Kronika zapowiedzianej śmierci

Okładka książki Kronika zapowiedzianej śmierci Gabriel García Márquez
Okładka książki Kronika zapowiedzianej śmierci
Gabriel García Márquez Wydawnictwo: Muza Seria: Salsa literatura piękna
Salsa
Crónica de una muerte anunciada
Muza
2006-01-01
2006-01-01
8373199403
Carlos Marrodán Casas

Już pierwsze zdanie pokazuje nam, co stanie się z głównym bohaterem. Szybko też dowiadujemy się dlaczego i przez kogo spotyka go taki marny los. Pozornie brak zaskoczenia mógłby zaszkodzić książce, lecz mam wrażenie, że nie o suspens w niej chodzi.

Márquez przytacza wydarzenia w małej wiosce w formie fikcyjnego reportażu. W taki sposób rozkłada na części pierwsze jej charakter, klimat, nie pomijając przy tym krótkich rysów postaci, że trudno uwierzyć, że tak dużo treści kryje się zaledwie na 100 stronach. To, co najbardziej w tej książce wybrzmiewa, to ludzka obojętność i przyzwolenie na dokonanie samosądu po wysłuchaniu wyłącznie jednej ze stron.

Trudno sympatyzować z którąkolwiek z postaci. Jeszcze trudniej uwierzyć w dobre chęci ludzi, chcących ostrzec ofiarę - wszelkie próby, niczym w komedii pomyłek, przez splot nadzwyczajnych okoliczności i przypadków, spełzają na niczym.

Trudno mi do tej pozycji podejść bezkrytycznie, przede wszystkim ze względu na obraz kobiet w niej ukazany. Sprowadzone zostały one do roli uległych, zależnych od mężczyzn i rodziców istot, zawsze będących w gotowości do spełniania oczekiwań innych.

6.5 Mimo z góry znanego finału wciąga. Interesująca fabuła (szkoda, że wątek małżeństwa tak się urwał) z niezłą warstwą symboliczną (która z ostatnimi stronami jest aż nazbyt oczywista) i bardzo dobrym zakończeniem, gdzie wszystkie niteczki idealnie schodzą się w jednym punkcie. Zaskakująco zabawna, napisana z płynnością i elegancją. Chyba okazała się zwyczajnie zbyt krótka, żeby wywrzeć na mnie trwałe wrażenie.

"Był zdrowszy od nas wszystkich wszystkich, ale kiedy się osłuchiwało jego serce, w środku słychać było plusk łez."

Trochę skromniejsza niż inne książki Gabo, mniejsza w objętości, ale równie rozkoszna w lekturze. Końcówka niczym u Tarantino! Autor jest prawdziwym wirtuozem pióra.

Ta książka nie przypadła mi tak do gustu jak inne dzieła noblisty. O ile historia była ciekawa o tyle forma i sposób jej opisania wymęczył mnie. Autor zastosował ciekawy zabieg przedstawienia najważniejszego wydarzenia książki z perspektywy praktycznie wszystkich osób, które w nim uczestniczyły.
Warto jednak samemu przeczytać aby wyrobić sobie opinię.

Warto jednak samemu przeczytać aby wyrobić sobie opinię.

Marquez w mikropowieści „Kronika zapowiedzianej śmierci” zaprezentował swój najlepszy warsztat. Napisać powieść i zawrzeć w niej wyszko – w porządku - da się zrobić. A napisać opowiadanie/mikropowieść i zawrzeć w niej wszystko, jednocześnie konkret i poezję to już
wyżyny kunsztu.
Mam na Marqueza „zajawkę” ostatnimi czasy, przypominam go sobie i jest to już jest kolejna powieść, która mnie zdecydowanie uwodzi… Przypominam go sobie. I jest coraz lepiej.
Wspomnienie małej formy Marqueza „Ślad twojej krwi na śniegu” w tej chwili wywołuje mrowienie pod moją skórą, pamięć odczuć na słowa zwyczajne i prostą historię. Tam też był mistrzem.
W „Kronice” ujął mnie tak samo. Konstrukcja tej mikropowieści jest niesamowita, a treść prosta: Santiago Nasar ma zostać zabity. Wiadomo to od samego początku, a te kilkadziesiąt minut, w których rozgrywa się powieść jest tak esencjonalna, mięsista i wyrazista jak najlepsze meksykańskie burrito. Całe miasto wie kto ma umrzeć/ ma zostać zabity, wszyscy wiedzą, że ofiarą ma być Santiago, wszyscy znają powód, choć ten wydawał się być tajemniczy. Ponadto wszyscy wiedzą kto ma go zabić, dokonać zbrodni, niektórzy chcą tej śmierci, niektórzy chcą ostrzec Santiago, on sam zaczynają wyczuwać zagrożenie. Fantastyczne rozegranie akcji w ostatnich zdaniach i przez co jednak ginie Santiago Nasar wyjawione w ostatnich zdaniach.
Obraz pełen. Doskonały.

wyżyny kunsztu.

