Sen nocy letniej

Midsummer Night’s Dream
978-83-240-0934-3
farfallam

Inne wydania

Sen nocy letniej Shakespeare'a był początkowo traktowany jako lekka komedia weselna. Z biegiem czasu dostrzeżono jednak w tej sztuce zachwycające połączenie liryzmu z refleksją nad naturą i miłością. Akcja jest osadzona w starożytnych Atenach podczas nocy świętojańskiej. Trwają przygotowania do ślubu księcia ateńskiego Tezeusza z Hipolitą, królową Amazonek. Trzy pary kochanków: Hermia i...

Akcja jest osadzona w starożytnych Atenach podczas nocy świętojańskiej. Trwają przygotowania do ślubu księcia ateńskiego Tezeusza z Hipolitą, królową Amazonek. Trzy pary kochanków: Hermia i Lizander, Helena i Demetriusz oraz należący do ponadnaturalnego świata Oberon i Tytania za sprawą sprytnej interwencji elfa Puka przeżywają szaloną, pełną namiętności i magii noc.
Shakespeare w Śnie nocy letniej po mistrzowsku podjął motywy snu i jawy, zderzenia marzeń i rzeczywistości. Nie brak też elementu komicznego w postaci amatorskiej trupy próbującej z okazji zaślubin książęcej pary wystawić sztukę o Pyramie i Tyzbe.

Kalissa | 2015-10-16
Przeczytana: październik 2015

W utworach Szekspira motywy fantastyczne (duchy, wiedźmy, widma, itp.) występują dość często. Ale w tym konkretnym dramacie postacie fantastyczne są tak samo ważne jak postacie realne. Dwa światy: świat realny i świat fantastyczny przenikały się i były dla siebie lustrzanym odbiciem - przez jedną, wyjątkową noc.

Czy jest to komedia??? Szekspir nie byłby sobą, gdyby nawet w magicznej opowieści o elfach i czarach, nie zawarł konkretnych uczuć czy momentów goryczy. Z dużą sympatią i współczuciem spojrzałam na Podszewkę - jego przebudzenie, po nocy z królową Elfów, musiało być okrutne. Oberon wzbudza we mnie dużą niechęć. Nie sądzę, by zrozumiał, że poniżenie Tytanii, było w rzeczywistości jego poniżeniem. Ironią jest, że królowa, pod wpływem czarów, czuła i przeżyła więcej niż Oberon. Wreszcie czworokąt bohaterów: Hermia, Helena, Lizander i Demetriusz - to znakomite przykłady niewłaściwego lokowania uczuć. Dobrze, że się nie pozabijali!

Ale wydaje mi się, że najważniejszym,...

Shimik | 2016-02-06

Coś dziś mam pecha. Nie mogę trafić na książkę, która by mnie zadowoliła. Nie są one złe, ale po prostu czuję, że czegoś brakuje. Najgorsze jest to, że nie potrafię sprecyzować czego brakuje. Tylko nie wiem czego:( Więc jest to jedną, wielką tajemnicą. W każdym razie książki są w porządku, tylko mam dzień, że czegoś mi brakuje...

P.S. Wydanie bardzo ładne:)

Komedia, bardzo radosna, podobno najbardziej ze wszystkich Szekspira, a do tego najbardziej zabawna. Pełna magii, cudownych istot, takie jak dobre i złe duszki. Z niepojętą i nielogiczną miłością, zakochaniem które wymyka się wszelkim regułom logicznym, a podlega pod władzę duszków, które tak często się mylą.

