Okładka książki W ogrodzie pamięci

83-240-0255-3
Nagroda literacka Nike
typ
papier
7,86 (322 ocen i 36 opinii)

Opis książki

Bohaterami tej "prywatnej" historii z Historią w tle są najbliżsi krewni autorki: babka, rodzeństwo babki, ciotki, wujowie i kuzyni. Zasymilowani Żydzi - polscy inteligenci. Pracowici pozytywiści, którzy za swoje główne zadanie uznali służbę narodowi. Romantyczni szaleńcy, którzy uwierzyli, że można dźwignąć z posad bryłę świata. Jedni i drudzy znaleźli się później w diabelskich trybach totalitaryzmów: komunistycznego i hitlerowskiego.

Tak wnikliwie narysowanych, plastycznych postaci nie znajdziesz dziś, Drogi Czytelniku, w żadnej współczesnej powieści. Najbardziej utalentowany scenarzysta nie stworzyłby równie zaskakujących sytuacji. Tylko życie tak dramatycznie układa i splata ludzkie losy.

Joanna Olczak-Ronikier miała niezwykłą rodzinę. I szczęście, bo jej rodzina pozostawiła mnóstwo przekazów historycznych, notatek, ustnych relacji. Autorka scenariusza serialu teatralnego i filmowego "Z biegiem lat, z biegiem dni" oraz bestsellerów "Piwnica pod Baranami" i "Piotr" dzięki zachowanym źródłom i własnemu talentowi narracyjnemu stworzyła opowieść niezwykłą. Wyłania się z niej cały nasz szalony XX wiek, pełen wielkich nadziei i najgłębszych klęsk.

A także nadziei, jaką niesie pamięć ocalona.

Gdzie kupić?

Polecamy

Opinie czytelników
Edyta | 2014-09-17
Przeczytana: sierpień 2014

Książka pełna wspomnień. Jest to przekrój historii nie tylko rodzinnych Joanny Olczak-Ronikier z domu Mortkowicz, ale także przekrój dziejów państwa Polskiego poprzez zabory, niepodległą Polskę międzywojenną, okrutną II wojnę światową, aż po czasy komunistycznego terroru.
Autorka nie wybiela faktów, nie każdym przodkiem mogła się poszczycić, niektóre postaci, czy poglądy członków rodziny są wręcz kontrowersyjne, ale osoba samej Joanny Olczak, współzałożycielki Piwnicy pod Baranami która w swoim życiu tak wiele przeżyła (Holocaust) i tak dużo ciekawych ludzi spotkała (była m.in. małą pacjentką Janusza Korczaka)zasługuje na zapoznanie się z jej historią. Wspomnienia wzbogacone licznymi fotografiami, dokumentami, listami...polecam!

Ach, żebym ja miała taka rodzinę! Rewolucjoniści, poeci, buntownicy i kochane ciocie, które bywały na wspaniałych balach i jeździły do wód. Cudownie przechowana pamięć, zaklęta w fotografiach. Twarze, których nie mogłam zapomnieć. Losy niby ludzkie, zwyczajne, ale ileż w nich liryki, charyzmy,tajemnicy...Zasłużona Nike i wspaniała książka, nie tylko dla kolekcjonerów rodzinnych anegdot i pamiątek. Pełna uroku, nieprzewidywalna i bogata jak życie.

zoso | 2014-04-06
Przeczytana: 05 kwietnia 2014

Piękna historia.Piękna historia opowiedziana w piękny i interesujący sposób.Autorka przedstawia nam tutaj dzieje swojej rodziny od strony matki,posiłkując się wspomnieniami swoich bliskich i bogatą,zachowaną dokumentacją od połowy XIX w. aż po czasy nam współczesne.Jest to historia dosyć zamożnej rodziny,pochodzenia żydowskiego,która swój los związała z Polską.Tak jak pogmatwana była historia naszego kraju,tak i pogmatwane bywają losy bohaterów opisane przez autorkę.Ponieważ seniorzy rodu zbudowali swoje "gniazdo" w Warszawie,toteż,głównie losy mieszkańców tego miasta przedstawione są w tej opowieści.Mamy więc Warszawę pod zaborem rosyjskim,w czasie pierwszej wojny światowej,po odzyskaniu niepodległości i w czasie drugiej wojny.A ponieważ cechą szczególną dawnych rodzin była wielodzietność toteż autorka miała o kim pisać.Ale chciałbym uspokoić,mimo mnogości bohaterów,dzięki przejrzystej formie opowieści,przy uważnym czytaniu nie tracimy wątków.Wśród postaci mamy tutaj kupców...

