La vie des abeilles
8320540046
farfallam

Fragment książki: "Nie zamierzam zgoła pisać traktatu apidologicznego, ani też podręcznika hodowli pszczół. Wszystkie kraje cywilizowane posiadają tyle doskonałych dzieł w tym zakresie, że nie ma potrzeby zaczynać od nowa. Sama Francja poszczycić się może pracami mężów takich jak: Dadant, Layens, Bonnier, Bertrand, Hamet, Weber, Clement, ksiądz Collin i wielu innych. Kraje anglosaskie mają...

Fragment książki:

"Nie zamierzam zgoła pisać traktatu apidologicznego,
zakresie, że nie ma potrzeby zaczynać od nowa. Sama
Francja poszczycić się może pracami mężów takich jak:
Dadant, Layens, Bonnier, Bertrand, Hamet, Weber, Clement, ksiądz Collin i wielu innych. Kraje anglosaskie mają swego Langstrotha, Bewana, Cooka, Cheshire'a, Covana, Roota i ich uczniów, wreszcie Niemcy słusznie szczycą się uczonymi jak: Ks. Dzierżoń, v. Berlepsch, Pollmann,Vogel i inni.
Nie idzie mi również o uczoną monografię, o apis
mellifica, ligustica, czy fasciata ani też o zbiór spostrzeżeń nowych czy studiów. W książce tej zawarte są raczej same niemal rzeczy znane wszystkim, którzy po trochu bodaj zajmowali się pszczołami. By nie zmieniać tej książki w pedantyczny i suchy wykład, nie zamieściłem też rezultatów obserwacji i eksperymentów własnych, zgromadzonych w ciągu dwudziestoletniego studiowania pszczół,odkładając je do pracy o charakterze bardziej fachowym, albowiem, mimo że budzą zainteresowanie, są to rzeczy bardzo specjalne i do granic ciaśniejszych zredukowane."

źródło opisu: fragment książki

Ania | 2014-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2014

"Życie pszczół" nie jest naukową monografią, należy do nurtu filozofii przyrody.
Maurycy Maeterlinck miał na celu przedstawienie faktów na temat pszczół w sposób pogrupowany, barwny i ciekawy.
Dokonujemy obserwacji ula, towarzyszymy jego mieszkańcom od kwietnia do września.
Jesteśmy świadkami: tworzenia roju, budowy miasta, narodzin młodych królowych, lotu miłosnego oraz rzezi samców.
Duże wrażenie robi sposób, w jakim autor opowiada o pszczołach "zanurza się w toniach kwiatów, niby nurek poszukujący pereł w głębi oceanu, ale pod grozą śmierci musi w regularnych odstępach czasu wracać, by wciągnąć w piersi tchnienie tłumu, podobnie jak nurek nie może obejść się bez odetchnienia powietrzem ziemi".
Czyta się jak bajkową opowieść. Dla mnie to była uczta, ale zdaję sobie sprawę, że taki sposób opowiadania może się wydawać zbyt ckliwy.
Zdecydowanie polecam. Pozwala oderwać się od rzeczywistości i przenieść w niezwykle interesujący (rządzący się swoimi, często bardzo brutalnymi...

dunia | 2014-01-27
Przeczytana: 01 stycznia 1999

Ksiazka jest szkicem poswieconym naukowo-ludycznej obserwacji spoleczenswta pszczol. Autor, pomimo, ze noblista, nie przedstawia nam tutaj powiesci, jest to jednak pasjonujaca lektura o zwyczajach porownywalnych do spoleczenstwa ludzi. Maeterlinck obserwowal pszczoly przez 20 lat, jego wnioski i spostrzezenia pozwola nam lepiej zrozumiec naszych maluczkich "braci". Polecam, moze jednak glownie jako lekture dla dzieci i mlodziezy.

Witold Lisek | 2016-10-21
Na półkach: Przeczytane, Nabytki