Northman | 2015-07-18
Przeczytana: 24 czerwca 2002

Magiczna, pełna humoru historia o czarach, miłości i kipiącej życiem młodości. Jestem oczarowany tą książką począwszy od momentu, w którym wziąłem ją po raz pierwszy do ręki. Teraz, po kilkunastu latach od tamtej chwili, "Sen nocy letniej" wciąż mnie zachwyca i wprawia w dobry nastrój. To kapitalna lektura - w sam raz na ciepły, letni wieczór;)

William Shakespeare nie napisał chyba lepszej komedii. Ręce same składają się do oklasków podczas śledzenia poczynań głównych bohaterów, wiedzionych na manowce przez własne uczucia i pragnienia, a także przez psotne, leśne duszki, które - a właściwie który, bowiem tylko jeden z nich, do spółki ze swoim królem, płata innym figle - w noc letniego przesilenia postanowiły zabawić się ludzkim kosztem. Co tu dużo mówić: zabawa jest przednia! Pamiętajcie przy tym, że w najkrótszą noc w roku czary mają największą moc, więc można spodziewać się naprawdę wyjątkowych wydarzeń:)

Bezsprzecznie najbardziej i najpotężniej z całej książki oczarował mnie...

Dominika | 2015-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2015

Moja pierwsza w całości przeczytana książka Szekspira, do tej pory miałam za sobą fragmenty "Romea i Julii" oraz "Makbeta", czyli szkolne lektury, teraz zaś mogę z pełną świadomością powiedzieć, że czytałam coś jego autorstwa od początku do końca.

Wybrałam "Sen nocy letniej", ponieważ spodobała mi się jego fabuła, ale po przeczytaniu muszę powiedzieć, że czuję... niedosyt. Sama sztuka jest bardzo dobrze napisana, spodobało mi się przedstawienie akcji jako pomieszanie marzeń sennych z rzeczywistością (patrząc z perspektywy bohaterów), która jak na końcu mówi Puk... cała może być owym marzeniem czy szałem nocy świętojańskiej. A niedosyt wynika z tego, że większość bohaterów nie przypadła mi do gustu, największą sympatię zdobyli u mnie tajemniczy i psotny chochlik Puk albo amatorka grupa aktorów. Mimo tego książkę czytało mi się dobrze, choć z pewnym trudem ze względu na język utworu, liczę jednak na to, że następnym razem będzie lepiej.

Z chęcią sięgnę po kolejne utwory tego...

Stworek_vel_Oka | 2015-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2015

"Wdzięk szczegółów ledwie dozwala myśleć, czy całość oznacza co więcej nad marzenie nocy Świętojańskiej. Sztuka ma naturę snów i marzeń, nielogiczność fantazyjną. Najsprzeczniejsze żywioły schodzą się tu i ocierają: duchy, królowie, szewcy, poczwary… los rozprasza i łączy, kropelka soku zmienia serca, widma zjawiają się i nikną, groza rozwiewa się śmiechem, miłość przeistacza w złudzenie. "

Słowa Józefa Ignacego Kraszewskiego idealnie oddają sens „Snu nocy letniej” Szekspira. Nie ukrywam, że miałam z nią lekki problem i dopiero tekst wyżej wymienionego pana, pozwolił mi uporządkować sobie wszystko, czym uraczył mnie ten znany angielski dramaturg.

Dzieło wybitne i na pewno mocno kontrowersyjne, jak na tamte czasy. Wydaje mi się, że bez znajomości realiów tamtej epoki, szekspirowskich przytyków, nie da się w pełni docenić tej lektury. Momentami zabawne, czasem jednak (możliwe że to przez przeplatanie raz rymów, raz prozy) wprowadzające lekki chaos w mój odbiór, było ciekawym...

Lodołamacz | 2016-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2016

Własnie skończyłem kolejne dzieło znawcy ludzkiej duszy William Shakespeare i kolejny raz jestem pod wielkim wrażeniem. Miłość jest motywem przewodnim dla wielu dzieł mistrza. Tym razem jednak autor przeanalizował całą istotę tego uczucia. Pomieszawszy świat realny i nierzeczywisty jak to często czynił w swój charakterystyczny sposób.
W sztuce przedstawione są trzy, a właściwie cztery pary z których każdą łączy specyficzny rodzaj relacji miłości, zauroczenia albo pożądania. W świecie ludzi mocno namieszają elfy w nocy przesilenia letniego gdy wszystko może się zdarzyć.
Czy miłość to tylko sen, czy jawa. Wszystko wydaje się takie nierzeczywiste, ale jak zwykle w komedii musi skończyć się dobrze. Młodzi odnajdują swoje szczęście. Skłócone pary dochodzą do zgody, a rozsądek bierze górę nad emocjami.