Anna | 2012-04-12

Wspaniała:}Często wracam do tej książki

Agnieszka | 2013-08-15

Pierwsze na co zwraca się uwagę, to ładne wydanie z licznymi zdjęciami. Właściwie to najpierw przewertowałam sobie wszystkie strony żeby obejrzeć te czarno- białe portrety. A patrząc na okładkę, aż chce się wysłuchać opowieści tych kobiet. Sama autorka pisze o tym zdjęciu: "Jest w tym idyllicznym obrazku coś metafizycznego. Okruch życia, który zastygł na zawsze, jak w kropli żywicy. Rozpędzony czas na chwilę stanął w miejscu". Ta dziewczynka to sama autorka w dzieciństwie, po lewej stronie mamy jej babcię Janinę Mortkowiczową i jej siostrę Różę Hilsum w roku 1938.

Historię zaczyna przywoływać z bardzo dawna bo około roku 1844 aż do czasów współczesnych. Jej rodzina to zasymilowani Żydzi. Choć bardzo liczna to doskonale wykształcona i wychowana. Mamy tu cały wachlarz bogatych osobowości- lekarkę, prawnika, poetę, rewolucjonistę, wydawcę. Każdy inny i każdy z bagażem doświadczeń bo przyszło im żyć w pogmatwanych czasach.
Nie ma sensu przywoływać tutaj wszystkich członków rod...

Bożena | 2010-11-14

Cudowna książka napisana przepięknym językiem. Niesamowite jak w jednej rodzinie odbiły się losy całej Europy - rewolucje, wojny, ale i cudowne lata rozwoju i działalności intelektualnej. Jak wiele znanym postaci pojawia się na kartach tej książki, chociażby mała Róża Luksemburg wbiegająca do kuchni Horowitzów...

Agata_Adelajda | 2014-01-14

W ogrodzie pamięci to książka o niezwykłej rodzinie, pełnej ludzi z pasją, świetnie wykształconych, niesamowicie inteligentnych. Joanna Olczak-Ronikier, pisarka, współzałożycielka kultowej Piwnicy pod Baranami z ciepłem opisuje losy swojej niezwykłej rodziny. Jest bowiem wnuczką Jakuba Mortkowicza (przedwojennego drukarza i księgarza) i Janiny Mortkowiczowej (pisarki i tłumaczki), córka Hanny Mortkowicz-Olczakowej (poetki i pisarki). Jak widać postacie same się prosiły o spisanie wspomnień.
We wspomnieniach przewijają się także kuzyni, kuzynki, ciotki, takie jak Karolina, Stefania czy Flora Beylin, oraz Stanisław Horwitz, a także inni członkowie rodziny aż po dzień dzisiejszy.
O Jakubie Mortkowiczu pisze "gdzie dziś można spotkać taki ideał? (...) Gdzie szukać dwudziestoparolatka, który skończył studia za granicą, zna płynnie cztery języki, ma dobry zawód, intelektualne i artystyczne zainteresowania, potrzebę społecznego zaangażowania, jest uczciwy i bezinteresowny, a do tego jeszcze...

