Sei personaggi in cerca d'autore

Wydawnictwo: Rizzoli International Publications
Pirandello włoski
sztuka
farfallam

“Perché —mi dissi— non rappresento questo caso d’un autore che si rifiuta di far vivere i suoi personaggi, nati vivi nella sua fantasia, e il caso di questi personaggi che, avendo ormai infusa in loro la vita, non si rassegnano a restare esclusi dal mondo dell’arte? Lasciamoli andare dove son soliti andare i personaggi drammatici per aver vita: su un palcoscenico. E stiamo a vedere che cosa ne avverrà.” Uno dei drammi tragicocomici destinato a spaccare i moduli del teatro, abbattendo le barriere tra realtà e finzione.

Piktor | 2017-01-31

Pyszny dramat łączący niezłe walory komediowe z poważną i bardzo ciekawą problematyką. Pirandello krytycznie spogląda na literackie próby odwzorowywania rzeczywistości i stawia pytania o granicę między fikcją a rzeczywistością, życiem a teatrem, zastanawia się nad tym, z jakim prawdopodobieństwem możemy mówić, że jesteśmy rzeczywistością, czy prawdopodobieństwo ma tu w ogóle rację bytu i tak dalej. Całość tchnie świeżym absurdem dzięki idei przedstawienia o przedstawieniu w ramach przedstawienia (podkręca jeszcze komizm fakt, iż postacie dramatu przygotowują do odegrania innego dramatu Pirandella). Bardzo ciekawe i bardzo chciałbym to zobaczyć w teatrze.

7.5/10

Pauleeen95 | 2017-01-14