Okładka książki W ogrodzie pamięci

83-240-0255-3
Nagroda literacka Nike
typ
papier
7,85 (327 ocen i 36 opinii)

Opis książki

Bohaterami tej "prywatnej" historii z Historią w tle są najbliżsi krewni autorki: babka, rodzeństwo babki, ciotki, wujowie i kuzyni. Zasymilowani Żydzi - polscy inteligenci. Pracowici pozytywiści, którzy za swoje główne zadanie uznali służbę narodowi. Romantyczni szaleńcy, którzy uwierzyli, że można dźwignąć z posad bryłę świata. Jedni i drudzy znaleźli się później w diabelskich trybach totalitaryzmów: komunistycznego i hitlerowskiego.

Tak wnikliwie narysowanych, plastycznych postaci nie znajdziesz dziś, Drogi Czytelniku, w żadnej współczesnej powieści. Najbardziej utalentowany scenarzysta nie stworzyłby równie zaskakujących sytuacji. Tylko życie tak dramatycznie układa i splata ludzkie losy.

Joanna Olczak-Ronikier miała niezwykłą rodzinę. I szczęście, bo jej rodzina pozostawiła mnóstwo przekazów historycznych, notatek, ustnych relacji. Autorka scenariusza serialu teatralnego i filmowego "Z biegiem lat, z biegiem dni" oraz bestsellerów "Piwnica pod Baranami" i "Piotr" dzięki zachowanym źródłom i własnemu talentowi narracyjnemu stworzyła opowieść niezwykłą. Wyłania się z niej cały nasz szalony XX wiek, pełen wielkich nadziei i najgłębszych klęsk.

A także nadziei, jaką niesie pamięć ocalona.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Edyta | 2014-09-17
Przeczytana: sierpień 2014

Książka pełna wspomnień. Jest to przekrój historii nie tylko rodzinnych Joanny Olczak-Ronikier z domu Mortkowicz, ale także przekrój dziejów państwa Polskiego poprzez zabory, niepodległą Polskę międzywojenną, okrutną II wojnę światową, aż po czasy komunistycznego terroru.
Autorka nie wybiela faktów, nie każdym przodkiem mogła się poszczycić, niektóre postaci, czy poglądy członków rodziny są wręcz kontrowersyjne, ale osoba samej Joanny Olczak, współzałożycielki Piwnicy pod Baranami która w swoim życiu tak wiele przeżyła (Holocaust) i tak dużo ciekawych ludzi spotkała (była m.in. małą pacjentką Janusza Korczaka)zasługuje na zapoznanie się z jej historią. Wspomnienia wzbogacone licznymi fotografiami, dokumentami, listami...polecam!

zoso | 2014-04-06
Przeczytana: 05 kwietnia 2014

Piękna historia.Piękna historia opowiedziana w piękny i interesujący sposób.Autorka przedstawia nam tutaj dzieje swojej rodziny od strony matki,posiłkując się wspomnieniami swoich bliskich i bogatą,zachowaną dokumentacją od połowy XIX w. aż po czasy nam współczesne.Jest to historia dosyć zamożnej rodziny,pochodzenia żydowskiego,która swój los związała z Polską.Tak jak pogmatwana była historia naszego kraju,tak i pogmatwane bywają losy bohaterów opisane przez autorkę.Ponieważ seniorzy rodu zbudowali swoje "gniazdo" w Warszawie,toteż,głównie losy mieszkańców tego miasta przedstawione są w tej opowieści.Mamy więc Warszawę pod zaborem rosyjskim,w czasie pierwszej wojny światowej,po odzyskaniu niepodległości i w czasie drugiej wojny.A ponieważ cechą szczególną dawnych rodzin była wielodzietność toteż autorka miała o kim pisać.Ale chciałbym uspokoić,mimo mnogości bohaterów,dzięki przejrzystej formie opowieści,przy uważnym czytaniu nie tracimy wątków.Wśród postaci mamy tutaj...

Ach, żebym ja miała taka rodzinę! Rewolucjoniści, poeci, buntownicy i kochane ciocie, które bywały na wspaniałych balach i jeździły do wód. Cudownie przechowana pamięć, zaklęta w fotografiach. Twarze, których nie mogłam zapomnieć. Losy niby ludzkie, zwyczajne, ale ileż w nich liryki, charyzmy,tajemnicy...Zasłużona Nike i wspaniała książka, nie tylko dla kolekcjonerów rodzinnych anegdot i pamiątek. Pełna uroku, nieprzewidywalna i bogata jak życie.

Anna | 2012-04-12

Wspaniała:}Często wracam do tej książki

Sayuri | 2013-08-15

Pierwsze na co zwraca się uwagę, to ładne wydanie z licznymi zdjęciami. Właściwie to najpierw przewertowałam sobie wszystkie strony żeby obejrzeć te czarno- białe portrety. A patrząc na okładkę, aż chce się wysłuchać opowieści tych kobiet. Sama autorka pisze o tym zdjęciu: "Jest w tym idyllicznym obrazku coś metafizycznego. Okruch życia, który zastygł na zawsze, jak w kropli żywicy. Rozpędzony czas na chwilę stanął w miejscu". Ta dziewczynka to sama autorka w dzieciństwie, po lewej stronie mamy jej babcię Janinę Mortkowiczową i jej siostrę Różę Hilsum w roku 1938.

Historię zaczyna przywoływać z bardzo dawna bo około roku 1844 aż do czasów współczesnych. Jej rodzina to zasymilowani Żydzi. Choć bardzo liczna to doskonale wykształcona i wychowana. Mamy tu cały wachlarz bogatych osobowości- lekarkę, prawnika, poetę, rewolucjonistę, wydawcę. Każdy inny i każdy z bagażem doświadczeń bo przyszło im żyć w pogmatwanych czasach.
Nie ma sensu przywoływać tutaj wszystkich członków rodziny...

