Zimowe notatki o wrażeniach z lata

Tłumaczenie: Maria Leśniewska
Wydawnictwo: Czuły Barbarzyńca
Zimnie zametki o letnih vpečatleniâh

"Zimowe notatki o wrażeniach z lata" (1863) to zbiorek błyskotliwych, ironicznych impresji z niezwykle ważnej dla kształtowania się filozofii i poglądów pisarza jego pierwszej podróży po Europie Zachodniej.

Po lekturze "Zimnije zamietki o letnich wpieczatlenijach" dochodzę do wniosku, że Dostojewski to król prześmiewców, przewodniczący loży szyderców. Eseje o paryskich mieszczanach można określić mianem brawurowych. Wydaje się, że o strasznych mieszczanach powiedziano już wszystko, a tu voila. Dostojewski, pomimo wewnętrznego żalu i mizoginii, miał przecież genialny zmysł obserwacji. Uwagi o groszoróbstwie, ograniczonych horyzontach tychże, czy też o tym jak rewolucyjne hasła "wolności, równości i braterstwa" wyglądają w praktyce, nadal aktualne, można je podlepić do współczesnych polskich mieszczan, i pasują jak ulał, tyle że może bez tego francuskiego glamour.

/SPROSTOWANIE: chodziło mi o mizantropię, a nie mizoginię; tak to jest jak się używa zbyt trudnych dla siebie słów;)/

Oczywiście: z czego się śmiejecie? sami z siebie się śmiejecie.

"Owszem, [mieszczuch francuski] jest nastraszony i zalękniony odrobinkę ale posumowawszy, powodzi mu się wspaniale. Chociaż sam siebie zwodzi,...

Olena | 2014-03-25
Przeczytana: 25 marca 2014

Dostojewski bywa wielki, ale niekoniecznie w małych formach literackich. Błyskotliwości nie wytropiłam, za to nudy szukać nie musiałam. Była wszechogarniająca.

Feanor | 2011-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2011

W kategorii Dostojewski zdecydowanie lżejsza pozycja, zresztą taki zamiar autora, jak dowiadujemy się już na poczatku. Relacja z podróży pisarza po Europie (głównie po Francji) silnie nasycona kpiarstwem i sarkazmem. Przyjemne do poczytania i pośmiania się, a obserwacja Dostojewskiego do przemyślenia.

marcyk8 | 2015-01-21
Przeczytana: 03 listopada 2014

Na pewno nie można traktować tej książeczki jako pełnoprawnej powieści Dostojewskiego. To raczej garść luźnych notatek (jak sam tytuł zresztą wskazuje), niezobowiązująca publicystyka. Rosyjski pisarz opisuje swoją pierwszą podróż do Europy Zachodniej, pozwalając sobie przy tym na mnóstwo rozmaitych dygresji i anegdot.

Na pewno może to być ciekawe dla kogoś, kto interesuje się XIX-wieczną Europą, a zwłaszcza ówczesnymi stosunkami Rosja-Zachód. Do tego, choć w tak swobodnej formie może nie uświadczymy przejawów geniuszu autora, to na pewno możemy podziwiać jego błyskotliwe poczucie humoru. Można przeczytać. choć to nic więcej jak tylko przyjemna ciekawostka.

Maciek | 2014-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2014

Jest to króciutka książeczka będąca notatkami Dostojewskiego z jego pierwszej zagranicznej podróży. Właściwie to autor pisze głównie o Francji, skupiając się na krytyce ówczesnego mieszczaństwa. Jest również kilka ciekawych stron o Londynie i jego nocnym życiu i kilka zdań o Italii. Odrobina ciekawych uwag o ludziach i trochę ówczesnych plotek - tak można by scharakteryzować tę pozycję. Lektura szybka, prosta i niewymagająca. Dla miłośników Dostojewskiego.

artdeco92 | 2011-09-01
Przeczytana: 06 września 2011

Tak właśnie - kpiarstwo tylko nie do końca wiadomo z czego, bo Dostojewski bardzo często wyrzeka się swoich wcześniejszych uwag, bagatelizuje prześmiewcze komentarze i karci się za niekończące się dygresje. Wszystko naturalnie z przymrużeniem oka i jakby niechcący. Powiem po prostu - to jedna z najnudniejszych książek, jakie czytałam. Od odłożenia uratowało ją jedynie to, że była jedynym ratunkiem od zwariowania z monotonii podróży. Tytuł obiecywał lepsze wrażenia, a skończyło się na coraz szybszym przerzucaniu kartek (bynajmniej nie z powodu wartkiej akcji). Nie, jak Dostojewski, to na pewno nie ta pozycja. Dwie, a nie jedna gwiazdka, tylko z szacunku dla twórcy.

Karminiano | 2016-08-21
Na półkach: 2016, Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 19 sierpnia 2016

Jest coś magicznego w tej książce. Nie wiem, czy wydanie czyni ją taką wspaniałą, czy może to jej zawartość... A może i to i to? W każdym razie - pozycja warta poznania, na wieczór, dwa, a może i więcej.
Błyskotliwa, ciekawa, zawiera kilka słusznych uwag.
Warta polecenia - więc polecam!

floe | 2016-03-14
Przeczytana: 14 marca 2016

najlepszy rozdział o bribri i ma biche. ale tak to sory dostoj, ciesz się, że stylówa cię ratuje

panmrl | 2015-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2015

Fiodor D. wspomina swoją pierwszą zagraniczną wycieczkę, ale że jest niepoprawnym gadułą, to szybko zbacza z tematu i zamiast opowiadać, gdzie był i co widział, w pociągu snuje rozważania nad rosyjską duszą, w Paryżu dissuje mieszczuchów i ich burżujskie konwenanse, a w Londynie obcina na ulicy sześcioletnie prostytutki. Przyjemny drobiazg.

september | 2016-11-25

dostojewski nie wymaga przedstawiania...
ten broszurowy wyrzut nie calkiem pasuje do jego naturalistycznego stylu.
mamy tu energiczna,wrecz ironiczna wedrowke autora po krajach europy zachodniej...