zainteresowanie skłoniło mnie do przeczytania tej książki. Kiedy zobaczyłam w jednym z biuletynów pokładowych PLL LOT reportaż o współczesnym Wietnamie, postanowiłam dowiedzieć się czegoś więcej o kulturze tego kraju. I tak trafiłam na zapis wspomnień Xuan Phuong, dziennikarki, która wychowała się w rodzinie faworyzowanej przez Francuzów, następnie aktywnie działała w ruchu oporu i widziała na własne oczy przemiany, które w tym kraju zachodziły. Jej opowieść nie porusza tematów politycznych, bo te nie obchodziły prostych ludzi, którzy sięgali za broń. Oni chcieli być wolni, pozbyć się okupanta i żyć w niepodległym kraju, za to też oddawali życie. Czy różnili się zatem aż tak bardzo od naszych partyzantów, których pamięć czcimy?

Zdecydowanie więcej w książce znajdziemy informacji o wietnamskiej kulturze, codziennym życiu i tradycjach miejscowej ludności. Mi bardzo się to podobało, bo nie oczekiwałam spektakularnych zwrotów akcji, tylko informacji o kraju z punktu widzenia mieszkańców. I dostałam je, w dodatku w formie sfabularyzowanej. Co do przebiegu zdarzeń, jestem pod wrażeniem bogatego życiorysu autorki, która z partyzantki produkującej miny stała się właścicielką prestiżowej galerii sztuki. Może trochę brakowało emocji, ale to składam na karb azjatyckiej mentalności. Może mogło być więcej opisów, ale to już drobne niedociągnięcie.

Czy ta pozycja zachęciła mnie do odkrywania współczesnego Wietnamu? Tak. I do wyjazdu tam również.

Wietnam do niedawna kojarzył nam się głównie z zacofaniem, biedą i państwem niewolników. Ma na to wpływ historia wojny w Wietnamie, znana nam głównie z perspektywy amerykańskich filmów. I nie ma się co dziwić, wszak Wietnamczycy w tych filmach to banda barbarzyńców, którzy atakują niewinnych wyzwolicieli z lepszego świata. Nikt nie wpadnie przy tym na to, że to Amerykanie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    322
  • Chcę przeczytać
    224
  • Posiadam
    158
  • Ulubione
    26
  • Teraz czytam
    12
  • Azja
    11
  • 2011
    5
  • 2012
    4
  • Daleki Wschód
    4
  • Wietnam
    4

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Niepokorna córka


Podobne książki

Przeczytaj także