Bożena | 2010-11-14

Cudowna książka napisana przepięknym językiem. Niesamowite jak w jednej rodzinie odbiły się losy całej Europy - rewolucje, wojny, ale i cudowne lata rozwoju i działalności intelektualnej. Jak wiele znanym postaci pojawia się na kartach tej książki, chociażby mała Róża Luksemburg wbiegająca do kuchni Horowitzów...

książek: 1930
Bagienka | 2015-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2015

Książka wybitna, wciągająca i do bólu prawdziwa, polecam.

Agata_Adelajda | 2014-01-14

W ogrodzie pamięci to książka o niezwykłej rodzinie, pełnej ludzi z pasją, świetnie wykształconych, niesamowicie inteligentnych. Joanna Olczak-Ronikier, pisarka, współzałożycielka kultowej Piwnicy pod Baranami z ciepłem opisuje losy swojej niezwykłej rodziny. Jest bowiem wnuczką Jakuba Mortkowicza (przedwojennego drukarza i księgarza) i Janiny Mortkowiczowej (pisarki i tłumaczki), córka Hanny Mortkowicz-Olczakowej (poetki i pisarki). Jak widać postacie same się prosiły o spisanie wspomnień.
We wspomnieniach przewijają się także kuzyni, kuzynki, ciotki, takie jak Karolina, Stefania czy Flora Beylin, oraz Stanisław Horwitz, a także inni członkowie rodziny aż po dzień dzisiejszy.
O Jakubie Mortkowiczu pisze "gdzie dziś można spotkać taki ideał? (...) Gdzie szukać dwudziestoparolatka, który skończył studia za granicą, zna płynnie cztery języki, ma dobry zawód, intelektualne i artystyczne zainteresowania, potrzebę społecznego zaangażowania, jest uczciwy i bezinteresowny, a do tego...

Eniutek | 2011-12-22
Przeczytana: 20 grudnia 2011

Piękne rodzinne wspomnienia. Autorka książki zadbała o to ,by członkowie rodziny stali nam się bliscy. Byśmy przeżywali z nimi wzloty i upadki. Książka jest ilustrowana starymi, klimatycznymi fotografiami.
Czyta się ją bardzo miło i przyjemnie. Czas spędzony nad tą powieścią to czysta przyjemność dla oczu i duszy.

Edrisan | 2014-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2014

Przejmująca lektura. Jak trudny i tragiczny jest los człowieka rzuconego w wir historii (wiem, banał, ale jeśli dotyczy konkretnych ludzi, to jest to przejmujący banał), jak trudne i często niesprawiedliwe było życie ludzi żydowskiego pochodzenia w Polsce. Warto zajrzeć w tą nieznaną kartę życia.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Na półkach
Kalendarium literackie
  • Robin Hobb
    63. rocznica
    urodzin
    Człowiek jest jeszcze bardziej samotny, jeśli wie, że gdzieś tam w świecie dobrze się wiedzie bez niego, przyjaciołom i rodzinie.
  • Mike Resnick
    73. rocznica
    urodzin
    - Nazwij mnie jeszcze raz TOTAM, a piekło zamarznie, zanim znajdę ci te dane - ostrzegł komputer.
  • Howard Pyle
    162. rocznica
    urodzin
    Kiedy byłem zamożny, przyjaciele przechwalali się przy moim stole, jak to mnie kochają. Ale gdy dąb pada w lesie, horda świń ucieka, aby jej nie przygniotło.
  • Julian Przyboś
    114. rocznica
  • Tadeusz Manteuffel
    113. rocznica
  • Gregg Olsen
    56. rocznica
    urodzin
    Żaden człowiek, a przede wszystkim żaden nastolatek, nie jest normalny ani się taki nie czuje. Każdy nosi coś w rodzaju maski, która nie pozwala ludziom dostrzec tego, co – albo kto – pod nią się kryje.
  • Janusz Sławiński
    81. rocznica
  • Teodor Parnicki
    107. rocznica
    urodzin
    Mówicie: temu a temu należy się miano dostojne prawdy dziejowej, tamtemu zaś miano też wprawdzie dostojne, przecież dostojnością odmiennego rodzaju: oto zmyślenia poetyckiego. Przeczę. Poezja różni się od historii formą, nie zaś tym, że jedna z dwu opowieści bliższa jest prawdy dziejowej, druga zaś... pokaż więcej
  • Yū Watase
    45. rocznica
  • Albert Espinosa
    42. rocznica
    urodzin
    Czy mogłem tak za nią tęsknić, jeśli jej nie znałem? Istota ludzka jest pełna magii, nie do opisania. Czułem coś wyjątkowego, kiedy wracałem do niej w myślach.
  • Klaus Hagerup
    69. rocznica
    urodzin
    Po raz pierwszy w życiu zrozumiałem, czym jest książka. Książka to magiczny świat, pełen malutkich znaczków, które potrafią ożywić zmarłych, a żywym zapewnić życie wieczne
    (s. 146).
  • Jan Dobraczyński
    21. rocznica
    śmierci
  • Anna Achmatowa
    49. rocznica
    śmierci
    Requiem, Epilog I Doświadczyłam, jak twarz się zapada, Jak strach nagle wyziera spod powiek, Jak na twarzy cierpienie układa Twarde linie pismem klinowym, Jak się włosy z brązowych i czarnych Spopielałe, srebrne nagle stają, Uśmiech więdnie na pokornych wargach, Lęk się w każdym półuśmiechu czai. J... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku