Jednorożec

Seria: Mistrzowie Literatury
Wydawnictwo: Rebis
The Unicorn
8371207114
zamek, kobieta, strach, ofiara, opętanie
farfallam

Inne wydania

Marian Taylor przybywa do odosobnionego zamku jako dama do towarzystwa dla samotnej kobiety. Na miejscu zdaje sobie sprawę, że jej pracodawczyni jest więźniem nie tylko własnych obsesji, lecz także swojego bezlitosnego męża. Hannah, na pozór ucieleśnienie prześladowanych cnót, fascynuje otaczających ją ludzi, spośród których kilkoro pragnie wyrwać ją ze snu. Kim jednak naprawdę jest Hannah: niewinną ofiarą, opętaną kobietą czy wiedźmą ?

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

książek: 1991

Jednak połączenie powieści gotyckiej z II połową XX wieku może w czytelniku budzić mieszane uczucia.
Iris Murdoch to moje tegoroczne odkrycie literackie - po rewelacyjnym 'Czasie aniołów' sięgnęłam po 'Jednorożca', mając w pamięci dobre opinie i stwierdzenie, że to najlepsza książka tej autorki. Teraz nie wiem, co o tym myśleć. Po początkowym zainteresowaniu fabułą o zamkniętej w wielkim domu Harriet po jakimś czasie wszystko wydawało mi się... śmieszne, a szczególnie te dygresje filozoficzne. A nie tego oczekiwałam po pierwszym, bardzo dobrym wrażeniu po kontakcie z piórem pani Murdoch.
Nie tracę jednak nadziei, że książki tej angielskiej pisarki jeszcze mnie zachwycą.

Haria | 2013-12-31

Gdzie kończy się rzeczywistość i zaczyna fikcja? A może to fikcja jest rzeczywistością, a rzeczywistość fikcją?
Magiczna powieść bez magii pióra Iris Murdoch jest najlepszą powieścią psychologiczną z jaką mogłam się zapoznać. Skrzętnie budowane charaktery, szczegółowe opisy otoczenia, przedstawienie błahych zwyczajów, gestów - te pozornie nudne kawałki czyta się jak najlepsze kryminały! Prawdziwy geniusz narracyjny.

Barcki | 2016-06-01

Zaczarowała mnie ta powieść bardziej niż Hannah swoich domowników. „Jednorożec” to powieść gotycka a mnie w przypadku tego gatunku wiele nie trzeba. Posiadłość na zadupiu, zamieszkujące ją ekscentryczne indywidua, mroczna tajemnica w tle i lekka atmosfera grozy – tego oczekiwałem i to dostałem. Intryga wciąga, czyta się lekko, bohaterowie zapadają w pamięć. Przyznam, że nie wszystko jest tu idealne, vide momentami mocno irracjonalne zachowanie bohaterów (szczególnie u końca powieści) bądź też sama tajemnica Hannah, której rąbka nam autorka uchyla ale tak naprawdę nie do końca wiadomo, o co tak naprawdę chodziło w tym wszystkim. Co więcej, „Jednorożec” to ewidentnie bardziej książka dla pań niż panów, niemniej mnie to nie zraziło bo, jak już wspomniałem, gotycyzm powieści – do którego to zawsze miałem słabość – wypłukał ze mnie wszelki krytycyzm. Jak ktoś lubi takie klimaty, to śmiało może – a wręcz powinien – po „Jednorożca” sięgnąć.

Agata | 2012-02-18

Świetnie się czyta, wciąga, z dreszczykiem. W książce panuje niezwykle tajemnicza atmosfera, co działa na ciekawość czytelnika i powoduje, że przewracamy kartkę za kartką z niezaspokojoną myślą "i co dalej?!".

Jedna z moich ulubionych książek.

Tiita | 2010-03-30
Na półkach: 2003-2008, Przeczytane

rewelacja rewelacja!

Buka | 2012-02-05

Mroczna, z lekka przerażająca. Na długo zapada w pamięć. Bardzo dobra!

adela | 2013-05-23
Przeczytana: 2013 rok

Murdoch przepracowuje konwencje powieści gotyckiej.

klaudia | 2013-02-27
Przeczytana: 26 lutego 2013

Jak dla mnie strasznie nudna książka....

Klara | 2016-12-01
annikap | 2016-09-29