7,76 (425 ocen i 48 opinii) Zobacz oceny
10
56
9
101
8
100
7
94
6
36
5
20
4
3
3
13
2
1
1
1
Darmowe dodatki Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Sophie's Choice
data wydania
ISBN
83-7200-890-6
liczba stron
680
kategoria
Literatura piękna
język
polski
dodała
farfallam

Wybór Zofii to dramat związku dwojga bohaterów, ludzi opętanych przeszłością i starających się uciec przed nią w miłość. Ale miłość jest tu tak samo bezwzględna i okrutna jak życie, miłość nie tylko nie jest ocaleniem, ale skazuje na śmierć. Bohaterowie Styrona osobno mieli szansę, we dwoje mogą tylko umrzeć, zanim jednak dojdzie do podwójnego samobójstwa, autor przeprowadzi nas przez mekę...

Wybór Zofii to dramat związku dwojga bohaterów, ludzi opętanych przeszłością i starających się uciec przed nią w miłość. Ale miłość jest tu tak samo bezwzględna i okrutna jak życie, miłość nie tylko nie jest ocaleniem, ale skazuje na śmierć.
Bohaterowie Styrona osobno mieli szansę, we dwoje mogą tylko umrzeć, zanim jednak dojdzie do podwójnego samobójstwa, autor przeprowadzi nas przez mekę życia bohaterów i mękę ich miłość.

 

pokaż więcej

Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (3204)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1452
zosia_bm | 2014-02-07
Przeczytana: 01 marca 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka, którą przeczytałam niemal rok temu, a ciągle mam w pamięci. Scena, w której główna bohaterka zmuszona jest wybierać, któremu z dzieci ma dać szansę na przeżycie doprowadziła u mnie niemal do bezdechu. Kiedy ją wspominam, jestem wdzięczna losowi, że żyję w czasach, w których takich wyborów nie muszę dokonywać.
Według mnie jest to literatura doskonała, pozwalająca na weryfikację własnych przeżyć tu i teraz.Polecam każdemu kto lubi analizować postaci, ich wewnętrzne rozterki i trudne relacje.

książek: 351
jousna | 2017-05-20
Na półkach: Przeczytane

Książkę „Wybór Zofii” bardzo trudno mi ocenić. Z jednej strony to bardzo piękna historia. Słuchanie audiobooka pochłonęło mnie bez reszty, emocjonalnie rozbiło. Książka napisana jest przepięknym językiem. Narracja (zastosowano tutaj formę pamiętnika – wspomnień z przeszłości) bardzo mi się podobała. Stingo – narrator , autor wspomnień opowiada o tragicznych losach jego przyjaciół Zofii – emigrantki polskiego pochodzenia, byłej więźniarki obozu w Oświęcimiu i jej partnera – Natana – chorego psychicznie narkomana. Zofia i Natan tworzą toksyczny związek , który kończy się tragedią.
Oczywiście znalazłam też minusy – sceny erotyczne, często bardzo mocne i wulgarne słownictwo , są moim zdaniem niepotrzebnie zastosowane w tak dużej ilości. Nie jestem małą dziewczynką, ani pruderyjną starszą panią, ale wydaje mi się, że tak duża ich ilość po prostu nie pasuje do tej tragicznej i pięknej historii.
Nie podejmuję się też oceny tej powieści pod względem historycznym . Napiszę tylko,...

książek: 3004
Marago | 2014-08-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 14 sierpnia 2014

Bardzo dobra książka. Wstrząsająca,, przyprawiająca o dreszcze. Eros i Thanatos tańczą w niej konterdansa, a może w ostateczności są obliczem tej samej niszczącej siły... Niezwykła powieść o holokauście, o parodii boskiego prawa wolnego wyboru , wreszcie o miłości, pożądaniu i spełnieniu, na koniec o próbie zrozumienia czegoś, czego nie da się zrozumieć. " Pytanie: Tam, w Oświęcimiu, powiedz mi, proszę, gdzie był Bóg? I odpowiedź: Gdzie był człowiek?". Polecam. I ... milczę.

książek: 3336

Sama nie wiem, co powinnam napisać. Książka podejmuje temat trudny, ale bardzo ważny i nie czuję się odpowiednią osobą, by się nad nim rozpisywać. Powiem tylko jedno: nie ma co się pieklić, że wielu (ale przecież nie wszyscy!) Polacy w powieści zostali ukazani jako antysemici, bo przecież niektórzy naprawdę tacy byli. Nie ma co wybielać Polaków i robić z nich wszystkich aniołków, dlatego nie rozumiem zbulwersowania niektórych czytelników. Tak po prostu było: jedni Żydów bronili, inni chcieli ich śmierci.

