Kolor z przestworzy

Okładka książki Kolor z przestworzy H.P. Lovecraft
Okładka książki Kolor z przestworzy
H.P. Lovecraft Wydawnictwo: Wydawnictwo SR Seria: Odmienne Stany Fantastyki kryminał, sensacja, thriller
Odmienne Stany Fantastyki
The Colour Out of Space and Others
Wydawnictwo SR
1996-01-01
1927-01-01
Ryszarda Grzybowska

Okładka książki Zgroza w Dunwich François Baranger, H.P. Lovecraft
Zgroza w Dunwich François Baranger,&...
Okładka książki Unknown Kadath #3 Florentino Flórez, H.P. Lovecraft, Jacques Salomon
Unknown Kadath #3 Florentino Flórez,&...

Zbiór składa się z 6 opowiadań, z których chyba najbardziej podobało mi się drugie czyli "Widmo nad Innsmouth". Może właśnie dlatego, że było drugie, bo nie ukrywam, że potem schematyczność i powtarzalność prozy coraz bardziej mnie nużyła. Nie da się ukryć, że na swoje czasy autor miał niesamowitą wyobraźnie i to właśnie uczyniło z niego klasyka gatunku. Jednak patrząc z dzisiejszego punktu widzenia wiele motywów na pewno nie oddziałuje na czytelnika już tak mocno. Podobał mi się warsztat i bardzo wysmakowany dobór słów. Polecam każdemu aby się zapoznać z klasykiem. Wydaje mi się, że ten zbór opowiadań daje reprezentatywną próbę. Podaję pełną listę opowiadań zawartych w zbiorze: Zew Cthulhu, Widmo nad Innsmouth, Szepczący w ciemności, Duch szaleństwa, Koszmar w Dunwich, Kolor z przestworzy.

Kogóż innego mogłabym czytać na Halloween jak nie Lovecrafta!
Niepokojąca to książeczka.

Kogóż innego mogłabym czytać na Halloween jak nie Lovecrafta!
Niepokojąca to książeczka.

Jest ciekawa, naprawdę warto przeczytać. Klasyka i świeże spojrzenie sprzed lat. Warto przeczytać.

Klimat bardzo niepokojący choć wolałabym całość usłyszeć z pierwszej osoby. Wtedy jeszcze więcej emocji by to wywołało.
Zaskoczyło mnie jednak pozytywnie to ile odpowiedzi dostaliśmy (ile rzeczy się wyjaśniło).

Miejscami trudno przebić się przez rasizm i kulturowe uprzedzenia Lovecrafta, ale nie da się odmówić mu mistrzostwa w stopniowym, konsekwentnym budowaniu tajemnicy. Pozytywnie wyróżnia się dobitna groza i poczucie bezradności "Koloru z przestworzy" i bardzo immersyjne, dynamiczne napięcie "Widma nad Innsmouth", negatywnie zaś - ociężałe, powolne tempo "Szepczącego w ciemności" niewynagrodzone mało wyrazistą puentą.

Klasyk gatunku

Klasyk gatunku

Arcydzieło, Lovecraft naprawdę wyprzedził swoje czasy.
Ze wszystkich dzieł Lovecrafta, które przeczytałam "The Colour Out of Space" pozostaje moją ulubioną pozycją jak do tej pory.

Ta historia jest po prostu wyjątkowa.

Arcydzieło, Lovecraft naprawdę wyprzedził swoje czasy.

Ta historia jest po prostu wyjątkowa.

To nie jest prosta opowieść grozy. Świetny klimat, dawno nie byłem taki spięty!

To nie jest prosta opowieść grozy. Świetny klimat, dawno nie byłem taki spięty!

"Kolor z przestworzy" to niesamowite opowiadanie Lovecrafta. Muszę przyznać, że na początku mnie trochę zniechęciło. Pomyślałam: "Tylko nie kosmici!" Na szczęście to inny rodzaj kosmicznych opowieści.
Na pierwszym miejscu autor postawił tu na ludzi. To człowieka Howard rozłożył na części pierwsze. Jego strach, drogę do obłędu, majaki... Psychoza w pełni.
A gdzieś w mroku strachy. Wyjący wiatr. Historia kamienia z nieba. Teorie, możliwości i wielka ludzka nędza. To groza pełna odniesień. Groza nieoczywista. Groza śmiertelna!
7/10

A gdzieś w mroku...

Niestety nudne i męczliwe.

Niestety nudne i męczliwe.

• Horror
  • Groza