Lubimyczytać.pl to:

83-240-0255-3
Nagroda literacka Nike
typ
papier
7.81 (282 ocen i 32 opinie)

Opis książki

Bohaterami tej "prywatnej" historii z Historią w tle są najbliżsi krewni autorki: babka, rodzeństwo babki, ciotki, wujowie i kuzyni. Zasymilowani Żydzi - polscy inteligenci. Pracowici pozytywiści, którzy za swoje główne zadanie uznali służbę narodowi. Romantyczni szaleńcy, którzy uwierzyli, że można dźwignąć z posad bryłę świata. Jedni i drudzy znaleźli się później w diabelskich trybach totalitaryzmów: komunistycznego i hitlerowskiego.

Tak wnikliwie narysowanych, plastycznych postaci nie znajdziesz dziś, Drogi Czytelniku, w żadnej współczesnej powieści. Najbardziej utalentowany scenarzysta nie stworzyłby równie zaskakujących sytuacji. Tylko życie tak dramatycznie układa i splata ludzkie losy.

Joanna Olczak-Ronikier miała niezwykłą rodzinę. I szczęście, bo jej rodzina pozostawiła mnóstwo przekazów historycznych, notatek, ustnych relacji. Autorka scenariusza serialu teatralnego i filmowego "Z biegiem lat, z biegiem dni" oraz bestsellerów "Piwnica pod Baranami" i "Piotr" dzięki zachowanym źródłom i własnemu talentowi narracyjnemu stworzyła opowieść niezwykłą. Wyłania się z niej cały nasz szalony XX wiek, pełen wielkich nadziei i najgłębszych klęsk.

A także nadziei, jaką niesie pamięć ocalona.

Inne wydania

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników

Ach, żebym ja miała taka rodzinę! Rewolucjoniści, poeci, buntownicy i kochane ciocie, które bywały na wspaniałych balach i jeździły do wód. Cudownie przechowana pamięć, zaklęta w fotografiach. Twarze, których nie mogłam zapomnieć. Losy niby ludzkie, zwyczajne, ale ileż w nich liryki, charyzmy,tajemnicy...Zasłużona Nike i wspaniała książka, nie tylko dla kolekcjonerów rodzinnych anegdot i pamiątek. Pełna uroku, nieprzewidywalna i bogata jak życie.

zoso | 2014-04-06
Przeczytana: 05 kwietnia 2014

Piękna historia.Piękna historia opowiedziana w piękny i interesujący sposób.Autorka przedstawia nam tutaj dzieje swojej rodziny od strony matki,posiłkując się wspomnieniami swoich bliskich i bogatą,zachowaną dokumentacją od połowy XIX w. aż po czasy nam współczesne.Jest to historia dosyć zamożnej rodziny,pochodzenia żydowskiego,która swój los związała z Polską.Tak jak pogmatwana była historia naszego kraju,tak i pogmatwane bywają losy bohaterów opisane przez autorkę.Ponieważ seniorzy rodu zbudowali swoje "gniazdo" w Warszawie,toteż,głównie losy mieszkańców tego miasta przedstawione są w tej opowieści.Mamy więc Warszawę pod zaborem rosyjskim,w czasie pierwszej wojny światowej,po odzyskaniu niepodległości i w czasie drugiej wojny.A ponieważ cechą szczególną dawnych rodzin była wielodzietność toteż autorka miała o kim pisać.Ale chciałbym uspokoić,mimo mnogości bohaterów,dzięki przejrzystej formie opowieści,przy uważnym czytaniu nie tracimy wątków.Wśród postaci mamy tutaj kupców...