Powieść urzekła mnie i zaskoczyła umiejętnie prowadzoną narracją, przechodzącą płynnie od opisów życia w Nowym Jorku drugiej połowy lat czterdziestych, poprzez rzeczywistość obozową i okupowanej Polski, do seksualnych rozterek Stinga, i tak dalej.

Każda z głównych postaci - Zofia, Stingo i Natan - wydaje się bardzo wiarygodna i prawdziwa, zasługująca na uwagę: trudne wybory moralne, poczucie winy i trauma Zofii; seksualne żądze i namiętności Stinga; szaleństwo, okrucieństwo i...

książek: 500
Jeżynka | 2018-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2018

To chyba pierwszy raz kiedy stwierdzam że filmowa adaptacja jakiejś książki przemówiła do mnie bardziej niż jej papierowa wersja.
"Wybór Zofii" był od dawna ma mojej liście "do przeczytania". Mając w głowie genialny film Alana Pakuli z 1982 z legendarną rolą Meryl Streep wiedziałam że czekają mnie duże emocje i historia która raz zasłyszana pozostaje w człowieku już na zawsze.

Jakież było moje zdumienie kiedy po blisko dwóch tygodniach zakończyłam słuchanie "Wyboru Zofii" Williama Styrona w bardzo dobrej interpretacji Zbigniewa Moskala. Niestety nie znalazłam w niej tego klimatu który pamiętałam z poruszającego filmu. Wojenna historia Zofii tonie w tej książce w opowieściach początkującego pisarza Stingo który miota się między brakiem weny twórczej a potrzebą wyładowania swoje napięcia seksualnego.
Zwierzając się czytelnikowi ze swoich lęków, pragnień, fantazji gdzieś między wierszami przemyca opowieść Zofii o jej młodości w Krakowie, początkach wojny i pobycie w obozie...

książek: 1987
Wojciech Gołębiewski | 2015-07-04
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 04 lipca 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

PAŁA ZA WYJĄTKOWO KŁAMLIWE OPLUWANIE POLAKÓW
ZDUMIONY DO GŁĘBI INNYMI RECENZJAMI PODDAŁEM SWOJĄ WERYFIKACJI 4.07.2015, KORYGUJĄC PRZY OKAZJI BŁĘDY
20.12.2013, STYRON, “Sophie’s Choice”; 82 pozycja na liście Le Monde 100 Books of the Century. W ogóle nie powinno jej tam być. NIEWYPAŁ. De mortuis aut bene aut nihil. Nie mogę się do tego dostosować, a jedyną moją winą niech będzie fakt, że nie napisałem tej recenzji nim autor odszedł /2006/. Muszę zabrać głos, bo nikt dotąd nie zaprotestował przeciw bezkrytycznemu wychwalaniu książki, jednej z wielu, które zdobywają popularność przez żerowanie na stereotypie:
„.. the brute Polak/zbydlęconego Polaka/, przedstawiciela „nation which practically invented anti-Semitism” /narodu, który faktycznie wymyślił antysemityzm/ i „ghetto.. .originated” /zapoczątkował tworzenie gett/,/str.516/. Ponoć i ideę „final solution” kwestii żydowskiej mieliśmy...

książek: 528
wiech | 2015-10-02
Przeczytana: 02 października 2015

Wybitna, nieprzeciętna!
Trudna w odbiorze… ale bardzo chciałam się z nią zmierzyć.
Wzruszająca, szokująca, momentami przerażająca.
Ciekawa postać narratora - opętanego seksem.
Mnóstwo scen erotycznych, dużo wulgarnych słów. Może ciut za wiele jak na tak wybitną książkę.
Co w niej było?:
- wybory moralne, poczucie winy, nienawiść, trauma…
- zło, cierpienie, bestialstwo, holokaust…
- wielkie namiętności, seks, klasyczny trójkąt…
Zadawałam sobie wiele pytań i nie na wszystkie znalazłam odpowiedzi.
Również na to, czy mam prawo potępiać bohaterkę?
Doskonałe dzieło - wywołujące różne emocje.
Zapadnie na pewno w moją pamięć.
Dla wymagającego czytelnika.
Nie wiem, czy mogę się za takiego uważać, ale… Gorąco polecam.

książek: 0
| 2012-08-22
Przeczytana: 20 sierpnia 2012

„Wybór Zofii", tytuł oryginału "Sophie's Choice", rok wydania 1979, Autor: William Styron - amerykański pisarz, laureat Nagrody Pulitzera z 1968 r. za tytuł "Wyznania Nata Turnera".

