Zmierzchy i poranki

7 (15 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
83-08-03027-0
Szewc
Luc Wawrzyniak

Debiutował wspaniale krótką powieścią "Zagłada", która dostrzeżona została nie tylko w kraju. I już w niej ujawniły się właściwości tej prozy, kontynuowane i pogłębione w "Zmierzchach i porankach". Także tutaj Piotr Szewc jest piewcą swej małej rodzinnej ziemi, także tutaj opowiada historie postaci, dla których stanowi ona świat dostępny, jedyny, jaki dobrze znają. Jego nowa powieść...

Także tutaj Piotr Szewc jest piewcą swej małej rodzinnej ziemi, także tutaj opowiada historie postaci, dla których stanowi ona świat dostępny, jedyny, jaki dobrze znają. Jego nowa powieść znakomicie przedstawia realia, jest jednak czymś więcej niż utworem realistycznym, jest baśnią o miejscach bliskich autorowi od najwcześniejszego dzieciństwa; ich przeszłość nie ukrywa przed nim swych tajemnic. Jest baśnią o ludziach, którzy w tym świecie żyją, kłębią się na ulicach miasta i po jego najbliższych okolicach, przeżywając swoje małe, ale nierzadko trudne sprawy. I ów świat niezwykły ukazywany jest z różnych perspektyw: raz tak, jak go widzi chłopczyk, który ledwo odrósł od ziemi, to znów tak, jak by mógł tę rzeczywistość postrzegać kołujący nad miastem bocian.
Świat powieści tworzą nie tylko należący do różnych kultur ludzie, składają się nań także zwierzęta, o których Szewc umie pisać w sposób uderzająco oryginalny. Jest on w swej powieści realistycznym narratorem, przede wszystkim jednak - poetą. Ta proza, niezwykle gęsta, pełna sugestywnych opisów i chwytających sedno rzeczy metafor, jest ze swej istoty prozą poetycką.

Aleksandra | 2015-12-28
Przeczytana: 02 grudnia 2015

Chciałabym Wam dzisiaj opowiedzieć o książce trochę innej niż zwykle. Nietypowej powieści, która zachwyca innymi aspektami niż zwykle i trudno mi znaleźć podobną do niej.

Książka to właściwie zbiór opisów tych samych miejsc, czasem tych samych wydarzeń z różnych perspektyw. Nie jestem fanką opisów, ale te są wyjątkowe. Nie tylko pięknie skonstruowane, ale i ciekawe - pokazują świat w wyjątkowy sposób. Zwracają uwagę na kwestie, na które zwykle nie zwracamy uwagi i potrafią wzbudzić naprawdę silne emocje, mimo że opisywany dzień jest całkiem zwyczajny. Nie ma normalnej fabuły - żadnych szczególnych wydarzeń, żadnych zwrotów akcji - to tylko fragmenty życia różnych osób - ich nawyków, codziennych zajęć.

Bohaterowie nie odgrywają w przypadku Zmierzchów i poranków szczególnej roli - po prostu są i są albo obiektem opisów, albo ich narratorem. Mimo to wszyscy mają bardzo wyraźnie zarysowany charakter. Autor pozwala ich poznać z różnych stron poprzez opisy z kilku perspektyw - każdy z...

Luc Wawrzyniak | 2010-03-20
Przeczytana: 26 kwietnia 2010

Jeśli chcecie poczuć dotyk słońca i objęcia zapachu, zobaczyć świat oczami dziecka, które nie wie o Bożym świecie, i wstążki, zawieszonej na zdobiącej sad gałęzi gruszy, czytajcie Szewca. Czytajcie Szewca, bo jego proza to poezja magicznego sensualizmu. Ta książka jest ciepła jak słońce.

Krystian | 2013-04-03

Polecam każdemu z osobna prozę Szewca, który przypomina nam jak postrzegaliśmy świat, gdy byliśmy dziećmi, kiedy to nie patrzyliśmy jeszcze przez pryzmat cywilizacji i zachwycaliśmy się najmniejszym szczegółem otaczającego nas świata. Tutaj nie tylko człowiek może wyrazić swoje zdanie, tutaj nie tylko ludzie tęsknią, u Szewca spotkamy samotne piórko, myślącą wstążkę i smutną krowę. I nie myślcie, że jest to sentymentalna pisanina! "Zmierzchy i poranki" czyta się fantastycznie!

galahardema | 2015-12-22
Przeczytana: grudzień 2015