Eniutek | 2011-12-22
Przeczytana: 20 grudnia 2011

Piękne rodzinne wspomnienia. Autorka książki zadbała o to ,by członkowie rodziny stali nam się bliscy. Byśmy przeżywali z nimi wzloty i upadki. Książka jest ilustrowana starymi, klimatycznymi fotografiami.
Czyta się ją bardzo miło i przyjemnie. Czas spędzony nad tą powieścią to czysta przyjemność dla oczu i duszy.

nikozja | 2012-04-06
Przeczytana: 2012 rok

Jak dla mnie ta książka stanowi obowiązkową pozycję dla każdego miłośnika historii. Barwne postacie, niesamowite zawiłości życiowe, znajomości członków rodziny autorki z wybitnymi postaciami ubiegłego wieku (Baczyński, Lenin, Picasso, Tuwim, Staff...) zachwycają na każdej stronie. Choć w zwyczaju nie mam pożyczać z biblioteki pierwszej lepszej książki, to akurat ta, zgarnięta w pośpiechu, żeby mieć coś do czytania ujęła mnie całkowicie. Polecam wszystkim bez wyjątku

bernadeta1233 | 2013-09-27
Przeczytana: 27 września 2013

Joanna Olczak Ronikier napisała znakomitą książkę o swoich korzeniach. Nie sposób się od niej oderwać, aż do ostatniej strony. Takie połączenie biografii, historii, przygody, dramatu, komedii przypieczętowane znakomitą polszczyzną.
Ksiażka pięknie wydana, taka niecodzienna. Zawartość kapitalnie zapowiada, a zarazem podsumowuje zdjęcie na okładce: dystyngowane panie nie z tej epoki, szczęśliwe i spełnione.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Ena Lucia Portela
    42. rocznica
    urodzin
    Ćwiczyła na przyszłość, żeby jak najlepiej wykonywać zawód, który wybrała. - Aktorka? - zapytała Yadelis. - Tajna agentka? - zapytałam ja. Nie, nic z tych rzeczy. Aktorki i tajne agentki odtwarzają scenariusze napisane przez innych. Ona chciała tworzyć swoje własne scenariusze, snuć swoje własne kła... pokaż więcej
  • Eleanor Hodgeman Porter
    146. rocznica
    urodzin
    Widzisz, chciałam mieć lalkę i tatuś o nią poprosił, ale kiedy nadesłano zebrane dary, nie było w nich ani jednej lalki, tylko małe, drewniane inwalidzkie kule. I wtedy to się zaczęło.[...] Należy we wszystkim zawsze dojrzeć jakąś dobrą stronę i cieszyć się z niej, obojętnie jaką. I graliśmy w to od... pokaż więcej
  • Tomasz Lew Leśniak
    37. rocznica
  • Brandon Sanderson
    39. rocznica
    urodzin
    Życie ponad śmiercią. Siła ponad słabością. Podróż ponad celem.
  • Jean-Louis Fournier
    76. rocznica
    urodzin
    Nie ma nic trudniejszego, jak zrobić coś, co jest niepodobne do niczego.
  • Paolo Giordano
    32. rocznica
    urodzin
    Już się nauczył, że wyborów dokonuje się w kilka sekund, a ich skutków doświadcza się przez resztę życia.
  • Richard Hammond
    45. rocznica
  • Jean Genet
    104. rocznica
    urodzin
    Ciotki to wielkie immoralistki.
  • Emily Jane Brontë
    166. rocznica
  • Virginia Cleo Andrews
    28. rocznica
    śmierci
    Miłość nie zawsze przychodzi, kiedy się tego chce. Czasami się po prostu przydarza mimo naszej woli".
  • Frans Gunnar Bengtsson
    60. rocznica
    śmierci
    Dać mężczyźnie miecz, to jak dać kobiecie zwierciadło. Nie mają już wtedy oczu dla niczego innego.
  • Ned Vizzini
    1. rocznica
    śmierci
    - Jeśli teraz wyjdziecie, Gilliam pozwoli wam dołączyć do załogi, ahoj! Przeżyjecie wspaniałe morskie przygody!
    - Przygody? - krzyknął Brendan. - Przestrzeliłeś mi ucho, koleś!
    - Wybacz - powiedział Gilliam. - Jeśli to jakieś pocieszenie, w zeszłym roku straciłem pośladek!

Znajdź nas na Facebooku