Nie mów nikomu

Okładka książki Nie mów nikomu Sandra Glover
Okładka książki Nie mów nikomu
Sandra Glover Wydawnictwo: C&T Crime & Thriller Seria: Nasze Ważne Sprawy literatura dziecięca
literatura dziecięca
Nasze Ważne Sprawy
Can you keep a secret?
C&T Crime & Thriller
2005-01-01
2005-01-01
Aleksandra Wolnicka
nastolatki tajemnica sekret

Spodziewałam się po tej książce czegoś więcej. Sam opis z tyłu nic mi nie powiedział, ale myślałam, że będzie to książka z zaskakującą tajemnicą, która jednocześnie porusza poważne tematy.

Zamiast tego otrzymałam bardzo króciutka powieść, która właśnie ze względu na liczbę stron bardzo pobieżnie porusza motyw główny. Na pewno jest to książka dość przewidywalna. Choć muszę przyznać, autorka umie zbudować napięcie. Jednak to co otrzymujemy na końcu jest po prostu nijakie i przewidywalne.

Sama fabuła choć porusza poważne tematy, to jednak nie skłania do refleksji, nie zmusza do myślenia. Możliwe, że gdyby powieść była dłuższa i autorka mogłaby bardziej zagłębić się w te tematy, to wtedy książka by mi się spodobała. Jednak teraz jest ona nudnawa i trochę nieudolnie napisana. Denerwowało mnie to, że autorka bez przerwy chciała zbudować napięcie, jednak po pewnym czasie nic szokującego tak naprawdę nie otrzymujemy.

Karen to dziewczynka,błąd-nastolatka:-),która zaprzyjaźniła się z nieprzyzwoitą Zoe.Książka to jedna wielka retrospekcja potrzebna do tego ,aby zrozumieć, dlaczego Karen martwi się o los małego, znalezionego pod przychodnią chłopca.Długo nęka Zoe,aby dowiedzieć się całej prawdy,aby pomóc sama musi zdrdzić swój sekret,niestety,do Zoe nie trafiły słowa ,,NIE MÓW NIKOMU'',dla pieniędzy zdradziła koleżankę.Jednak dzięki temu poznajemy dokładniejszą historię życia Michelle-Karen. Polecam,mimo iż kolejna Julie okazuje się człowiekiem z marginesu :-)

bardzo mi się podobała. wciąga na maxa:) szybko się czyta, ogólnie fajna. dużo zagadek, tajemnic, które potem zostały wyjaśnione, trzyma w napięciu. jestem ciekawa czy Karen spotkała się z Sally:)

To właściwie opowiadanie, nie książka. Temat mimo, że oklepany, to jednak zawsze chętnie czytany, ale tutaj w sumie niczym nie urzeka. Trochę pikanterii dodaje tajemnica Karen, która wyjaśnia jej bardzo emocjonalne podejście do całej sprawy. Cała historia napisana zwięźle i na szybko, zaledwie 113 stron książeczki czyta sie błyskawicznie i nie pozwala na utożsamienie się z bohaterami, ani na głębsze zaangażowanie w lekturę.

hm Trudno jest mi opisać tą książkę ... książka opowiada o dziewczynie która zachodzi w ciążę i porzuca dziecko Jest to książka o odpowiedzialnośći i konsekwencjach swoich czynów

O matko, co za nudna książka. Dobrze, że jest tak krótka, bo gdyby nie, to nie mam pojęcia, czy dotrwałabym do końca. Może i ma jakieś przesłanie oraz CHWIALMI czymś zainteresuje, ale trzeba tyle czekać, żeby cokolwiek się wyjaśniło! Akcja kompletnie nieciekawa. Żaden bohater nie zyskał mojej sympatii. Karen wydawała mi się bez przerwy czymś przestraszona, a o tej Zoe to już nie wspomnę. Cała fabuła kręci się chyba wokół jednego wątku.
A okładka? Litości...

Podsumowując: nie polecam. Do tej pory przeczytałam, włącznie z tą, tylko dwie książki o podobnej tematyce (niechciana ciąża i te sprawy). Mimo to jeśli ktoś lubi tego typu historie, to nie wątpię, że można znaleźć o wiele ciekawsze pozycje.

Na początku książka jest nieciekawa , ale potem się rozkręca . Wszystko jest ukrywane w tajemnicy .

niczym specjalnym niestety mnie nie zaciekawiła , nie ciekawa fabuła , bardzo przewidywalna książka :).

Podobała mi się ;)

Podobała mi się ;)

Sięgnęłam po tę książkę dlatego, bo stała na półce „Dla młodzieży” i dlatego, że jest względnie cienka. Potraktowałam ją jako lekką lekturę „na raz”, ale z każdą przeczytaną stroną otwierałam oczy coraz szerzej. I to bynajmniej przez to, że na okładce widnieje znak „nasze ważne sprawy”, choć tak naprawdę nie zauważyłam go od razu.
Poznałam młodą dziewczynę o imieniu Karen oraz osoby z jej najbliższego otoczenia: rodziców, szkolne przyjaciółki. No i Zoe, jedna z tych dziewczyn, które w szkole uchodzą za najbardziej „niegrzeczne”, gdy w wieku piętnastu lat piją, palą papierosy i uprawiają seks. Jej najlepsza przyjaciółka Tracy wyjeżdża i Zoe zostaje całkiem sama. Nie na długo... Kiedy „sprzedaje” Karen najnowszą rewelację z jej życia, z pozoru nudna egzystencja tej drugiej zaczyna obracać się o sto osiemdziesiąt stopni. Wracają bolesne wspomnienia i żal do osoby, o której słyszała niemal codziennie w radio i telewizji, lub o której czytała w gazetach.
Pani Glover wciągnęła mnie w pouczającą powieść o tym, co spotyka młode dziewczyny coraz częściej: o ciąży. I nie pisze o tym tak, jakby była to jakaś choroba, ale ze świadomością, że przecież na wszystko w życiu przychodzi czas. A kiedy młoda dziewczyna dowiaduje się, że musi dorosnąć szybciej niż jej rówieśniczki, musi nauczyć się żyć z odpowiedzialnością nie tylko za siebie, ale i za małą istotkę, którą wydała na świat.
Karen starała się zrozumieć, choć w pewnym sensie znała prawdę. Bolesną prawdę, od której nie mogła uciec. I wszystko to wydawało się jej jakimś chorym deja vu. Zaufała, pomagała jak tylko potrafiła, a dostała za to bolesnego kopniaka i naukę od życia. Bo jak mogła naiwnie uwierzyć, że Zoe jednak się zmieni? Że gdy coś obieca, dotrzyma słowa?
„Nie mów nikomu” to książka osadzona we współczesnych realiach, opowiadająca o tym, co możemy spotkać na każdym kroku, jak napisałam powyżej. A jakie jest jej przesłanie? Nie wiem, czy dokładnie takie, jakie znalazłam ja, ale według mnie najważniejsze jest podejmowanie odpowiednich decyzji w trudnych sytuacjach; kiedy prawie wszystko zależy od nas i od tego, czy podołamy ciężkiemu wyzwaniu, które postawił przed nami los.

Poznałam młodą dziewczynę o imieniu Karen...

• Miejska Biblioteka
  • Dzieciństwo
  • Dramat

Dodaj cytat z książki Nie mów nikomu