Scenariusz ocalenia. Wspomnienia Józefa Skakuna spisane przez jego syna

Okładka książki Scenariusz ocalenia. Wspomnienia Józefa Skakuna spisane przez jego syna Michael Skakun
Michael Skakun Wydawnictwo: W.A.B. biografia, autobiografia, pamiętnik
On the Burning Ground
W.A.B.
2010-03-24
2010-03-24
978-83-7414-777-4
Mirosław Wójcik
II Wojna Światowa

Historia walki o przeżycie w czasie II wojny światowej Józefa Skakuna, urodzonego w Nowogródku, tak , tego samego z którego pochodził Adam Mickiewicz.
Takich wspomnień nigdy dosyć, i nie można ich podsumować stwierdzeniem : jakich wiele.
Właśnie w tej wielości, jak w zwierciadle, może się przejrzeć nasze człowieczeństwo. Dwa tysiące lat chrześcijaństwa, wychowania w duchu miłości bliźniego i klęska na całej linii. To kto w końcu jest tym naszym bliźnim? O czym, o kim, bezmyślnie klepiemy od dwóch tysięcy lat po kościołach, cerkwiach , zborach?
Skąd w ludziach to okrucieństwo, które pozwala zadawać ból i cierpienie?
To się nie skończyło z zakończeniem wojny, to trwa nadal, a pytania są ciągle aktualne, może nawet dziś szczególnie ważkie.
Kim jestem, że czuję się lepszy? bo mam białą skórę, względnie stabilną sytuację ekonomiczną? mieszkam w bezpiecznej części Europy?
Kim jest dla mnie bliźni i co znaczy , bym go miłował?
Wyrośliśmy w kulturze judeo-chrześcijańskiej i te pytania nie powinny nas nigdy opuszczać a powyższe książki ciągle powinny nam o tym przypominać, żeby nigdy nie zapomnieć, do czego zdolny jest człowiek,
i w swoim upadku i sile.

Historia życia Józefa Skakuna opisana w bardzo ciekawy sposób przez jego syna. Niesamowite przemiany, wcielenia, których musiał dokonać bohater, pokonując własne słabości, strach i wyzbywając się wszelkich wartości. Zdrada własnej tożsamości towarzyszy mu przez całą opowieść. Poczucie tchórzostwa, z którym musiał się zmagać, by przeżyć. Nie nam - czytelnikom oceniać czy to było słuszne czy nie. Chęć przeżycia zmusza ludzi do walki o byt, każdymi metodami. Moim zdaniem lepsze to niż bierne czekanie na śmierć.

Jestem miłośniczką literatury na temat Holocaustu, ale ta relacja mnie zaskoczyła. Książka do końca trzyma w napięciu. Syn opowiada o wojennych dramatach ojca - Żyda, który chcąc przeżyć zagładę, zmienia tożsamość i nawet wciela się w szeregi Waffen SS. Historia tragiczna, o rozstaniu, o walce, o bezsilności i próbie przeżycia. Dramat człowieka, który stracił wszystko - dom, rodzinę, własną tożsamość. Historie Żydów, którzy przeżyli wojnę, zawsze mnie poruszają. Są tak przerażające, że trudno uwierzyć, że zdarzyły się naprawdę.

Napisana kiepskim językiem. Wstrząsająca.

Napisana kiepskim językiem. Wstrząsająca.

Historia jakich wiele z okresu okupacji, ale warta przeczytania.

Historia jakich wiele z okresu okupacji, ale warta przeczytania.

• Judaica
  • Wyzwanie LC 2022
  • Posiadam wersję papierową
  • MBiblio
  • Papier

Michael Skakun Scenariusz ocalenia. Wspomnienia Józefa Skakuna spisane przez jego syna Zobacz więcej