Pamiętniki

Wydawnictwo: Kobieta
Las memorias de Emilie Schindler
83-905978-2-9
davinczi

Pamiętniki żony słynnego niemieckiego przemysłowca Oskara Schindlera, który uchronił przed zagładą ponad 1200 Żydów. Emilia Schindler oskarża Stevena Spielberga o manipulowanie prawdą i stek fałszerstw jakie to ukazuje jego film "Lista Schindlera".

Tosiaczek | 2013-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2013

We wstępie do książki Emilii Schindler przytoczono jej słowa: „Pamiętniki są wprawdzie zapisem moich osobistych przeżyć, nie pisałam ich jednak wyłącznie z myślą o sobie. Uważam, że film wyrządził szkodę wielu ludziom, i ja właśnie chciałabym tę szkodę naprawić.(…) Nie chcę umierać w przekonaniu, że zataiłam prawdę”.

O jakim filmie tu mowa? „Lista Schindlera” w reżyserii Stevena Spielberga. Trudno się wypowiadać o filmie, którego się nie widziało, dlatego postanowiłam nadrobić tę zaległość i zanim przeczytałam „Pamiętniki” obejrzałam film. Jakie wrażenie wywarł on na mnie? Niesamowite, przerażające, wstrząsające. Jak inaczej można odebrać przekaz o śmierci i to śmierci wielu niewinnych osób, a spowodowanej niczym niewytłumaczalną nienawiścią. I na tle tych przerażających wydarzeń przedstawiono postać Oskara Schindlera. W jaki sposób? Jako bohatera, człowieka, któremu los Żydów nie był obojętny. Chwila, kiedy Schindler płacze, że nie dane mu było uratować jeszcze więcej Żydów, a...

davinczi | 2010-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2010

" ...morał tej historii jest prosty: każdy człowiek ma prawo do życia. Myślę, że doświadczyłam tego na własnym ciele, podobnie jak wielu innych ludzi w czasach wojny, iż powiedzenie "kochajcie bliźniego swego" nie jest tylko czczym słowem, ale należy stosować je w praktyce, nawet w najgorszych okolicznościach. "

Emilie Schindler

Zoe | 2013-03-05