Kapitan Blood. Powieść o korsarzach siedemnastego wieku

Okładka książki Kapitan Blood. Powieść o korsarzach siedemnastego wieku Rafael Sabatini
Okładka książki Kapitan Blood. Powieść o korsarzach siedemnastego wieku
Rafael Sabatini Wydawnictwo: ALFA Ekranizacje: Kapitan Blood (1935) powieść historyczna
powieść historyczna
Captain Blood
ALFA
1989-01-01
1989-01-01
Jerzy Pański
Ekranizacje:
Kapitan Blood (1935)
powieść angielska - 20 w.

XVII wiek. Okres rywalizacji morskiej między Anglią, Francją i Hiszpanią. W tle spory o charakterze politycznym i religijnym.

Wskutek nieszczęśliwego zbiegu okoliczności główny bohater zostaje piratem.

W książce są wszystkie elementy i wartości jakie powinna zawierać powieść przygodowa: szybka akcja, miłość, walka, honor, uczciwość, pieniądze, odwaga.

Ze względu na gatunek, książkę można w jakimś stopniu porównać do "Wyspy Skarbów", przy czym uważam że "Kapitan Blood" jest powieścią zdecydowanie lepszą choć miejscami nieco naiwną.

Wskutek nieszczęśliwego zbiegu okoliczności główny bohater zostaje piratem.

Ze względu na...

Ależ tutaj się dzieje! Akcja goni akcję, przygody Kapitana Blooda to idealny materiał na scenariusz filmowy, aż dziw bierze, że powieść doczekała się tylko jednej ekranizacji ( i to dość dawno, bo w 1935 roku),ekranizacji wyjątkowo udanej i bardzo wiernej książce, czego aktualnie się raczej nie praktykuje.
Charyzmatyczy główny bohater, jest niczym magnes, z tym małym defektem, że przyciąga do siebie zarówno ludzi, którzy przez lata są przy nim, jak i wszelkiej maści kłopoty; oraz z takim bonusem, że potrafi bez większego szwanku z nich wychodzić. Magnetyzm i charyzma głównego bohatera, dynamiczne tempo akcji powieści oraz spora doza poczucia humoru składa się na taką a nie inną ocenę.

Charyzmatyczy główny bohater, jest niczym magnes, z tym małym...

To bodaj pierwsze moje zetknięcie z powieścią marinistyczną i myślę, że nie ostatnie. "Kapitan..." to historia przygodowa z silnym wątkiem romansowym. Jest w niej wszystko, czego można oczekiwać od tego typu literatury: piraci, bitwy morskie, skarby, a przy tym piękne kobiety - zwłaszcza jedna, w której zakochał się główny bohater.
Książka razi momentami niedorzecznościami, z drugiej strony wciąga z uwagi na unikatowy klimat, którego na próżno szukać we współczesnych powieściach.

Książka razi momentami...

Nic nie jest czarne albo białe. A człowiek czasem postępuje tak, a nie inaczej z przymusu. Bardzo ciekawa książka, gorąco polecam wszystkim fanom piratów.

Bardzo przyjemna książka przygodowa. Co prawda czasami razi trochę groteskowość i głupota niektórych postaci. To opowieść, gdzie kapitan Blood jest badassem (aczkolwiek również gentlemanem z zasadami 😉) razem ze swoją załogą, a wszyscy ich przeciwnicy są źli do szpiku kości, nie panują nad sobą, postępują nierozważnie i kierują się nienawiścią. ;) Ale mimo wszystko nie mogłam się oderwać od tej historii, a to już jest ogromna zaleta. 😅

fajna czasem trochę nierealistyczna

fajna czasem trochę nierealistyczna

Świetnie napisana historia z wyrazistymi bohaterami, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji. Przenikliwość kapitana Blooda zadziwia, równie mocno jak głupota i bezmyślność jego przeciwników. Duży plus za dobrze napisane, mocne postaci kobiece, za nadanie bohaterkom osobowości i pozwolenie im na samodzielność. Bardzo dobra pozycja.

Jedna z ikonicznych książek moich nastoletnich lat, gdy żyło się marzeniami o dalekich morzach i niezwykłych przygodach - w czasach, gdy otaczający świat PRL był szary, a przede wszystkim nudny jak flaki z olejem...

A tu skrzy się wszystko, co może pociągać, a najbardziej: zew wolności niewolnika, który nie zawsze nim był.

W młodości nie byłem świadomy znaczenia irlandzkiego pochodzenia Blooda dla jego relacji z Anglikami. których statki łupił z aprobowaną przeze mnie ochotą....

W młodości nie byłem świadomy znaczenia...

Książka mojej młodości, do której jeszcze wiele razy wracałem. Świetnie osadzona historycznie akcja, zahaczająca o wielką politykę XVII wieku. Jest to książka o wolności, miłości, wojnie i przyjaźni. Książka pisana z perspektywy przyjaciela kapitana Blooda - Jeremiasza Pitta, sternika okrętowego. Obaj zostają wciągnięci w wir zdarzeń, na które nie mają wpływu - do czasu...

Zanim na morze wypłynęła Czarna Perła, królował tam już Kapitan Blood!

Zanim na morze wypłynęła Czarna Perła, królował tam już Kapitan Blood!

• Przygodowe
  • Marynistyka
  • Morskie opowieści
  • Przygodowa
  • Powieść historyczna

Rafael Sabatini Kapitan Blood. Powieść o korsarzach siedemnastego wieku Zobacz więcej