Sztuka pokoju

Tłumaczenie: Magdalena Zamorska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Power". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Helion
The Art of Peace
978-83-246-1154-6
Inne
Krzysiek

Książka mówiąca o życiu jako o fascynującej, ale pełnej wyzwań i niespodziewanych zakrętów ścieżce, na której trudno nie zbłądzić. Szukamy złotego środka, który pozwoli nam na pogodzenie ciała i umysłu, ofiarowując wyciszenie, równowagę i siłę, dzięki którym staniemy się wojownikami pokoju. Jeśli nie chcesz ścigać gnającego donikąd świata, a Twoim marzeniem jest zwolnienie tempa, wsłuchanie...

Szukamy złotego środka, który pozwoli nam na pogodzenie ciała i umysłu, ofiarowując wyciszenie, równowagę i siłę, dzięki którym staniemy się wojownikami pokoju. Jeśli nie chcesz ścigać gnającego donikąd świata, a Twoim marzeniem jest zwolnienie tempa, wsłuchanie się w siebie i innych ludzi, poznaj inspirujące nauki japońskiego O'Sensei.
Morihei Ueshiba był nie tylko twórcą japońskiej sztuki walki Aikido. Ofiarował on swym uczniom coś może nawet cenniejszego -- Sztukę pokoju. To wyzwalająca i twórcza metoda dyscyplinowania ciała i umysłu. Z jej pomocą nabierzesz biegłości w sztuce radzenia sobie z agresją oraz odnajdziesz drogę sprzyjającą rozwojowi nieustraszoności, mądrości i przyjaźni. Kontakty zawodowe, osiąganie zamierzonych celów, transakcje i interesy, interakcje z osobami nam bliskimi oraz zupełnie obcymi nabiorą nowego, pełnego i harmonijnego wymiaru.

"Lubię ludzi uduchowionych. Jeżeli chcecie się poświęcić pomaganiu innym, ulepszaniu świata, możecie zostać moimi uczniami. Jednak nie wolno Wam praktykować tej Ścieżki bez przekonania -- albo realizujecie ją w pełni, albo w ogóle."
Morihei Ueshiba

Spis treści:
Przedmowa (9)
I Morihei Ueshiba - apostoł sztuki pokoju (13)
II Sztuka wojny versus sztuka pokoju (43)
III Sztuka pokoju (55)

Morihei Ueshiba - legenda za życia, człowiek który, w efekcie swoich wojennych doświadczeń, otworzył przed światem ścieżkę aiki-do - Sztuki Pokoju. Postać niezwykła, żołnierz, rolnik, poszukiwacz mistycznych krain, w końcu twórca i mistrz nowej formy ćwiczeń jednoczących triadę ciało-umysł-dusza - stąd wstęp do książki zawierający jego biografię pochłania się szybko i nie bez zadziwienia.

Aikido jest sumą doświadczeń i poszukiwań jednego człowieka, pragnącego diametralnie odmienić nasz świat - w miejsce odpowiadania agresją na agresję wprowadza energię współczucia i miłości. Celem jest rozproszenie skierowanej w nas wrogiej siły bez skrzywdzenia atakującego, pozwolenie mu na zmęczenie się i przekształcenie negatywnej energii w spokój oraz osiągnięcie stanu refleksji, punktu w którym możliwy będzie dialog z niedawnym agresorem.

Sentencje mistrza to esencja, zbiór wskazówek i myśli do których zawsze chce się powracać. Słowom towarzyszą kaligrafie Morihei, nadając całości...

Ramon | 2013-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2013

Piękna książeczka. Pozostawia może niedosyt, nieco ponad sto stron, z których prawie połowa to biografia Ueshiby. Ale... prawda jest taka, że aikido to taka japońska ewangelia, zaś jego twórcę można nazwać apostołem pokoju. Tak więc cytaty z jego mów i pism można studiować całe życie. Jeśli więc ktoś przeczytał i czuje niedosyt - niech czyta kolejny raz. I kolejny. I kolejny.

Nie jest to książka, która napełnia umysł faktami czy historiami (raczej służy napełnianiu/otwieraniu serca). Chociaż w pamięci pozostanie kilka scen z życia Ueshiby (np. sensei czytający w myślach swoim przeciwnikom, modlący się z takim oddaniem, że nawet komary i muchy nie śmią mu przeszkadzać, czy wreszcie będący żywą tarczą, której kule się jednak nie imają).

Mógłbym w te fakty nie wierzyć, gdyby nie głębia myśli tego człowieka. Jest tak niezwykła, że nie ma co się dziwić niezwykłym czynom, których mógł dokonywać (jeszcze jeden: potrafił być tak ciężki, jak zechce, przez co mistrzowie sumo czy judo,...

Krzysiek | 2010-03-21
Przeczytana: 27 sierpnia 2009

Morihei Ueshiba to z pewnością postać nietuzinkowa. "Sztuka pokoju" to w znacznej części opowieść o życiu twórcy Aikido. Wiele historii jest niebywałych, sama zaś historia życia wskazuje jak powstawała filozofia stojąca za naukami ō-sensei (wielki nauczyciel - tak go też nazywano).

"Sztuka pokoju" jest książką o tym jak żyć, jak współgrać z naturą i innymi ludźmi. Sztuki walki są tutaj na drugim planie i są jedynie jednym z elementów praktykowania sztuki pokoju. Warta polecenia książka - niezależnie od zainteresowania samym Aikido.

Franciszek | 2016-04-05
Przeczytana: 04 kwietnia 2016

Jeśli ktoś chce zrozumieć filozofię kierującą Aikido to powinien tą książkę przeczytać.

Łukasz Faron | 2016-08-31
Rafał Pawlak | 2016-07-05