Kariatyda i Malutek

Wydawnictwo: MTM
Dziura
Lemma

Książka autorstwa Krapkowiczanki, która zajęła 1 miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Na Powieść Współczesną organizowanym pod patronatem Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego. Nagrodzona powieść opowiada o złym losie matki i jej chorego dziecka - Przeżycia, o których opowiada autorka, są traumatyczne i pełne dramatu. Wie to każdy, kto otarł sie o chorobę swojego dziecka. Ta opowieść ma...

Nagrodzona powieść opowiada o złym losie matki i jej chorego dziecka - Przeżycia, o których opowiada autorka, są traumatyczne i pełne dramatu. Wie to każdy, kto otarł sie o chorobę swojego dziecka. Ta opowieść ma wewnętrzną moc - podkreśla Sebastian Duda, juror.

LadyBoleyn | 2011-06-01
Przeczytana: 27 maja 2011

W gazetach i na blogach można zauważyć wiele artykułów i informacji o osobach chorych, które starają się walczyć o własne życie. Niewątpliwie, najciężej patrzeć jest na cierpienie dzieci i ich rodziców, którzy wykazują się ogromną miłością oraz odwagą, decydując się na czuwanie nad niepełnosprawną pociechą. Czytając reportaże na temat opieki zdrowotnej czy też wiecznej walki o lepszy byt nieraz ciężko wyobrazić sobie sytuację ludzi, którzy godzą się z własną sytuacją życiową, dążąc do tego, aby ich dziecko miało szansę na normalny rozwój. „Kariatyda i Malutek” to właśnie opowieść o takim rodzicu, który pragnie jedynie szczęścia własnej latorośli.

Autorka opowiada historię matki, która trafia do szpitala razem ze swoim dzieckiem, Malutkiem, mającym porażenie mózgowe. Malutek nie posiada odruchów ssania, przez co jego waga jest nieprawidłowa oraz nie można go poddać należytej rehabilitacji. Na miejscu kobieta poznaje inne matki, które również opiekują się swoimi chorymi...

Marta | 2010-07-11

Świetny debiut! Jestem dumna, że to właśnie Krapkowiczanka napisała tak wspaniałą książkę!
Polecam serdecznie i czekam na kolejne dzieła pani Kasi :)

Alicja | 2010-12-29
Na półkach: .:moje:., Przeczytane, .:2010:.
Przeczytana: 28 grudnia 2010

Ciekawy debiut. Czekam na kolejną książkę.

wioletta | 2012-05-25
Przeczytana: 09 lutego 2012

Historia matki troszczącej się zdrowie swojego ciężko chorego dziecka. Autorka to krapkowiczanka i ta ksiązka jest jej debiutem.Upłynęło już trochę czasu,ale całkiem niedawno miałam okazję ją czytać i proza jaka jest napisana naprawdę zwala z nóg.Jestem również krapkowiczanką i ogromnie się cieszę ,że akurat z tego miasteczka i to niewielkiego jest taka dobra książka.Obiecane mamy,że będzie kolejna ksiązka i czekam na równie ciekawą i interesującą lekturę.Pani Katarzyna Dziura jest cenioną polonistką, ale nikt nie znał jej jako powieściopisarki.Debiut na szóstkę.
"Kariatyda i Malutek” opowiada o przeżyciach autentycznych, choć bohaterowie i fabuła jest fikcyjna.Boryka się z chorobą dziecka ,bardzo malutkiego,któremu może ulżyć ale nie ma szans na wyleczenie.Ojciec dziecka nie umie sprostać roli jaka mu przypada i odchodzi zostawiając kobietę swojego życia ,którą kochał ale ona wybiera miłość do dziecka.Taki postawił warunek ,a ona bez wahania wybiera dziecko.Ciągłe pobyty w...

Lemma | 2010-05-27
Przeczytana: 27 maja 2010

Marta, jak kariatyda, jest oparciem dla swojego synka, który, choć mały i bezbronny, zmaga się z ciężką chorobą. Ona jest przy nim i walczy o niego, choć zdarzają się jej też chwile słabości. Książka to wycinek z życia matki chorego dziecka, jej wysiłki, nadzieje, gorycz, ale przede wszystkim ogromna miłość, którą obdarza Malutka i z której czerpie siłę. Emocje odczuwane przez nią podczas opisanego pobytu w szpitalu malowane są różnymi barwami, a podjęte działania w celu poprawienia jakości życia Malutka, tak naprawdę się nie kończą. Czytelnik też nie powinien zaprzestać walki o to, co dobre i szlachetne i nie zapominać, gdzie w ludziach rodzi się nadzieja.

fabula | 2010-03-20

Niewielka książka, prosta opowieść, a dokonała we mnie przemiany. Gdy skończyłam i odłożyłam ją, poczułam się innym człowiekiem. Oczyszczonym, szczęśliwym, bo nie muszę się zmagać z problemami bohaterów. Delikatna opowieść. Piękny język. I świat, do któego nigdy nie chciałabym trafić. Ale istniejący.

Piotr | 2010-07-08
Przeczytana: 09 lipca 2010

Bardzo dobra książka! Bardzo 'ciężka', ale tylko dlatego, że porusza bardzo trudny temat. Czyta się 'jednym tchem'. Ponieważ jest częściową biografią i znam Autorkę, tym bardziej trudno zapanować nad emocjami... Całym sercem polecam książkę - być może odmieni Twoje życie...
Piotr

ewelka | 2012-10-16

Grzechem byłoby nie przeczytać ... bo pochodzę z tego samego miasta , książka poruszająca dla każdego rodzica

GosiaC | 2016-01-09
Moni | 2014-08-30