Ominąć święta

Wydawnictwo: Amber
Skipping Christmas
opowieść, święta, humor
agasta

Książka wydana również pod tytułem "Darujmy sobie te święta" oraz "Uciec przed świętami". Ominąć święta, przewrotna, prześmieszna, ciepła i mądra powieść, to jakby Opowieść wigilijna na miarę naszych czasów. Jest w niej błyskotliwy humor oraz znakomicie uchwycona atmosfera przedświątecznej gorączki i wahania ludzkich nastrojów. Komizm sytuacji graniczących z absurdem i purnonsensem wywołuje...

Ominąć święta, przewrotna, prześmieszna, ciepła i mądra powieść, to jakby Opowieść wigilijna na miarę naszych czasów. Jest w niej błyskotliwy humor oraz znakomicie uchwycona atmosfera przedświątecznej gorączki i wahania ludzkich nastrojów. Komizm sytuacji graniczących z absurdem i purnonsensem wywołuje gromki śmiech, który nie zagłuszy jednak pytań o presję tradycji i otoczenia, o istotę Bożego Narodzenia i prawdziwość ludzkich uczuć w dzisiejszym świecie. John Grisham nie daje odpowiedzi, nie moralizuje. Zapewnia wspaniałą zabawę i przedstawia popis wirtuozerii literackiej, raz jeszcze udowadniając, że jest pisarzem wybitnym i niezwykłym, pisarzem dla każdego: dla wytrawnych znawców literatury i dla miłośników popularnej prozy.

Joanna | 2014-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2014

Jedna z najbardziej błyskotliwych książek o przygotowaniach do świąt Bożego Narodzenia. Pełna humoru i komicznych sytuacji a także wykluczenia i złośliwości wynikających z odstąpienia od zasady tradycyjnych przygotowań i obchodzenia świąt.
Świetnie wykreowana atmosfera przedświątecznej gorączki , baśniowego wizerunku świąt poprzez dekoracje w domach i centrach handlowych, wywieranej presji otoczenia w celu dostosowania się, a w przypadku innych okazji do uzyskania zysków finansowych.
Ciekawa, pełna humoru powieść o konsumpcyjnym stylu życia i komercjalizacji świąt, relacjach sąsiedzkich i wzruszającym zakończeniu. Idealna na czas świątecznych przygotowań.
Nazwisko autora jest gwarancją udanej lektury.

veinylover | 2019-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2019

Coś w rodzaju współczesnej „Opowieści wigilijnej” w bardzo lekkim klimacie. Świąteczna scenka rodzajowa ukazująca zarówno wady, jak i zalety życia społecznego amerykańskich peryferii miasta.
Bardzo przyjemna i momentami zabawna lektura.
Najlepiej przeczytać tuż przed Bożym Narodzeniem (oczywiście to był żart, mniej więcej w podobnym stylu, jak została pomyślana ta książka).
Całkiem inna odsłona Grishama, jedyna i niepowtarzalna. Kto mógłby przypuszczać, że ten pisarz stworzy świąteczną komedię?
Polecam czytelnikom w każdym wieku.

PABLOPAN | 2017-02-05
Przeczytana: 01 lutego 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ile rzeczy podczas świąt robimy, bo tak wypada? To pytanie towarzyszyło mi podczas całej lektury. Chociaż Boże Narodzenie w Polsce ma charakter bardzo rodzinny, to jednak nie da się uniknąć dzielenia opłatkiem z przypadkowym społeczeństwem, a "Wesołych Świąt" rzucane przez każdą sprzedawczynię w sklepie staje się wyświechtanym frazesem. Jak widać bardzo podobnie jest w Stanach. Przy czym rozmiar komercji i dziwacznych obyczajów ma u nich skalę niespotykaną nigdzie na świecie. Niemniej jednak trzeba podążać wytyczonym szlakiem, bo "co ludzie powiedzą?" A gdyby tak... uciec? Całym sercem kibicowałem bohaterom w ich planie, bo wiem, że ucieczka przed świętami jest możliwa, ale niełatwa. Osobiście uciekłem od świąt Wielkanocnych i pamiętam, że w rodzinie ta decyzja wywołała święte oburzenie. Nie doszło wprawdzie do dantejskich scen opisywanych przez Grishama, a tłum sąsiadów nie protestował pod moim domem, ale łatwo nie było. Z żalem przyjąłem zakończenie zaserwowane przez Autora, w...

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nie wiem jak wy, ale ja chciałabym OMINĄĆ ŚWIĘTA! Pomyśleć, że właśnie dzisiaj mogłabym wskakiwać na statek i przez 10 dni wypoczywać na Karaibach… ten pomysł ominięcia świątecznej gorączki wydaje się cudowny.

Luter i Nora po wyjeździe ich córki Blair do Afryki jako ochotnik Korpusu Pokoju postanawiają OMINĄĆ ŚWIĘTA i zafundować sobie 10 dniowe wakacje. Dieta, solarium i brak szaleństwa przedświątecznego - w tym roku to ich priorytety. Przeciwstawią się również Śniegurkowi, choince, prezentom, przyjęciu i kartką świątecznym… zresztą jak się bawić to na całego (oczywiście przy zgrozie sąsiadów).
Niespodziewany incydent zmienia ich plany w ciągu kilku sekund – zresztą to tylko wspomaga komizm całej książki. Na ostatnią chwilę będą musieli zrobić coś, co innym zajmuje ponad miesiąc.