Elf Puk przypomina mi duszka Ariela z "Burzy".
Na uwagę także zasługują postacie drugoplanowe w sztuce Shakespeare'a zawsze mają do odegrania ważny epizod. Nie inaczej jest także w tym...

Powiem tak nie jestem do końca pewna czy, aby na pewno to czytałam, ale bardzo możliwe, choć bardziej mam mglisty obraz, że oglądałam film na podstawie tej sztuki. Ale gdyby była ona kiepska, to z pewnością nie napisałabym czegoś takiego, będąc nastolatką (myślę, że to wystarczy za recenzje /z góry przepraszam za błędy, ale było to dawno temu pisane/):

"Sen nocy letniej "

W bujnym gąszczu wśród zieleni,
kochankowie błądzą nocą,
by za dnia ów nastania ,
dowiedzieli żem sen cudny mieli !
Gdy tam razem przechodzili,
posłyszeli śpiew Anieli,
spoczęli na chruścianku wśród bzu i rumianku,
których woń piękna roznosiła się,
by sen był lżejszy i cudniejszy,
gdy oczęta swe przebudzą i ujrzą ów dzionek,
słońcem wschodu spowity !
Kryształowa rosa skropi ich czoła,
by łzy do oczu szczęściem zaszły
i nie uchodziły dalej niż za gór tysiące,
com echo niesie,
by obwieścić żem tu w tym lesie,
para kochanków sen miała
i za snu nastania,
ustami złączonymi przyrzekli sobie :
miłość wzajemną i żem...

Kokos | 2014-04-17
Przeczytana: 16 kwietnia 2014

Ze względu na studia musiałam sobie to przypomnieć, ale jak dla mnie Szekspira nigdy za wiele, mimo że nie jest to moja ulubiona komedia jego autorstwa. Niemniej bardzo ją cenię, jak wszystkie znane mi dzieła Mistrza ze Stratfordu. Podoba mi się to, że mimo upływającego czasu (w końcu są to teksty XVI-wieczne) nie tracą na aktualności, bo prawdy w nich zawarte mają charakter uniwersalny. Tym razem chodzi o to, jak zawiłe są relacje międzyludzkie i jak trudna może być miłość, jak bardzo wszystko jest w niej skomplikowane. Przenikają się tu płaszczyzny snu i rzeczywistości, krążymy między realnością a niezwykłym światem elfów. Warto dać się porwać temu nastrojowi.

Edyta Zawiła | 2016-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2016

400 - lecie urodzin Szekspira zobowiązuje...
Szekspir zabiera nas w najkrótsza noc roku - Noc Świętojańską, gdzie za dotknięciem czarodziejskiej pałeczki szatańskiego sługi Pucka ,króla elfów - Oberona .
Senność z jawa będzie się mieszać, kochankowie snuć marzenia i pragnienia, otworzymy drzwi percepcji, i ujrzymy Tytanie z osłem, Hermia i Helena , kochanków będą wypatrywać w Demetriuszu i Lysandrze. Leśna sceneria, duszki, elfy, migające gwiazdy, zmysłowa muzyka, wino, sprawią, że ulegniemy mitologicznym i średniowiecznym instynktom.
Perwersyjność, erotyzm przeplata się w sferach świata realnego i mary, tęsknoty skrywane w duszy, zakamarki naszego umysłu w maskaradę zamienia Puck.
Piękna scenografia, soczystość barw, negliż, piękne ciała ,upojenie w dwóch światach realny nowożytne Ateny i magiczny las...przygotowania weselna króla Tezeusza i Hipolity, i zabawna trupa aktorska, która z dramatu, komedie wyłuskały swą interpretacją i improwizacją.
Tryumf miłości...i dalej...