Płaskuda

Wydawnictwo: W.A.B.
978-83-7414-736-1
Kanarek

Z okładki: Wielorodzinna kamienica w małym miasteczku. Trzy związki. Sześć wyobrażeń udanego życia. Pod jedynką stare małżeństwo: niespełniona malarka i były prezenter telewizyjny, wydaje się, że na nic już nie czekają. Pod dwójką młoda para: autorka reportażu, który ma być przepustką do wielkiego świata, i przyczajony za nią inżynier budowlany. Pod trójką małżeństwo z trojgiem dzieci:...

Pod jedynką stare małżeństwo: niespełniona malarka i były prezenter telewizyjny, wydaje się, że na nic już nie czekają. Pod dwójką młoda para: autorka reportażu, który ma być przepustką do wielkiego świata, i przyczajony za nią inżynier budowlany. Pod trójką małżeństwo z trojgiem dzieci: nauczycielka muzyki, niegdyś pianistka i bezrobotny geodeta, który codziennie rano pakuje śniadanie i wychodzi z domu, jakby się nic nie zmieniło.
Powieść o pragnieniach, które oddzielają nas od świata i siebie nawzajem. Przejmująca, zapadająca w pamięć.

fiNka | 2014-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2014

Bardzo dziwna ksiazka. Bynajmniej nie chodzi o temat bo ten jest przejmujący ale o sposób w jaki ja napisano. Momentami nużąca i to bardzo, momentami hipnotyzująco wciągająca. Na pewno smutna, uświadamia jak ważne jest to aby ze sobą rozmawiać. I o tym co nas boli i o naszych pragnieniach, bo w pewnym momencie może być juz na wszystko za późno.

Mey-Mey | 2015-03-07
Przeczytana: 07 marca 2015

Brawa dla tych, którzy napisali i wydali książkę bez fabuły. Okropieństwo! Nie polecam!!!

Lenka | 2016-07-24
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 23 lipca 2016

Dziwna.
Nie do końca przeze mnie zrozumiała.
Nie wnosząca niczego do naszego życia.
Spodziewałam się czegoś lepszego.

marsilje | 2014-06-03
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: czerwiec 2014

Męcząca, nużąca, a przy tym hipnotycznie wciągająca książka o bardzo smutnych, bardzo samotnych ludziach, którzy żyją "tam i kiedyś". Pochłonięci wyobrażaniem sobie lepszego życia, przekonujący siebie, że na niczym im już nie zależy i osiągnęli spełnienie - żyją wyobcowani, oddaleni od siebie i od ludzi, którzy kiedyś byli im bliscy.
Męcząca i nużąca - to nie jest zarzut, choć tę krótką powieść czytałam prawie dwa tygodnie. To znużenie, odczuwane w czasie lektury, świetnie współgra z życiowym zmęczeniem bohaterów, z ich zapętlaniem się w swoich wyobrażeniach dobrego życia.

Kanarek | 2010-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2010

Rozczarowała mnie ta książka. Czytałam bardzo entuzjastyczne recenzje poprzedniej książki Pani Jagielskiej a i o Płaskudzie kilka bardzo zachęcających. Tymczasem jak dla mnie ta książka to żadna rewelacja. Sposób napisania jak dla mnie męczący, co chwilę musiałam się wracać o kilka kartek. Jedno co cenne w tej książce to przesłanie: jak własne pragnienia mogą nam przesłonić pragnienia drugiej osoby. To jak realizacja własnych marzeń oddala nas od bliskich. Jak ludzie, którzy się kochają przestają ze sobą rozmawiać, nie dzielą się tym co ważne, oddalają się od siebie z każdym dniem, żyją obok siebie. A przecież małżeństwo to wspólnota nie tylko majątku, ale tez marzeń , trosk i smutków. Jest w tej książce pogoń za marzeniami, smutek, poczucie beznadziejności, poczucie przegranego życia. W gruncie rzeczy smutna to książka.
Podsumowując: sama forma książki i styl jak dla mnie na minus; temat i prawdy w niej ukryte plus.

kasandra | 2014-09-11

Brakuje mi w tych ocenach słowa "ciężka" bo właśnie taka była ta książka ... ciężka

Klaudia Lewandowska | 2015-02-09
Przeczytana: 06 lutego 2015

Wprawiła mnie w mocno melancholijny nastrój - określiłabym tę książkę jako poetycko-brutalną. Opowieść o niespełnionych marzeniach ludzi z różnych środowisk, którzy zamieszkują rozlatującą się kamienicę w miejscu, które charakteryzuje przede wszsytkim spokój i... brak perspektyw.

Justyna | 2013-07-29
Przeczytana: 2013 rok

Niepokojąca.
Po pierwszych 30 stronach chciałam ją odłożyć, ale ''coś'' mi na to nie pozwalało.
Głębia intymności relacji między bohaterami potrafi zarówno mocno zaintrygować, jak i zniechęcić do tej książki.
Mieszane uczucia.

Dora Prusinski | 2013-09-11
Przeczytana: 10 czerwca 2013

Dziwna, niepokojąca, frustrująca, smutna, przejmująca, przeszywająca, rozczarowująca, zaskakująca. Dziwna.

inodi | 2015-12-26

W kilku wcześniejszych opiniach autorzy dość trafnie ujęli sedno sprawy. W skrócie? Bardzo dobra, a przy tym paskudna książka. Tak dobrze pokazuje problem, że aż przydusza do ziemi. I nie daje, nie daje nadziei. Gdyby powstała w latach 80' to przypuszczam, że teraz czytalibyśmy ją jako kultową. Na razie dotyka zbyt blisko - trudno się do niej zdystansować. Może za 10, 20 lat kolejni 30latkowie będą ją czytać, tak jak my teraz np.Emilię Plath z jej Szklanym kloszem?