Książkę przeczytałam w wigilijny wieczór, jest króciutka, w tle dominuje świąteczna gorączka, sąsiedzkie intrygi oraz ich pomoc w chwili kryzysu. Jest śmieszna, zaskakująca i wciągająca. Polecam!

wikin | 2018-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2018

Znakomite. Nic o prawnikach. Co prawda Luter to księgowy, czyli blisko. Jak ominąć święta? Jak nie poddać się corocznej fali: sklepy, gotowanie, pieczenie, smażenie, ciasta, choinka, prezenty. A po świętach usiąść z ulgą i wyprostować nogi.
Znakomicie opisane sytuacje np kupno choinki, keksy czy kalendarze. Ile w tym humoru! A śpiewy kolęd w celu wywarcia nacisku!!!
Mam wrażenie, że Grisham znakomicie bawił się pisząc książkę. Czy wzorował się na Opowieści Wigilijnej? Może tak a może nie, ale chyba tak. Sympatyczne zakończenie.Świąteczne.
Książka, to moim zdaniem podpowiedź Grishama jak przeżyć święta.
Na co jako pierwsze zwrócił uwagę Luter, kiedy zobaczył przyszłego zięcia? Podpowiem, że odetchnął z ulgą. Sporo podobnych smaczków. Warto je poszukać.

Uwolnić Śniegurka!!!

Dominika | 2016-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2016

Jak wczytałam się dokładniej w opis książki, to pomyślałam: "Przecież jest taki film!". Chodzi mianowicie o "Święta Last Minute".

"Darujmy sobie te święta" posiada wszystko co najważniejsze. Ukazuje wszechobecną komercjalizację świąt, co pociąga za sobą mnóstwo porządków, gotowania, zakupów oraz prezentów. Zdarza się więc zapomnieć o samej magii, jaką daje ten czas. Żeby zastanowić się nad życiem, nad istotą Bożego Narodzenia, żeby spędzić spokojnie wolny czas z bliskimi. Jednocześnie mamy do czynienia z siłą wspólnoty, z tradycją, z rodziną w dwóch odsłonach. Od tej jasnej i od tej ciemniejszej strony.

Historię z przymrużeniem oka, nutkę wzruszenia, trochę nieoczekiwanych zwrotów akcji, sporo humoru, nastój świąteczny - to gwarantuje nam książka. Polecam!

Hania | 2014-03-18
Przeczytana: 18 marca 2014

Książka idealna na świąteczny czas. Lekka i zabawna. Ukazuje także jak duży wpływ mogą mieć na nas sąsiedzi.

Nina | 2019-02-19
Na półkach: 2019, Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 18 lutego 2019

Chciałam sprawdzić, jak się spisze pan Grisham w innym gatunku literackim. Sprawdziłam i niestety nie byłam zachwycona. Książka (dobrze, że krótka) niezwykle mnie irytowała, nic mnie w niej nie śmieszyło, może poczucie humoru mam inne niż autor. Cóż, zdarza się.
O czym książka ta traktuje? Otóż o tym, że rodzina Kranków zamierza zrezygnować z obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia i wybrać się w tym czasie w rejs po Karaibach. No i cóż w tym takiego dziwnego, żeby aż pisać o tym książkę? Pan Grisham wymyślił sobie, żeby nadać temu wydarzeniu kolorytu i nasłał na biedną rodzinę wszystkich sąsiadów. Och, ach, jakże to tak, nie będzie choinki? Nie będzie bałwanka na dachu? Nie będzie świątecznego przyjęcia? Ach, ach, tak przecież być nie może. I tak dalej, i tym podobne.
Cóż Panie Grisham, tym razem nie było nam po drodze. Sorry.

Mollinka_90 | 2016-12-19
Przeczytana: 2014 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Wielce wymowny tytuł, który być może wielu z nas w aktualnie trwającym okresie chętnie wcieliłoby w życie. Książkę przeczytałam dość dawno temu, po obejrzeniu jej ekranizacji pt. "Święta Last Minute". To jeden z moich ulubionych filmów świątecznych, komedia pełna zwariowanych gagów, z ważnym moralnym przesłaniem na koniec. Taka jest i książka, choć moim zdaniem, film jest nieco lepszy od literackiego pierwowzoru.

Bohaterowie książki to rodzina Kranków. Nora, oddana żona i matka słynie z bożonarodzeniowego przyjęcia, ale jej mąż zmęczony corocznym teatrzykiem postanawia choć raz w życiu dokonać niemożliwego - przeskoczyć Święta, nie obejść ich, nie kupić prezentów, nie wystawić bałwanka i nie dekerować domu. Okazją do takiego nietypowego pomysłu pana Kranka jest wyjazd z domu jego córki Blair, dla której od lat wspólnie z żoną organizowali świąteczne rozrywki.

Jak to bywa, życie pisze zaskakujące scenariusze. Niespodziewanie Blair postanawia przyjechać do domu ze swoim nowym...

Hana | 2018-01-05
Na półkach: Przeczytane, Grisham John
Przeczytana: 05 stycznia 2018

Jest czymś niesamowitym, że nie można własnej córce powiedzieć, że zobaczymy się po naszym powrocie z Karaibów bo wiesz, córcia, wyjeżdżamy w te święta na wakacje. No i ta amerykańska, rozpasana, do granic możliwości tradycja Świąt Bożego Narodzenia! I choć , sam Grisham jest autorem, choć konwencja komedii obyczajowej narzuciła pewne przerosty i przejaskrawienia , to moja niechęć do takich opowiastek jest tak duża, że dziękuję uprzejmie, ale postoję.
------
Obowiązkowy Śniegurek z żarówką w …… na każdym dachu rozłożył mnie na obie łopatki. Także przyłączam się do skandowania świątecznego tłumu: Uwolnić Śniegurka!!!