Zimny ogień

2004-08-26
1992-01-01
Paweł Korombel
koontz horror

Bardziej kryminalna, choć dość rozlazła - nie objętościowo, co fabularnie. Do tej pory nie trafiłem jeszcze na książkę Koontza, która by mi się spodobała, a lubię pulpę. Nie wiem, czemu nie możemy się dogadać. A mam tego cały stosik jeszcze. Może następnym razem.

Następna książka tego autora, która nie spełniła moich oczekiwań.

Następna książka tego autora, która nie spełniła moich oczekiwań.

Dobra. Do przeczytania.

Dobra. Do przeczytania.

Bardzo ciekawa, polecam.

Bardzo ciekawa, polecam.

Typowa powieść Koontza . Obdarzony nieznanymi sobie zdolnościami główny bohater podświadomie kierowany jest ku miejscom gdzie ma nastąpić tragedia . Ratując życie obcym sobie osobom spotyka niespełnioną dziennikarkę , która próbuje rozwikłać zagadkę mężczyzny , w którym się zakochuje . Momentami mroczna opowieść o tragedii z dzieciństwa , która zamienia życie dziesięciolatka w koszmar . Zjawiska paranormalne i szczęśliwy koniec . Koontz zbudował ciekawą historię, aczkolwiek momentami że zbyt długimi opisami . Obowiązkowa lektura dla fanów autora

Mężczyzna z niezwykłym darem i całkiem zwykła dziennikarka połączeni w niesamowitym splocie zdarzeń. Od samego początku książkę czytało mi się naprawdę dobrze. Akcja ruszyła z kopyta i kolejno następujące po sobie wydarzenia prześcigały się w swojej potworności. To co mnie drażniło to niestety mało wiarygodne sylwetki głównych postaci oraz odrealnione dialogi. Również znowu autor pokazał jak bardzo lubi genialną książkę zepsuć nijakim i do maksimum rozwleczonym zakończeniem. Całe zbudowane napięcie przepadło wraz z rozpoczęciem zbyt dogłębnego wyjaśniania losów głównych bohaterów. Ogólny zarys fabuły jednak tak mi się spodobał, że z pewnością tytuł ten będę wspominać z dużą dozą sentymentu.

Uczciwie powiem, że ta książka mnie wymęczyła. Mam za sobą parę wymagających lektur, chciałem sobie wrzucić na warsztat coś niespecjalnie wymagającego, odmóżdżającego przed następną serią ambitniejszych dzieł ;) Miałem coś takiego w szafie, nie wiem nawet skąd, nie pamiętam czy czytałem... I nie okazało się to ani lekkie, ani przyjemne. Z niespecjalnie obszerną książką walczyłem (dosłownie) ponad tydzień, a to tylko dlatego, że nie lubię porzucać lektur w połowie (chyba, że się okażą totalnie złe, a ta taka nie była).
Generalnie, pierwsza część jako taka, druga to jakiś pseudofilozoficzno-teologiczny bełkot (sorry, ale Platonem to Koontz nie jest...),generalnie ratuje powieść ostatnia część, jakieś 40 stron z ponad 500. Nie jest to najwybitniejsze dokonanie pisarza (a może już po prostu mi się gust zmienił, i z wszelakich Koontzów, Mastertonów itp. po prostu wyrosłem)...
Nie mogę polecić, odradzać też nie będę. Ta powieść jest jak najtańsze piwo z Biedronki: da się wypić jak nie ma nic innego pod ręką, ale jak się ma wybór i pieniądze to lepiej kupić coś z porządnego browaru ;)

Bohaterem tej powieści jest Jim Ironheart który ratuje małe dziecko od kół nadjeżdżającego samochodu. Dziennikarka Holly Thorne, która przypadkiem widziała to całe zdarzenie pragnie się czegoś o nim dowiedzieć. Szukając informacji o nim dowiaduje się, że nie pierwszy raz dokonał takich bohaterskich rzeczy. Dlatego chcę przeprowadzić z nim wywiad, ale to przerasta jej oczekiwania i może być dla niej niebezpieczeństwem.
Fabuła na plus. Ciekawa i potrafi wciągnąć czytelnika, gdyż akcja jak w większości dzieł Koontza stopniowana, budująca napięcie. Główni bohaterowie interesujący. Holly jako dziennikarka jest inteligenta, dążąca do celu "po trupach", byleby tylko zdobyć potrzebne informacje, ale nie przekracza pewnych granic. Jim natomiast wydaję się być na początku zagubiony i nie wie skąd ma ten dar jasnowidzenia, wiedząc kiedy będzie zdarzenie gdzie musi interweniować, żeby ocalić życie drugiego człowieka. Relacja między tymi postaciami też wypada dobrze. Kolejnym plusem jest fakt, że nie ma tutaj przeciwnika z którym walczyli by nasi bohaterowie, tylko próba wyjaśnienia dlaczego to Jim musi ratować te a nie inne osoby i dlaczego.
Z minusów to postać Holly Thorne jest za bardzo eksploatowana i w pewnym momencie jest jej za dużo oraz fakt, że inni bohaterowie tylko przemykają i nic nie wnoszą do powieści. No i zakończenie w porównaniu do reszty powieści wypada zbyt przeciętnie.
Podsumowując: Fani Koonzta nie będą zawiedzeni a inni po tej lekturze zapewne będą sięgać po inne utwory tego autora.

Dobre momenty były, ale tylko momenty.

Dobre momenty były, ale tylko momenty.

Książka na początku wydała się być zwykłym kryminałem z dodatkiem fantastyki. Jednak z rozwijającą się akcja zaczęły wplatać się wątki psychologiczne. Ostatecznie czytałam w pośpiechu, żeby dowiedzieć jak się skończy. Zakończenie było rewelacyjne!

"-Jak to się dzieje? W jaki sposób tworzę sobie całkowicie nową przeszłość, taką, która mi odpowiada?
-To samoobrona."

-To samoobrona."

• Dean Koontz
  • Horror
  • Koontz

Dodaj cytat z książki Zimny ogień