Mija drugi dzień od chwili, kiedy przeczytałam ostatnie zdanie tej powieści i wciąż trudno mi o niej mówić...

W moim przypadku jest to dziwne, bo zazwyczaj najlepiej pisać mi opinię książki tuż po jej zakończeniu. W głowie powstają mi dziesiątki zdań i proces pisania recenzji przebiega dosyć sprawnie. Przypadek tej powieści jest diametralnie inny, ponieważ „Wybór Zofii” jest, dla mnie, arcydziełem literatury. Jest powieścią, która swym rozmachem, niewyobrażalnym potencjałem emocjonalnym, bogactwem poruszonych wątków, mnogością przemyśleń, sugestywnością oraz warsztatem pisarskim Williama Styrona wprawiła mnie w kompletne bibliofilskie osłupienie. Może zabrzmi to kiczowato, ale trudno i tak powiem, że świadomość WIELKOŚCI "ŚWIATA ZOFII" sprawia, że próby mówienia o tej powieści, uchwycenia jej...

książek: 6569
allison | 2012-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2012

Lektura tej powieści nie jest łatwa, lekka i przyjemna, głównie ze względu na bolesną i złożoną tematykę, sposób narracji i styl (bardzo rozbudowane, wielokrotnie złożone zdania oraz fragmenty o charakterze dokumentalnym, przypominające esej).
Na pewno jednak jest to książka wartościowa, bardzo mądra, skłaniająca do refleksji i na długo zapadająca w pamięć.

Autor nie ułatwia czytelnikowi szybkiego zrozumienia motywów kierujących bohaterami, gdyż nie podaje na tacy ich przemyśleń oraz wspomnień, a to właśnie przeszłość kładzie się cieniem na teraźniejszości i popycha postacie do określonych działań.

Historię Zofii, Natana i narratora poznajemy stopniowo. Wyłania się ona przede wszystkim z opowieści kobiety, byłej więźniarki Oświęcimia, która nie jest w stanie zapomnieć o piekle, jakie przeszła. Zofia nie opowiada jednak wszystkiego po kolei i od razu; część zdarzeń przemilcza, a niektóre nawet zmienia, więc ostateczną wersję poznajemy tak naprawdę dopiero na ostatnich kartach...

książek: 33
Panna_Wodna | 2018-05-09
Na półkach: Przeczytane

Wybór Zofii nie jest prosty.
Także dlatego, że na spotkanie z Zofią autor każe nam sobie zasłużyć.

Oto kronikarzem wydarzeń zostaje wybitnie rozgadany neurotyk. Do tego niespełniony pisarz, więc podwójne nieszczęście. Wraz z nim, jako narratorem, przyjdzie nam się przedzierać przez meandry autoanalizy i kręte uliczki ślepych wątków, np. pracy w wydawnictwie, które okażą się epizodyczne.
Jednak, jeśli tylko przetrwamy nużące i neurasteniczne analizy stanów emocjonalnych, przelewanych w formie pamiętnika, czeka nas wspaniała nagroda - spotkanie z Zofią.

Z chwilą jej pojawienia, rozkwita warsztat Styrona - nagrodzonego za ten tytuł Pulitzerem.
Poznajemy Zofię - eteryczną blondynkę, Polkę - emigrantkę z „dalekiego i zniszczonego wojną kraju”. Zofię - uciekinierkę z innego świata, zatracającą się w toksycznej miłości oraz w kojącej muzyce, ocalałą więźniarkę KL Auschwitz.
Zofia wyzwala kunszt Styrona. Po pierwszym poznaniu, chcemy być już tylko z nią. A im bardziej mroczniejsza staje...

zobacz kolejne z 3194 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Ile ze „100 książek, które trzeba przeczytać” już znasz?

Empik ogłosił właśnie listę „100 książek, które trzeba przeczytać”. Na razie znajdują się na niej tytuły rekomendowane przez dziennikarzy i pisarzy. Ale do współtworzenia listy zostali zaproszeni też czytelnicy – internauci mogą zgłaszać swoje typy do 29 lipca. Efektem akcji będą dwa książkowe zestawienia.


więcej
Pokuta literackich sumień

Żal, poczucie winy, wyrzuty sumienia, których nie można się latami pozbyć – dziś o tych książkach, których bohaterowie nie mogą sobie wybaczyć popełnionych czynów i którzy chcą je odpokutować, by móc wreszcie osiągnąć spokój. 


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd