Listy do Danuty Pawłowskiej

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
978-83-06-03097-6
stachura, listy

Edward Stachura był poetą, prozaikiem, tłumaczem, pieśniarzem i podróżnikiem. Już za życia, które w wieku czterdziestu dwóch lat przerwała samobójcza śmierć, stał się legendarnym piewcą wolności i poezji życia. Pozostawił po sobie bogatą korespondencję, która teraz sukcesywnie trafia do rąk czytelników. Niniejsza książka prezentuje sto dziewięćdziesiąt listów Stachury, napisanych pomiędzy...

Edward Stachura był poetą, prozaikiem, tłumaczem, pieśniarzem i podróżnikiem.
Niniejsza książka prezentuje sto dziewięćdziesiąt listów Stachury, napisanych pomiędzy styczniem 1976 roku a wrześniem 1978 roku do Danuty Pawłowskiej.
Zbiór ten jest największym znanym pakietem listów Stachury do jednej osoby.
Godna uwagi jest wartość literacka korespondencji i bogactwo zawartych w niej odniesień społeczno-obyczajowych. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że korespondencja ta tworzy najbardziej szczegółową biografię pisarza z ostatnich lat życia.

yootsuu | 2016-07-17
Przeczytana: 25 września 2015

Stachura jest dla mnie jedną z najważniejszych postaci, jeśli chodzi o literaturę i poezję nie tylko w Polsce, ale i na świecie. niestety, zwykle nie czuję się dobrze, czytając taką korespondencję. oczywiście, ukazuje ona pewien istotny fragment życia poety, którego nie znalazłam w innych źródłach. można dowiedzieć się mnóstwa rzeczy o nim samym, jego relacjach, poniekąd też o sposobie bycia; uzupełniłam sobie dzięki temu pewne luki, powstałe po lekturze biografii i twórczości.

odczucia mam, mimo wszystko, mieszane, bo dziwny obraz Steda powstał w mojej głowie po tej lekturze.

Magda | 2011-07-31

Odkąd pamiętam uwielbiałam Stachurę. Bezwarunkowo, może trochę zbyt optymistycznie. Nie wiem, co ma w sobie ta książka, ale od pierwszych stron odrzucało mnie zarówno od czytania, ale i od Steda. Wieje nudą i ta postać Stachury - maniaka, który uzależnia od siebie jakąś małolatę i wykorzystuje ją do zapełnienia pustki w swoim życiu, realizacji swoich dziwnych pragnień. Bo cały czas chodzi wyłącznie o niego.

Z drugiej strony, przecież to prywatna korespondencja Steda.
I strasznie żałosne, że Pawłowska zgodziła się na jej wydanie, widocznie przeważył interes ekonomiczny. Ale może się nie znam.

Bleaktree | 2016-06-17

Niestety czułam się jak szpieg w sypialni. Myślę, że autoterapia pani Danuty niekoniecznie powinna była ujrzeć światło dzienne. Ale to bardzo, bardzo subiektywna opinia.

Kamil | 2016-05-23
MonSzo | 2016-04-10