W ogrodzie pamięci

Okładka książki W ogrodzie pamięci
Joanna Olczak-Ronikier Wydawnictwo: Znak biografia, autobiografia, pamiętnik
360 str. 6 godz. 0 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2006-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2006-01-01
Liczba stron:
360
Czas czytania
6 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
8324002553
Tagi:
Nagroda literacka Nike
Inne
Średnia ocen

                7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Zeszyty Literackie nr 142 Anna Arno, Ewa Bieńkowska, Nicolas Bouvier, Andrzej Friszke, Jarosław Iwaszkiewicz, Maria Iwaszkiewicz, Wojciech Karpiński, Wojciech Kass, Claudio Magris, Czesław Miłosz, Piotr Mitzner, Paweł Muratow, Joanna Olczak-Ronikier, Redakcja kwartaln. Zeszyty Literackie, Joseph Roth, Tomasz Różycki, Adam Szczuciński, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Mariusz Wilk, Adam Zagajewski, Marek Zagańczyk, Szymon Żuchowski
Ocena 6,0
Zeszyty Litera... Anna Arno, Ewa Bień...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania, nr 1 / lipiec 2011 Joanna Bator, Anna Bikont, Jan Gondowicz, Irena Grudzińska-Gross, Michel Houellebecq, Maria Janion, Zbigniew Mikołejko, Joanna Olczak-Ronikier, Jacek Podsiadło, Maria Poprzęcka, Redakcja magazynu Książki, Janusz Rudnicki, Witold Szabłowski, Mariusz Szczygieł, Olga Tokarczuk, Joanna Tokarska-Bakir, Krzysztof Varga
Ocena 6,4
Książki. Magaz... Joanna Bator, Anna ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
335 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
4645
3414

Na półkach: , , , ,

"W ogrodzie pamięci" to piękna, wzruszająca, głęboka opowieść o kilku pokoleniach żydowskiej rodziny autorki. Czyta się ją jednym tchem, niczym najlepszą powieść.
Joanna Olczak-Ronikier w gawędziarski sposób przedstawia poszczególnych członków licznej familii, wśród których nie brakowało inteligentów, naukowców, wybitnych humanistów, artystów, kupców, przedsiębiorców, ale i różnych wywrotowców. Spośród tych ostatnich najbardziej zasłynął komunista Maksymilian Horwitz-Walecki, postać niezwykle dramatyczna, będąca jedną z wielu ofiar wyznawanej ideologii.

Szczególną uwagę w tej niezwykłej opowieści zwracają kobiety, zwłaszcza prababka Julia, która po przedwczesnej śmierci męża musiała sama wychowywać dziewięcioro dzieci. Zapewniła im wykształcenie, ciepły, ale wymagający dom, wpoiła szacunek dla nauki, miłość do ojczyzny oraz przywiązanie do rodzinnych tradycji.
To nie jedyna silna, wyemancypowana kobieta wśród przodków autorki.

W książce zwracają uwagę ujmujące opisy rodzinnych spotkań, wspólnych wakacji, wzajemnych relacji, które nie zawsze były idealne.
Przez barwne życie kilku pokoleń przewijają się znane postacie, m.in. Stanisław i Dagny Przybyszewscy, rodzina Stefana Żeromskiego, Janusz Korczak, Krzysztof Kamil Baczyński, Konstanty Ildefons Gałczyński...

Najbardziej dramatyczny jest okres drugiej wojny światowej, który autorka pamięta jako długą i pełną niebezpieczeństw tułaczkę. Podkreśla, że jej rodzina miała szczęście do ludzi, którzy decydowali się na ukrywanie Żydów z narażeniem własnego życia. Nie zawsze udawało się unikać szmalcowników, jednak rodzinny majątek kilka razy uratował ukrywających się przed denuncjacją.

Wojna była dla autorki i jej bliskich tak dramatycznym przeżyciem, że przez wiele lat nie wracali oni do niej w opowieściach i rozmowach. Woleli wspominać lepsze, przedwojenne czasy. Nieraz te wspomnienia ratowały przed pogrążeniem się w rozpaczy, gdyż komunistyczna rzeczywistość nie szczędziła rodzinie ciosów.

Ogród pamięci Joanny Olczak-Ronikier zachwyca barwnymi wspomnieniami i stroną graficzną - dużo tu archiwalnych zdjęć i kopii dokumentów, które ocalały z pożogi.
Warto wejść do tego ogrodu i zanurzyć się w jego bogactwie. To niezapomniana, cenna lektura.

"W ogrodzie pamięci" to piękna, wzruszająca, głęboka opowieść o kilku pokoleniach żydowskiej rodziny autorki. Czyta się ją jednym tchem, niczym najlepszą powieść.
Joanna Olczak-Ronikier w gawędziarski sposób przedstawia poszczególnych członków licznej familii, wśród których nie brakowało inteligentów, naukowców, wybitnych humanistów, artystów, kupców, przedsiębiorców, ale...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    916
  • Chcę przeczytać
    910
  • Posiadam
    196
  • Ulubione
    68
  • Chcę w prezencie
    17
  • Nike
    15
  • Z biblioteki
    11
  • Teraz czytam
    11
  • 2012
    9
  • NIKE
    9

Cytaty

Więcej
Joanna Olczak-Ronikier W ogrodzie pamięci Zobacz więcej
Joanna Olczak-Ronikier W ogrodzie pamięci Zobacz więcej
Joanna Olczak-Ronikier W ogrodzie pamięci Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także