Scenariusz ocalenia. Wspomnienia Józefa Skakuna spisane przez jego syna

On the Burning Ground
978-83-7414-777-4
II Wojna Światowa
Pistacia

Jesień 1944 roku: Stefan Osmanow, Litwin, zostaje zakwalifikowany do służby w oddziałach Waffen SS. Wiosna 1944 roku: Stefan Osmanow, Tatar, zostaje przez gestapo uznany za Litwina i jako taki awansuje w nazistowskiej hierarchii z „podczłowieka" na „niemal aryjczyka". Lato 1943 roku: Do Stefana Osmanowa, Tatara, dołącza - również jako przymusowy robotnik - Mikołaj, Ukrainiec. Zima 1942...

Jesień 1944 roku:
Wiosna 1944 roku:
Lato 1943 roku:
Zima 1942 roku:
Stefan Osmanow, Tatar, jedzie na roboty do Niemiec. Trafia do wioski Schwiebus, dzisiejszego Świebodzina.
Józef Skakun, Żyd, staje się Stefanem Osmanowem, Tatarem, obrzezanym wedle nakazów islamu.
Józef Skakun, Żyd, pożycza od Stefana Osmanowa, Tatara, akt urodzenia.
Lato 1942 roku:
Józef Skakun, Żyd, ucieka z nowogródzkiego getta, w którym podczas akcji likwidacyjnej zostaje zabitych kilkadziesiąt tysięcy Żydów.
Zima 1941 roku:
Niemal cała rodzina Józefa Skakuna, Żyda, zostaje zamordowana w Nowogródku przez hitlerowców.

Józef Skakun należał do skazanych na śmierć, ale przeżył. Przez sześć lat towarzyszył mu strach o rozmiarach przekraczających naszą wyobraźnię. Po wojnie nie uwolnił się od ciężaru dylematów moralnych, przed którymi postawił go okrutny los. Scenariusz ocalenia jest przejmującą opowieścią syna o życiu ojca oraz historią jednostki, która dzięki szczęściu, inteligencji i woli przetrwania uniknęła zmiażdżenia przez tryby wielkiej Historii.

[opis wydawcy]

Justyna | 2010-06-08
Przeczytana: 30 maja 2010

Jestem miłośniczką literatury na temat Holocaustu, ale ta relacja mnie zaskoczyła. Książka do końca trzyma w napięciu. Syn opowiada o wojennych dramatach ojca - Żyda, który chcąc przeżyć zagładę, zmienia tożsamość i nawet wciela się w szeregi Waffen SS. Historia tragiczna, o rozstaniu, o walce, o bezsilności i próbie przeżycia. Dramat człowieka, który stracił wszystko - dom, rodzinę, własną tożsamość. Historie Żydów, którzy przeżyli wojnę, zawsze mnie poruszają. Są tak przerażające, że trudno uwierzyć, że zdarzyły się naprawdę.

Juta | 2011-03-29
Przeczytana: 29 marca 2011

Historia życia Józefa Skakuna opisana w bardzo ciekawy sposób przez jego syna. Niesamowite przemiany, wcielenia, których musiał dokonać bohater, pokonując własne słabości, strach i wyzbywając się wszelkich wartości. Zdrada własnej tożsamości towarzyszy mu przez całą opowieść. Poczucie tchórzostwa, z którym musiał się zmagać, by przeżyć. Nie nam - czytelnikom oceniać czy to było słuszne czy nie. Chęć przeżycia zmusza ludzi do walki o byt, każdymi metodami. Moim zdaniem lepsze to niż bierne czekanie na śmierć.

Gwidon | 2013-04-07
Przeczytana: styczeń 2011

Napisana kiepskim językiem. Wstrząsająca.

SylwiaB | 2016-06-22
Przeczytana: 2015 rok