Jak być wolnym

2010-04-14
978-83-7414-686-9
Agnieszka Chmura
wolność

Poplątanie całkiem przydatnych porad z demagogią, filozoficznymi wywodami dobranymi tak by poprzeć poglądy autora. Problem w tym, że osoby nie podzielające światopoglądu autora nie mogą być wolne na swój sposób - bo tylko autorski sposób życia jest tym właściwym, reszta znajdzie o sobie niesympatyczne przytyki. Ogólnie wyłuskane praktyczne porady całkiem rozsądne, wywody teoretyczne mocno subiektywne i stronnicze.

Nie wiem jak to ocenić - czytam i nie mogę uwierzyć, takie "dzieło" ma takie dobre oceny: "Przestępcy i nieletni chuligani wzbudzają we mnie uczucia sympatii właśnie dlatego, że swoim działaniem nie podporządkowują się władzy. Przestępczość to oznaka życia" czy też " Osobiście powitałbym kryzys naftowy z radością, ponieważ znowu być może zaczęto by wykorzystywać drewno jako opał ... Podoba mi się nawet pomysł poruszania konno i podróżowania statkiem"
Serio? Przy 7.7 miliardach ludzi żyjących na Ziemi ???

Ta książka to solidna dawka pozytywnego myślenia, optymizmu i wiary w piękno życia. Napisany z iście angielskim humorem podręcznik wywraca do góry nogami wszystko to, co i tak instynktownie nas odpycha - praca w korpo, kariera, kredyt, telewizyjna sieczka. Nuda to wytwór systemu, który natychmiast obiecuje, ze nas od niej uwolni za niewielką opłatą. Wolny człowiek nie odczuwa nudy - robi to, na co ma ochotę. Największą przeszkodą w drodze do wolności jest nasz własny lęk przed nią. Zatem odwagi, zacznij działać!

Świetna książka. Jedna z lepszych jakie ostatnio czytałam, a że ostatnio gustuje w książkach,które mówią o tym jak jest, to był strzał w dzesiątkę. Nie da się ukryć,że autor to niepoprawny optymista i niektóre jego rozwiązania nie są do wykonania w standardowym życiu ale nie o to chodzi, a o sam fakt tego co proponuje i w jaki sposób. Bardzo przyjemna, pozytywnie nastrajajaca książka, o ile ma się do niej dobre podejście. Jeśli ktoś szuka drogi by być wolnym na pewno znajdzie się na dobrej ścieżce podczas lektury.

Rewolucyjna, netuzinkowa pozycja dla nonkonformistów ale i idealistów, która rzuca zupełnie inne światło na kredyty hipoteczne, pracę na etacie, karty kredytowe, media masowe i wszystkie elektroniczne gadżety, które wcale nie poprawiają jakości naszego życia.
Pozycja dająca do myślenia, pozwalająca choć trochę wyrwać się z obezwładniających pęt konsumpcjonizmu, napisana błyskotliwe i z doskonałym poczuciem humoru.
Warto po nią sięgnąć, zastanowić się i przekonać chociaż do niektórych rad autora. Naprawdę warto!

Książka autora "Jak być leniwym", który znowu prowokuje do myślenia na najważniejsze tematy: Jak chcesz przeżyć swoje życie? Bo jeśli sam tego nie ustalisz, inni to zrobią za Ciebie. Ta książka to pochwała umiaru, prostoty, tworzenia, małych sklepików i społeczności, hodowania własnych warzyw, porzucania miasta, zegarków i kredytów. Zbiór krótkich i zabawnych rozdziałów okraszonych cytatami największych myślicieli w historii (anarchiści obok Tołstoja i św. Tomasza)

"Baw się! Chciej mniej! Zostaw dzieciaki w spokoju! Zostaw drzwi otwarte! Potnij kartę kredytową! Zapal świecę! Licz powody do zadowolenia! Wyrzuć telewizor i zegarek! Załóż cech! Znajdź swój talent! Zagraj na ukulele"

Autor bez ogródek idealizuje przeszłość a konkretniej wieki średnie. Stawiając je za wzorzec nie nachalnie przedstawia czytelnikowi swój światopogląd. Jednocześnie ukazuje praktyczne przykłady poświadczające o wdrożeniu idei w życie codzienne. Przyjemna lektura. Krytycyzm mile widziany.

Można się nie zgadzać z wieloma poglądami autora, można negować jego sposób przekazu ideii, w które wierzy, bo często nawiązuje on do innych twórców i do przeszłości, jak chociażby do epoki średniowiecza, ale nie sposób oprzeć się jego pogodnemu nastawieniu do życia. Ta książka to kopalnia dobrych myśli, czasem nawet może wyrwanych subiektywnie z kontekstu, ale na pewno dających do myślenia i pobudzających do zmian.

Średnia, niektóre fragmenty trafne, niektóre absurdalne. Całość to jak eseseje pisane na zaliczenie, takie wrażenie mi towarzyszyło. Można przeczytać, jednak w tym temacie jest wiele innych, bardziej inspirujących tekstów.

Rewolucyjna w każdym akapicie, pasjonująca i wciągająca pochwała wolności, przełamywania schematów i życia w harmonii ze sobą.

• Poradniki
  • Biznes