Na półkach: , , , , , , ,

Zabójstwo honorowe. Wyrok wydano bez sądu, bez zeznań świadków i możliwości obrony. Wystarczyło jedno słowo dziewczyny...
Książkę napisano w formie bardzo ciekawego reportażu.

Książkę napisano w formie bardzo ciekawego reportażu.

Jak dla mnie majstersztyk narracyjny pomimo fabuły opisanej wprost w tytule, a może właśnie z tego powodu. Gorączkowy klimat, barwne opisy, w tle solidne podstawy tego, co może wydawać się ulotne, a będącego podwalinami tak zwanego wymiaru sprawiedliwości i związanych z nią procedur, a do tego obyczajowość, łatwa do zranienia czy też naruszenia pomimo rozprzestrzeniającej się rozwiązłości.

Literacka perełka opowiadająca o zabójstwie, które zdarzyć się nie mogło, ale wydarzyć się musiało. Duszne klimaty małego miasteczka pijanego po weselu, oczekującego wizyty biskupa (okazującego się synem bardzo złej matki),ogarniętego rzeźnicką krucjatą w imię obrony męskiego honoru i kobiecej czystości. Klejnotów, które na końcu okazują się fantazmatami. Sto stron, a ileż emocji.

Teoretycznie scenariusz jakich wiele w filmach kryminalnych. Zakończenie na początku. Najpierw śmierć, od razu wiemy, kto jest mordercą, potem śledztwo, sprawa w sądzie, wyrok i w finale dokładnie pokazany akt zbrodni. Więc niby nic szczególnego. A faktycznie: książkę napisał Mistrz Marquez, więc pozycja jest szczególna. I to jak !

To jest powieść w formie reportażu o honorowej zbrodni, do której doszło, a nie musiało dojść. Studium zemsty opartej na nie wiadomo czy słusznych przesłankach. Całe miasteczko, dosłownie wszyscy jego mieszkańcy wiedzą o planowanej zbrodni. Skąd? Od morderców, którzy rozpowiadając na prawo i lewo o planowanej zbrodni pragną, by ktoś ich powstrzymał. Wszyscy, wiedzą, nie dowierzają, bagatelizują, odkładają sprawę na później , bo „jakoś to będzie”. Wystarczyłoby jedno ostrzeżenie, żeby ofiarę uratować, a każdy z mieszkańców ma taką możliwość. Więc jak to będzie?

Do tego pięknie i barwnie pokazana lokalna społeczność, wyraziści bohaterowie, specyficzny styl, będący wizytówką autora i język, którym zachwycam się w każdej powieści Marqueza. On posługuje się tymi samymi słowami co ja, tylko miesza i łączy je w tak czarownie i uwodzicielsko, że nie sposób się oderwać od powieści, jego prozy i w ogóle od Marqueza.

To jest powieść w formie reportażu o...

Zaczyna się trzęsieniem ziemi, a potem napięcie rośnie.

Jak to możliwe, skoro od pierwszych zdań książki wiemy, kto i z czyjej ręki zginął? U Marqueza wszystko jest możliwe, Szanowni Państwo. (W nawiasie mówiąc: krew na rękach mają nie tylko zabójcy, ale także mieszkańcy miasteczka, którzy umyli ręce).

Książkę czyta się jednym haustem. Ale nie jest to łatwa lektura, choć wchodzi miękko, niczym nóż (sic!). Wszystko się w czytelniku (a przynajmniej ze mną tak było) burzy, bo jak - no jak???!!! - mogło się to wszystko wydarzyć?

Przeczytajcie. Koniecznie!

Zaczyna się trzęsieniem ziemi, a potem napięcie rośnie.

Książkę czyta się jednym haustem. Ale nie jest to łatwa lektura, choć...

• Nobliści
  • Literatura iberoamerykańska