Anna | 2012-04-12

Wspaniała:}Często wracam do tej książki

Agata_Adelajda | 2014-01-14

W ogrodzie pamięci to książka o niezwykłej rodzinie, pełnej ludzi z pasją, świetnie wykształconych, niesamowicie inteligentnych. Joanna Olczak-Ronikier, pisarka, współzałożycielka kultowej Piwnicy pod Baranami z ciepłem opisuje losy swojej niezwykłej rodziny. Jest bowiem wnuczką Jakuba Mortkowicza (przedwojennego drukarza i księgarza) i Janiny Mortkowiczowej (pisarki i tłumaczki), córka Hanny Mortkowicz-Olczakowej (poetki i pisarki). Jak widać postacie same się prosiły o spisanie wspomnień.
We wspomnieniach przewijają się także kuzyni, kuzynki, ciotki, takie jak Karolina, Stefania czy Flora Beylin, oraz Stanisław Horwitz, a także inni członkowie rodziny aż po dzień dzisiejszy.
O Jakubie Mortkowiczu pisze "gdzie dziś można spotkać taki ideał? (...) Gdzie szukać dwudziestoparolatka, który skończył studia za granicą, zna płynnie cztery języki, ma dobry zawód, intelektualne i artystyczne zainteresowania, potrzebę społecznego zaangażowania, jest uczciwy i bezinteresowny, a do tego jeszcze...

Agnieszka | 2013-08-15
Na półkach: Wojna, 2013, Przeczytane

Pierwsze na co zwraca się uwagę, to ładne wydanie z licznymi zdjęciami. Właściwie to najpierw przewertowałam sobie wszystkie strony żeby obejrzeć te czarno- białe portrety. A patrząc na okładkę, aż chce się wysłuchać opowieści tych kobiet. Sama autorka pisze o tym zdjęciu: "Jest w tym idyllicznym obrazku coś metafizycznego. Okruch życia, który zastygł na zawsze, jak w kropli żywicy. Rozpędzony czas na chwilę stanął w miejscu". Ta dziewczynka to sama autorka w dzieciństwie, po lewej stronie mamy jej babcię Janinę Mortkowiczową i jej siostrę Różę Hilsum w roku 1938.

Historię zaczyna przywoływać z bardzo dawna bo około roku 1844 aż do czasów współczesnych. Jej rodzina to zasymilowani Żydzi. Choć bardzo liczna to doskonale wykształcona i wychowana. Mamy tu cały wachlarz bogatych osobowości- lekarkę, prawnika, poetę, rewolucjonistę, wydawcę. Każdy inny i każdy z bagażem doświadczeń bo przyszło im żyć w pogmatwanych czasach.
Nie ma sensu przywoływać tutaj wszystkich członków rodziny Joann...

Eniutek | 2011-12-22
Przeczytana: 20 grudnia 2011

Piękne rodzinne wspomnienia. Autorka książki zadbała o to ,by członkowie rodziny stali nam się bliscy. Byśmy przeżywali z nimi wzloty i upadki. Książka jest ilustrowana starymi, klimatycznymi fotografiami.
Czyta się ją bardzo miło i przyjemnie. Czas spędzony nad tą powieścią to czysta przyjemność dla oczu i duszy.

Bożena | 2010-11-14

Cudowna książka napisana przepięknym językiem. Niesamowite jak w jednej rodzinie odbiły się losy całej Europy - rewolucje, wojny, ale i cudowne lata rozwoju i działalności intelektualnej. Jak wiele znanym postaci pojawia się na kartach tej książki, chociażby mała Róża Luksemburg wbiegająca do kuchni Horowitzów...

nikozja | 2012-04-06
Przeczytana: 2012 rok

Jak dla mnie ta książka stanowi obowiązkową pozycję dla każdego miłośnika historii. Barwne postacie, niesamowite zawiłości życiowe, znajomości członków rodziny autorki z wybitnymi postaciami ubiegłego wieku (Baczyński, Lenin, Picasso, Tuwim, Staff...) zachwycają na każdej stronie. Choć w zwyczaju nie mam pożyczać z biblioteki pierwszej lepszej książki, to akurat ta, zgarnięta w pośpiechu, żeby mieć coś do czytania ujęła mnie całkowicie. Polecam wszystkim bez wyjątku

bernadeta1233 | 2013-09-27
Przeczytana: 27 września 2013

Joanna Olczak Ronikier napisała znakomitą książkę o swoich korzeniach. Nie sposób się od niej oderwać, aż do ostatniej strony. Takie połączenie biografii, historii, przygody, dramatu, komedii przypieczętowane znakomitą polszczyzną.
Ksiażka pięknie wydana, taka niecodzienna. Zawartość kapitalnie zapowiada, a zarazem podsumowuje zdjęcie na okładce: dystyngowane panie nie z tej epoki, szczęśliwe i spełnione.

