Fałszywa pamięć

2002-02-15
83-7337-095-1
Maciej Antosiewicz
pamięć dean koontz

Gdybym miała tę książkę określić jednym słowem, napisałabym: niepokojąca. Ciężko się czyta, zwłaszcza pierwszą połowę- ślimacze tempo, masa długich opisów. Na pewno nie dla wszystkich, mnie zbytnio nie zachwyciła.

Zapewne nie wniosę w swoich wrażeniach nic, czego już o "Fałszywej pamięci" by nie powiedziano. Czytam książki odkąd pamiętam, a pierwszy raz spotykam się z taką wyobraźnią autora. Kilka razy odkładałam książkę, za pierwszym razem chciałam ją odrzucić i więcej do niej nie wrócić "co za nudy" stwierdziłam, jednakże dałam "jej drugą szansę" czego nie żałuję. Psychologia, programowanie, science-fiction, autofobia, manipulacja. Multum emocji w na pozór zwyczajnych bohaterach, którzy żyli swoim nudnym, rutynowym życiem. Z polecenia koleżanki. Polecam z czystym sumieniem.
Coś mi się wydaje, że to nie będzie ostatnie moje spotkanie z twórczością Deana Koontza.

Uwaga, nie odkładaj tej książki i przetrwaj przydługi wstęp! Warto! To naprawdę bardzo ciekawa książka, choć na początku jej czytania sam zastanawiałem się czy jej nie odłożyć. Zderzamy się bowiem we wstępie z trzema zaburzonymi bohaterami, i nic nie wskazuje że może ich łączyc coś poza przyjaźnią i więzami rodzinnymi. Jest jednak zupełnie inaczej i kiedy dowiadujemy się co ich łączy, to włosy stają nam dęba a książka zaczyna się wtedy rozkręcać.

Na paczatku podeszlam sceptycznie bo troche wszystko bylo pokrecone. Ale pozjiej wciagnelo mnie.

Ciężka do jednoznacznej oceny powieść . W zasadzie ma dwa oblicza . Pierwsza część może doprowadzić czytelnika do szewskiej pasji . Niemrawa , wręcz ślimacza dość nudna akcja ( jeśli takie tempo można nazwać akcją ) pierwszej części powodowała , że miałem ochotę po raz pierwszy nie dokończyć rozpoczętej książki . Na szczęście wreszcie doczekałem się przełomu i odpowiedniego rytmu . Autor tym razem wziął na tapetę sterowanie ludzkiej natury poprzez eksperymenty psychiatryczne . Makabryczne , ale możliwe . Zakończenie niestety zbyt cukierkowe , zabiło trochę finał .

To chyba jedyna książka , w której można czytać co drugi rozdział nie tracąc wątku . Postaci są groteskowe poczynając o doktorka-psychopaty , a kończąc na milionerce mającej fobię na punkcie znanego aktora . Sam pomysł na fabułę jest również absurdalny . Kontrola umysłów przez hipnozę ? Ratunku ! Od czasu filmów z lat 60-tych nie słyszałem o tym niedorzecznym pomyśle . To wątki dobre dla kina klasy "B" , a raczej "C" . Narracja rozwleczona pełna niepotrzebnych szczegółów i akademickich rozważań . Początek wydaje się obiecujący , ale z każdą stroną coraz bardziej pogrążamy się w pseudo psychoanalizie , bezustannej paplaninie i coraz głupszej fabule . To już nie jest pure nonsense , bo w nim wykorzystuje się absurd świadomie z rozwagą . To co dzieje się w zakończeniu to całkowity odlot i przypomina mi debilne komedie gdzie wszyscy "źli" giną w absurdalnych okolicznościach , "dobrzy" mimo ciężkich ran zdrowieją , a "bardzo pozytywni bohaterowie" odjeżdżają ku zachodzącemu słońcu .
Nie zgadzam się z wysokimi ocenami "Fałszywej pamięci" i nie polecam tej powieści , bo to knot nie warty papieru na którym został wydrukowany .

Koontz w najlepszym wydaniu! Prawdziwy triller psychologiczny z mnóstwem egzystencjalnych przemyśleń, które do mnie trafiają. Jest też trochę akcji - pościgów i strzałów nie tylko z broni palnej. Są wariaci i inni psychopaci. A na deser zaskakujący finał. Bardzo lubię, oceniam jako rewelacyjne i polecam.

Oryginalny thriller psychologiczny z nietypową fabułą. Początek trochę się dłuży przez co książka jest trochę rozwleczona i spokojnie mogłaby być skrócona o 1/3.
Mimo to gdy już wsiąkniemy w akcję, napięcie będzie nam towarzyszyć do ostatnich stron.

"Fałszywa pamięć" to jedna z lepszych powieści Deana Koonztz'a,. Od pierwszej strony trzyma w szalonym napięciu. Książka, od której nie można oderwać się nawet na chwilę. To historia Mariny Rhodes, która chcąc pomóc swojej najbliższej przyjaciółce cierpiącej na agorafobię, sama pogrąża się w paranoiczne stany lękowe.
Polecam wszystkim wielbicielom dreszczowców. Zdecydowanie nie nadaje się na plażę lub leniuchowanie na leżaku.

Polecam wszystkim wielbicielom dreszczowców. Zdecydowanie...

Polecam.

Polecam.