Paula | 2012-10-10
Przeczytana: 06 września 2012

W swojej książce "W ogrodzie pamięci" Joanna Olczak - Ronikier stworzyła wyjątkowy, bardzo przejmujący i niezwykle dokładny portret swojej rodziny ze strony matki. Ojca, Tadeusza Olczaka nie znała prawie wcale, natomiast rodzina mamy była jej przez całe życie bardzo bliska i to na jej historii skupia się w tej książce. Głównymi bohaterami tej książki stają się więc kolejni przodkowie wywodzący się z rodu Horwitzów. Jak się okazuje, podążając szlakiem wyznaczonym nam przez autorkę, poznajemy niemal wszystkich członków jej rodziny od strony matki, Hanny Mortkowicz, która była jedyną córką Janiny z Horwitzów i Jakuba Mortkowicza, zasłużonych w krzewieniu polskości i polskiej literatury właścicieli warszawskiej księgarni i wydawnictwa, które współpracowało i drukowało m.in. dzieła Żeromskiego, Dąbrowskiej, Tuwima czy Leśmiana.

W swoich i nie tylko swoich wspomnieniach i opisach rodziny, Joanna Olczak - Ronikier wraca aż do roku 1844, kiedy to w Wiedniu przyszedł na świat jej pradziadek...

Załóż konto za darmo!

76. rocznica
  • Jerzy Stuhr
    67. rocznica
    urodzin
    Aktorstwo to nic innego jak umiejętność zapamiętywania w sobie pewnych stanów nerwowych i odtwarzania ich na zawołanie.
  • Ryszard Henryk Kordek
    93. rocznica
  • Alexandra Adornetto
    22. rocznica
    urodzin
    Niektórzy mówią, że i tak nie mamy wpływu na to w kim się zakochujemy - to miłość wybiera nas. Zdarza się i tak, że oddajemy serce komuś, kto jest zupełnym zaprzeczeniem tego, czego - jak nam się wydawało - szukaliśmy w drugim człowieku.
  • Jesper Juul
    66. rocznica
    urodzin
    Pochwała nie buduje u dziecka poczucia własnej wartości. Jeśli rodzice i otoczenie zachowują się tak, jakbyś był mistrzem świata we wszystkim, to kiedy znajdziesz się w prawdziwym świecie możesz doznać szoku. Bo tam przecież znajduje się mnóstwo innych mistrzów świata. Nagle otacza cię tłum ludzi, którzy w swoich rodzinach byli numerem jeden. Rodzice, którzy w ten sposób hodują dzieci, oddają im niedźwiedzią przysługę, bo one później nie potrafią zaakceptować, że życie może sprawiać ból, że człowiek może być rozczarowany i zły. Są jak pianiści, którzy w fortepianie akceptują tylko białe klawisze. To straszna sytuacja, która czyni z dzieci uczuciowe kaleki. Wielu dorosłych, którzy wychowywali się w takich rodzinach, sądzi, że powinni się rozwieść, gdy tylko w małżeństwie pojawią się pierwsze konflikty.
  • Philip Carlo
    65. rocznica
  • Thor Heyerdahl
    12. rocznica
    śmierci
    Nie widzę niczego, co byśmy mogli otrzymać od nich w zamian. (...) Jednakże - powiedział nagle donośnie szef, z ironicznym błyskiem w oku - odwaga i przedsiębiorczość mają również swoją wartość. Pułkowniku Lewis, niech pan im da to wyposażenie!

Znajdź nas na Facebooku